Nowy sposób na lojalność. Polska aplikacja nagrodzi klientów i pomoże w biznesie

Tak wygląda i działa aplikacja Everytap
Tak wygląda i działa aplikacja Everytap
everytap.com
Tak wygląda i działa aplikacja Everytap everytap.com

Wystarczy kilka wejść do ulubionej kawiarni, czy klubu, aby Everytap, czyli specjalna aplikacja zliczyła punkty, które później odbierzemy w postaci kawy, czy drinka. Aplikacja przyda się też przedsiębiorcom, którym przekaże dane m.in. o ruchu i sprzedawanych w lokalu produktach. A to można wykorzystać do zwiększenia zysków.

Plastikowe karty lojalnościowe czy papierowe kartki z pieczątkami niedługo mogą odejść do lamusa. Nie tylko dlatego, że zbieranie punktów czy pieczątek zwykle trwało tak długo, że nagroda, na którą czekaliśmy znikała z oferty. Może stać się dlatego, bo zastąpi jest Everytap.

Małe urządzenia

To aplikacja na smartfony, która wykorzystuje technologię beacony. Chodzi niewielkie urządzenia rozsiewając sygnał do aplikacji w urządzeniach mobilnych. Jego zasięg można ustawić dowolnie - od kilkunastu centymetrów do kilkudziesięciu metrów dopasowując go tym samym do konkretnego zastosowania.

Beacony wykorzystują energooszczędną technologię Bluetooth Low Energy. Dzięki czemu na jednej baterii mogą wytrzymać nawet rok. Nie łączą się z Internetem, ale wysyłają powiadomienia na znajdujące się w ich zasięgu smartfony. Oczywiście wcześniej właściciele mobilnych urządzeń muszą się na to zgodzić.

Wystarczy, że właściciel smartfonu zbliży się do beatcona, a ten zaserwuje mu odpowiednie informacje. Przykład: wchodzimy do sklepu, gdzie są beacony. Urządzenia już przy wejściu wykrywają naszą obecność i informują o aktualnych promocjach oraz podają szczegóły o produktach, które nas interesują.

Nagrody za wizyty

No dobrze, ale jak działa Everytap? - Aplikacja umożliwia otrzymywanie nagród za złożone zamówienie i za wizyty w danym miejscu, czyli np. restauracji. Wkrótce nagradzana będzie także ilość spędzonego czasu w danym miejscu. Zdobyte w ten sposób punkty użytkownicy mogą wymieniać na darmowe lunche, drinki i limitowane gadżety – wyjaśnia Adam Pachucki, twórca Everytap. Wystarczy, że wejdziemy do lokalu, który będzie korzystał z aplikacji, a natychmiast dowiemy się, czy są w nim nasi znajomi i jakie nagrody możemy zdobyć np. za kilka zamówionych drinków, a nawet po prostu za obecność. Zatem może zdarzyć się tak, że w przyszłości wchodząc np. do klubu nie będziemy musieli nic zamawiać, aby następnym razem wejść za darmo.

Jak to działa?

- Każdemu lokalowi, z którym współpracujemy udostępniamy, w zależności od wielkości, jednego lub więcej beaconów. W momencie wejścia do danego miejsca, smartfon, który ma zainstalowaną aplikację wykrywa beacona, rozpoznaje użytkownika i przedstawia interesujące go powitanie. Jeśli lokal zechce, to wraz z nim zostanie przyznany punkt za wizytę – tłumaczy Pachucki i dodaje, że gdy użytkownik składa zamówienie może wybrać premiowane produkty w aplikacji i poprosić o zatwierdzenie "nabicia" punktów poprzez przyłożenie smartfona do beacona, który posiada obsługa. - Długość połączenia z beaconam to długość pobytu użytkownika w lokalu, zatem możliwe jest premiowanie za czas w nim spędzony.

Jak wrócić?

Co ciekawe aplikacja jest również zintegrowana z popularnym serwisem JakDojade.pl. Wystarczy, że w Everytap klikniemy „Pokaż dojazd”, a system sam krok po kroku pokaże nam, jak dojechać do ulubionego lokalu komunikacją miejską. A po skończonej zabawie pozwoli nam ustalić trasę powrotną do domu.

Przydatne dane

Aplikacja przynosi korzyści także właścicielom lokali, którzy zyskują nie tylko lojalnych klientów, ale również ważne informacje na temat ruchu. A te, przy umiejętnym zarządzaniu, można wykorzystać i zwiększyć zyski.

