Przemysł obronny, górnictwo, IT. Polscy przedsiębiorcy zainwestują w Indiach?


Przemysł maszyn i urządzeń dla przetwórstwa spożywczego, informatyka, ochrona środowiska i turystyka - to obszary, w których może zaistnieć polsko-indyjska współpraca biznesowa - powiedział w piątek pierwszy sekretarz ambasady Indii w Warszawie G.R. Meena.

W piątek w Warszawie w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej zorganizowano konferencję "Doing business in India – Doing business in Poland", która miała na celu zainteresowanie polskich przedsiębiorców inwestowaniem w Indiach. Mieli oni okazję spotkać się m.in. z indyjskimi biznesmenami z prowincji Gujarat, z której pochodzi obecny premier Narendra Modi, a która uznawana jest za jedną z najprężniej rozwijających się.

"Bliskie relacje"

W styczniu 2015 r. odbędzie się tam forum biznesowe "Vibrant Gujarat Global Summit". Udział w nim zapowiedział wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz. - Indie i Polska mają bliskie relacje biznesowe i ekonomiczne. Mamy partnerstwo m.in. w zakresie obronności. Polska jest jednym z głównych naszych partnerów w Europie Środkowo-Wschodniej - zapewniał sekretarz ambasady Indii w Warszawie G. R. Meena. Jak dodał, w ubiegłym roku indyjskie inwestycje w Polsce wyniosły ok. 3 mld dol. - Współpracujemy już w obszarze przemysłu obronnego, górnictwa. Ale są też nowe możliwości, jak m.in. infrastruktura, przemysł maszyn i urządzeń dla przetwórstwa spożywczego, informatyka, tekstylia, komunikacja, a także turystyka. Tego typu spotkania są idealną okazją na wzajemną wymianę doświadczeń biznesowych - powiedział Meena. Podkreślił, że mający się odbyć w styczniu szczyt biznesowy w prowincji Gujarat będzie miejscem do globalnej wymiany w relacjach biznesowych. Przedstawiciel władz prowincji Gujarat G.C. Murmu zachwalał ten stan przekonując, że ma on sparzające biznesowi regulacje prawne. - Mamy łatwość prowadzenia biznesu, który nie wymaga dawania łapówek. Nie potrzebujemy ich, ponieważ mamy transparentne zasady biznesowe. Ponadto mamy umowę unikania podwójnego opodatkowania - mówił G.C. Murmu zachęcając polski biznes do inwestowania w stanie Gujarat. Ponadto prowincja ma bardzo dobrze rozwinięta infrastrukturę kolejową, gazową, komunikacyjną. W samych Indiach rośnie rynek konsumencki - z 1,2 mld zamieszkałej tam ludności - ponad 65 proc. to ludzie młodzi. - Polska jest atrakcyjnym krajem dla indyjskich biznesmenów, polska gospodarka się rozwija, kraj ma potencjał gospodarczy, a polskie firmy wykazują zainteresowanie inwestowaniem u nas. Dlatego zależy nam, aby polska delegacja gościła na naszym szczycie w styczniu - powiedział.

Polska delegacja

Obecny na konferencji wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz zapowiedział, że nasz kraj planuje wziąć udział w styczniowym szczycie. - Wybieramy się tam, jako polska delegacja, ponieważ będzie to jeden z najważniejszych szczytów biznesowych - powiedział. W ocenie wiceministra, polsko-indyjskie relacje rozwijają się i są na dobrej drodze do tego, aby - zgodnie z zasadą "step by step" - były one jeszcze lepsze. - Na razie nie znajdują one jeszcze odzwierciedlenia w liczbach. W ubiegłym roku obroty handlowe Polski z Indiami wyniosły prawie 2 mld dol. - powiedział. Zdaniem Pietrewicza oprócz rozwoju współpracy w dziedzinie obronności, polskie firmy mają szansę na zawiązanie współpracy także w branżach związanych z informatyką, ochroną środowiska, przemysłem energetycznym, budowlanym czy usługami komunalnymi. - Branża komunalna, czyli np. maszyny, czy urządzenia dla przemysłu komunalnego; Kwestia usług komunalnych, czystości - zawsze będzie na to zapotrzebowanie na rynku - ocenił wiceminister.

60 lat

Wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk przypomniała, że w tym roku przypada 60. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami. - Indie to bardzo szybko rozwijający się kraj, duży rynek z rosnącą klasą średnią. Polscy przedsiębiorcy są zainteresowani inwestowaniem tam - powiedziała. Także prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski zachęca polskie firmy do wchodzenia na rynek indyjski, który ma olbrzymi potencjał, a sam region Gujarat jest jednym z najszybciej rozwijających się w Indiach. Z danych resortu gospodarki wynika, że polski eksport do Indii po 2 miesiącach 2014 r. wzrósł o 34 proc. w stosunku do analogicznego okresu ub.r. i wyniósł prawie 100 mln dol. Import wyniósł 242 mln dol. wykazując wzrost o 7 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2013 r. Obroty ogółem wyniosły prawie 340 mln dol. i wzrosły o 13 proc.

Autor: mn//km / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości