Ostachowicz zasiądzie w fotelu członka zarządu Orlenu. Zarobi miliony złotych?

Najnowsze

Aktualizacja:
tvn24Igor Ostachowicz członkiem zarządu Orlenu

Igor Ostachowicz, do niedawna jeden z najbliższych współpracowników b. premiera Donalda Tuska, został w środę członkiem zarządu PKN Orlen. Na to stanowisko powołała go Rada Nadzorcza PKN Orlen na wniosek ministra Skarbu Państwa - głosi komunikat spółki przekazany w środę PAP. Może zarobić ponad 2 mln zł w ciągu roku.

"Pan Igor Ostachowicz obejmie funkcję Członka Zarządu ds. korporacyjnych i komunikacji, i będzie odpowiedzialny za działania w zakresie komunikacji korporacyjnej, sprawy "public affairs", w tym związane z obecnością Koncernu na rynkach zagranicznych, pozyskiwanie funduszy rozwojowych, w tym funduszy unijnych, a także za kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym" - podano w komunikacie.

Ostachowicz jest absolwentem stosunków międzynarodowych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jak wskazano w komunikacie - ma "wieloletnie doświadczenie w zakresie komunikacji społecznej, relacji międzynarodowych oraz zarządzania wizerunkiem".

Energetyka i polityka

Od 2007 roku pełnił funkcję podsekretarza stanu, a od roku 2010 sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odpowiedzialnego za komunikację społeczną. Wcześniej, był dyrektorem departamentu marketingu w PGE, a także doradcą Ministra w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Ostatnio rzeczniczka rządu Tuska Małgorzata Kidawa-Błońska informowała, że po zmianie rządu Ostachowicz odchodzi z kancelarii premiera i "zamierza pisać książki". Jako literat Ostachowicz ma na swoim koncie książki "Potwór i panna" oraz "Noc żywych Żydów", która obecnie wystawiana jest na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Większy skład

Igor Ostachowicz będzie szóstym członkiem zarządu PKN Orlen. Dotąd zarząd spółki funkcjonował w 5-osobowym składzie.

Zgodnie ze statutem PKN Orlen, w skład zarządu spółki może wchodzić od 5 do 9 członków, w tym prezes i wiceprezesi. Wszystkich członków zarządu powołuje i odwołuje rada nadzorcza spółki.

Jednak w statucie płockiego koncernu istnieje zastrzeżenie, że jedną osobę do zarządu powołuje i odwołuje rada nadzorcza na wniosek Ministra Skarbu Państwa do czasu zbycia przez Skarb Państwa ostatniej akcji spółki. W tym właśnie trybie powołano Ostachowicza do zarządu płockiego koncernu.

Literat Ostachowicz w Orlenie

Obecnie w skład zarządu PKN Orlen, oprócz Ostachowicza, wchodzą: prezes Jacek Krawiec, wiceprezes ds. finansowych Sławomir Jędrzejczyk oraz członkowie: ds. rozwoju i energetyki - Piotr Chełmiński, ds. produkcji Krystian Pater, ds. sprzedaży Marek Podstawa.

Z raportu finansowego spółki za 2013 rok wynika, że łączne wynagrodzenie wszystkich członków zarządu Orlenu wyniosło 12 mln zł. A jak pisała "Rzeczpospolita", w 2012 roku prezes Orlenu zarobił ok. 3 mln zł, wiceprezes Jędrzejczyk - 2,72 mln zł, natomiast Pater - ponad 2 mln zł. PKN Orlen jest największym w Polsce podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej i jednym z największych w Europie. Posiada m.in. spółki zależne w Niemczech, Czechach i na Litwie, a także w Kanadzie. Skarb Państwa ma 27,52 proc. akcji PKN Orlen, ING OFE - 9,35 proc., Aviva OFE - 7,01 proc., a pozostałe 56,11 proc. akcji należy do innych akcjonariuszy instytucjonalnych oraz indywidualnych.

Igor Ostachowicz został członkiem zarządu PKN Orlen. Wybór komentują Arkadiusz Mularczyk oraz Stefan Niesiołowski tvn24

Autor: km / Źródło: PAP