W Polsce

- Różni się również model rozliczania z lokalami. Zamiast abonamentu proponujemy opłaty miesięczne za związane z danym lokalem interakcje użytkowników w aplikacji. Dzięki temu lokal ponosi koszty tylko w momencie, gdy faktycznie czerpie korzyści. To ogromna zmiana w stosunku do obecnie oferowanych rozwiązań – zachwala Pachucki. Nic więc dziwnego, że z aplikacji korzysta już 25 trójmiejskich lokali. Mogły zaryzykować, bo nie wiele tracą. Nawet jeśli korzyść dla biznesu jest niewielka, to równie mały jest koszt, bo ten dla jest zależny od efektów. Sami klienci z aplikacji korzystają za darmo. Z Everytap możemy skorzystać np. w restauracji serwującej śniadanie i lunche Marmolada Chleb i Kawa. Filip Fota z gdańskiego lokalu przyznaje, że na razie z aplikacji korzysta kilka osób i trudno mu ocenić wpływ na biznes, bo działa stosunkowo krótko. - Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie tego rozwiązania ze względu na innowacyjność. Beacony to coś zupełnie nowego co dodatkowo może zainteresować klienta – twierdzi Filip Fota.

Nie tylko trójmiasto

Everytap zanim na dobre przyjął się nad Wisłą już podbija Amerykę, choć na razie Południową. - W połowie listopada uruchamiamy również testowo 10 lokali w Gwatemali. To kraj, który wybraliśmy ze względu na jego strategiczne położenie: bliskość atrakcyjnych rynków Brazylii i Meksyku, taka sama strefa czasowa jak w Kalifornii, niewielki rozmiar ułatwiający testowanie pilotażowe – mówi Pachucki.

Ciągły rozwój

Obecnie z Everytap mogą korzystać osoby posiadające smartfona z systemem iOS. Jednak trwają już pracę nad wersją na Androida, która do publicznego użytku ma trafić w połowie grudnia. Everytap opiera się na technologii beaconów. A ta zbierając miliony informacji o tym, w którym lokalu jesteśmy, jak się poruszamy, co zamawiamy, w końcu jakie mamy nawyki zakupowe, może poza korzyściami w postaci nagród skraść część naszej prywatności.

Co z prywatnością?

Twórcy aplikacji zapewniają jednak, że dane użytkowników nie są przechowywane w formie pozwalającej na ich bezpośrednią identyfikację. - W panelu analitycznym każdy użytkownik zaprezentowany jest jako anonimowy avatar. Aplikacja pyta użytkowników o wyrażenie zgody na udostępnianie lokalizacji, komunikację z beaconami i notyfikacje. Każdy może te funkcje w prosty sposób wyłączyć lub wylogować się z aplikacji – zaznacza Pachucki. Zagrożenia dla użytkowników w aplikacji Everytap nie widzi także Ewa Lalik, blogerka i ekspertka od nowych technologii. - Wydaje się, że Everytap to w porównaniu do innych beaconowych aplikacji stosunkowo niegroźny twór. Głównie dlatego, że nie służy próbom sprzedania klientom towarów - to aplikacja lojalnościowa, bardzo zręcznie zresztą przemyślana, bo zbiera różne lokale w jednym miejscu dla wygody klienta – uważa Lalik i dodaje, że Everytap eliminuje konieczność instalacji kilku aplikacji.

Jest się czego bać?

- Osobnej aplikacji do każdego lokalu, zbierającej dane na własny użytek i w różny sposób, co mogłoby wzbudzić uzasadnione wątpliwości odnośnie prywatności. Takie centralizowanie ma sens dla wygody i nawet prywatności użytkownika - zamiast rozsiewać wszystkie dane po wielu miejscach, zostawia w nich tylko to, co niezbędne – uważa ekspertka. Zdaniem Konrada Kozłowskiego z Antyweb.pl w Everytap trudno się dopatrzeć czyhających na użytkowników niebezpieczeństw. - Komunikacja pomiędzy ich smartfonami, a innymi urządzeniami odbywa się głównie w jednym kierunku - odpowiednie aplikacje znajdujące się na smartfonach łączą się z beaconami i pobierają konkretne dane. Jedyne czym użytkownicy muszą się podzielić, to ich aktualne położenie. Każde z miejsc posiada jednak własną aplikację mobilną, pomiędzy którymi nie są wymieniane informacje. Jeżeli mielibyśmy się o cokolwiek martwić, to odrobina prywatności, ponieważ to do czego przywykliśmy w Internecie, byłoby również obecne w realnym świecie - nasza historia odwiedzin prawdopodobnie byłaby zapisywana i na jej podstawie personalizowane byłyby materiały promocyjne – uspokaja Konrad Kozłowski.

Autor: Marek Szymaniak, TT: @Marek_Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: everytap.com

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP