Przelew na 100 mln euro. Bruksela uruchomi jutro pomoc dla Ukrainy

Najnowsze

sxc.huCały pakiet wsparcia dla Ukrainy, które UE przyjęła już w marcu ma wartość ponad 11 mld euro

Ukraina otrzyma we wtorek pierwsze 100 mln euro pomocy z przyjętego przez UE programu wsparcia dla tego kraju - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Komisji Europejskiej Pia Ahrenkilde Hansen.

W związku z uruchomieniem programu dla Ukrainy we wtorek Kijów odwiedzi wiceprzewodniczący KE Siim Kallas, który pełni obecnie obowiązki komisarza ds. gospodarczych i walutowych. Kallas spotka się z premierem Arsenijem Jaceniukiem i ministrem finansów Ołeksandrem Szłapakiem.

Pieniądze na gaz

100 mln euro, które UE wypłaci Ukrainie, pochodzi z programu pomocy makrofinansowej o łącznej wartości 1,6 mld euro. Pieniądze te mają zostać przeznaczone na stabilizację sytuacji ukraińskiego budżetu i opłacenie pilnych należności, w tym uregulowanie długu za gaz.

Według rzeczniczki KE kolejną ratę pomocy z tego programu Ukraina otrzyma po ratyfikacji podpisanego z Komisją Europejską protokołu w sprawie wykorzystania tych środków.

Pomoc zależna od reform

Cały pakiet wsparcia dla Ukrainy, które UE przyjęła już w marcu ma wartość ponad 11 mld euro i ma być rozłożony na kilka lat. Składają się na niego m.in. granty oraz pożyczki z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Unijne wsparcie zależy jednak od wdrażania przez Kijów reform i programu naprawczego.

UE postanowiła także jednostronnie otworzyć swój rynek dla eksportu z Ukrainy, co ma przynieść producentom z tego kraju oszczędności rzędu 500 mln euro rocznie.

Autor: ToL//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu