Najnowsze

Premier: to jedna z największych w historii obniżek podatków

Najnowsze

Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Sarnowski o rozwiązaniach z Polskiego Ładu przyjętych przez rządRadiowa Jedynka
wideo 2/6
Radiowa JedynkaSarnowski o rozwiązaniach z Polskiego Ładu przyjętych przez rząd

Polski Ład służyć ma temu, żebyśmy szybciej wrócili na ścieżkę wzrostu - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd "zdecydował się na jedną z największych w historii obniżek podatków". Przypomniał o przyjętej przez rząd ustawie podatkowej, która wprowadza między innymi podwyższoną kwotę wolną od podatku. Premier podsumował prace nad wprowadzaniem Polskiego Ładu.

Premier podczas konferencji prasowej wymieniał zapisane w Nowym Ładzie rozwiązania: emeryturę bez podatku, podwyższony próg podatkowy, mieszkania bez wkładu własnego czy kwotę wolną od podatku.

Premier o celach Polskiego Ładu

- Regularny systemowy i systematyczny wzrost w ramach Polskiego Ładu ma służyć właśnie temu, żebyśmy z powrotem weszli na szybką ścieżkę wzrostu, bo ta szybka ścieżka wzrostu to wyższe wynagrodzenia Polaków, lepsza edukacja, lepiej opłacana służba zdrowia - podkreślał.

- 100 dni temu przedstawiliśmy projekt 10 planów z Polskiego Ładu, które przedstawiliśmy w ciągu 100 dni do realizacji. Dzisiaj chcemy złożyć sprawozdanie z tych zadań, które narzuciliśmy sobie 100 dni temu - powiedział Mateusz Morawiecki.

- W polskiej polityce ostatnich kilku lat zamieniliśmy najsłabszą walutę Trzeciej Rzeczpospolitej na twardą walutę, to jest zmieniliśmy puste obietnice na realizację, do których się zobowiązujemy i taki charakter ma program Polski Ład. Bo co jest warta polityka, jeżeli miałaby polegać na tym, co tak często obserwowaliśmy do roku 2015, czyli na obiecywaniu, a później te słowa były rzucane na wiatr i z realizacji pozostawało bardzo niewiele - powiedział premier.

Morawiecki podkreślił, że miejsca pracy były dla rządu jednym z najważniejszych zadań i dodał, że obecnie w Polsce jest najniższe bezrobocie w historii i jedno z najniższych w Unii Europejskiej.

Mateusz Morawiecki o składce zdrowotnej

- Dzisiaj jest potężny atak na Polski Ład. Od kogo? Przecież nie od tych 90 procent, którzy skorzystają na Polskim Ładzie albo jest to dla nich neutralne, tylko od tych kilku procent. Oni zarabiając 20,30, 60 tysięcznie nie chcą dołożyć do służby zdrowia tych kilkuset złotych miesięcznie, dwustu, czasami tysiąca - mówił.

Dodał, że ze zmian w składce zdrowotnej mają być finansowane podwyżki dla między innymi pielęgniarek.

- Gdzie, jak ktoś ciężko zachoruje, leczy się, podlega operacjom? Zazwyczaj w państwowej służbie zdrowia. Taki system, żeby bogaci ludzie mogli odliczać od podatku składkę zdrowotną, to jest świat postawiony na głowie - ocenił.

Podkreślił, że w październiku zostanie przedstawiony "wielki program dla rolników".

Polski Ład

10 projektów na 100 dni to: 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla wszystkich; emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł; zniesienie limitów do lekarzy specjalistów; harmonogram zwiększenia wydatków na służbę zdrowia do 7 proc. PKB; mieszkanie bez wkładu własnego; dom bez formalności do 70 m kw.; Rodzinny Kapitał Opiekuńczy wspierający wychowanie dzieci; program inwestycji strategicznych, który ma wspierać rozwój wspólnot lokalnych oraz dużych inwestycji w miastach; wyższe dopłaty do paliwa rolniczego i ułatwienie bezpośredniej sprzedaży przez rolników; Małe Centra Nauki Kopernik w Polsce, które ułatwią dostęp do możliwości edukacyjnych w powiatach.

Polski Ład to nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł); inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy; mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Autor:mp/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości