Rusza Davos. I "anty-Davos"

Najnowsze

Aktualizacja:

Rozpoczyna się  Światowe  Forum Ekonomiczne w szwajcarskim Davos. Weźmie w nim udział ponad 40 przywódców państw. Polskę będzie rezprezentować premier Donald Tusk i minister finansów Jacek Rostowski. Równolegle w Belem w Brazylii odbywa się "anty-Davos", Światowe Forum Społeczne.

Na Forum w Davos będą obecni m.in, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown, prezydent Czech Vaclav Klaus i chiński premier Wen Jiabao. Przemówienie inauguracyjne wygłosi premier Rosji Władimir Putin.

Podczas Forum Ekonomicznego w Davos premier Donald Tusk będzie przekonywać, że w dobie światowego kryzysu Polska jest w dobrej kondycji. - Według prognoz, które nie są optymistyczne dla całej Europy i mówią, że rok 2009 będzie rokiem spadkowym dla wszystkich bez wyjątku, Polska w tych prognozach jest jednym z dwóch najlepiej notowanych krajów w Unii Europejskiej – tak mówił wczoraj premier.

Uczestnicy spotkania: głowy państw, liderzy biznesu oraz prezesi największych światowych organizacji i banków będą dyskutowali nad tym, jak będzie wyglądał świat po kryzysie oraz jak kształtować przyszłą globalną politykę gospodarczą, finansową i klimatyczną. Szczyt w Davos potrwa do 1 lutego.

Równolegle w Brazylii – „anty- Davos”

W marszu otwierającym Światowe Forum Społeczne, tzw. „anty-Davos” w Belem w Brazylii, uczestniczyło wczoraj - według organizatorów - 70 tys. ludzi ze wszystkich kontynentów. Alterglobaliści skandowali hasło WSF: "Inny świat jest możliwy", domagając się alternatywy dla kapitalizmu w dobie globalnego kryzysu gospodarczego.

Organizatorzy spodziewają się, że w forum udział weźmie ok. 100 tys. ludzi - działaczy związkowych, studentów, członków organizacji pozarządowych i pacyfistów. Poza kryzysem i wyzwaniami bezrobocia forum ma za cel ochronę środowiska, zwłaszcza Amazonii, a także zwrócenie uwagi na sytuację Indian, którzy są "ofiarami dyskryminacji".

W ciągu najbliższych pięciu dni przewidziano ponad 2 tys. inicjatyw w tak różnych sprawach, jak np. kampania przeciwko Coca-Coli czy prawo do aborcji.

aga/el

Źródło: PAP