Orlen będzie wiercił w Iranie? "Rozważamy to"

Najnowsze

TVN24 BiSJacek Krawiec, prezes PKN Orlen: W 2014 roku planujemy od 4 do 7 nowych odwiertów w Polsce

- Jeżeli w Iranie zostaną stworzone bezpieczne i przyjazne przepisy, to będziemy rozważać inwestycje w tym kraju - mówi Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen. - Na razie koncentrujemy się na bezpiecznych rejonach świata, czyli Europie, Ameryce Północnej i Afryce Saharyjskiej - dodaje.

Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen stwierdził w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat, że priorytetem spółki jest wydobycie i poszukiwanie ropy naftowej i gazu. Skomentował też słowa prezydenta Iranu Hasana Rouhaniego, który zapowiedział otwarcie jego kraju na zagranicznych inwestorów. - Jeżeli zostaną stworzone bezpieczne i przyjazne przepisy w Iranie, to będziemy to rozważać - mówi Krawiec.

Nieopłacalne odwierty

Według prezesa Orlenu na przemysłowe wykorzystanie gazu z łupków trzeba jeszcze poczekać. - Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Zanim w Stanach Zjednoczonych doszło do rewolucji minęło kilkanaście lat od rozpoczęcia prac - przypomina Krawiec i dodaje, że to właśnie Orlen jest pionierem wierceń w Polsce.

- Przeprowadziliśmy dotąd dziewięć odwiertów, w tym dwa poziomie i dwa zabiegi szczelinowania. Na rok 2014 planujemy od 4 do 7 odwiertów. Z badań, które dotąd przeprowadzaliśmy wynika, że głębokość na której poszukujemy, czyli około 4 km pod poziomem ziemi sprawia, że dzisiaj dostępne technologie nie pozwalają na ekonomiczne wydobycie i eksploatację tych złóż, ale tutaj obserwujemy bardzo szybki rozwój technologii na przestrzeni ostatnich lat, dlatego trzeba być optymistą - wyjaśnia Krawiec.

Lepsze humory w Davos

Prezes zarządu PKN Orlen, który uczestniczy w spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznym ocenił, że nastroje w Davos są zdecydowanie lepsze niż w ostatnich 5 latach. - W powszechnej opinii kryzys się skończył. Mamy do czynienia ze wzrostem gospodarczym. Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego oceniła perspektywy tego wzrostu na 3,7 proc. na rok 2014, więc na forum nie ma takiego smutnego, kryzysowego nastroju - mówi Krawiec.

Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen: Nastroje w Davos są zdecydowanie lepszeTVN24 BiS

Autor: msz//gry / Źródło: TVN24 BiS