Nowy sposób na lojalność. Polska aplikacja nagrodzi klientów i pomoże w biznesie

Tak wygląda i działa aplikacja Everytap
Tak wygląda i działa aplikacja Everytap
everytap.com
Tak wygląda i działa aplikacja Everytap everytap.com

Wystarczy kilka wejść do ulubionej kawiarni, czy klubu, aby Everytap, czyli specjalna aplikacja zliczyła punkty, które później odbierzemy w postaci kawy, czy drinka. Aplikacja przyda się też przedsiębiorcom, którym przekaże dane m.in. o ruchu i sprzedawanych w lokalu produktach. A to można wykorzystać do zwiększenia zysków.

Plastikowe karty lojalnościowe czy papierowe kartki z pieczątkami niedługo mogą odejść do lamusa. Nie tylko dlatego, że zbieranie punktów czy pieczątek zwykle trwało tak długo, że nagroda, na którą czekaliśmy znikała z oferty. Może stać się dlatego, bo zastąpi jest Everytap.

Małe urządzenia

To aplikacja na smartfony, która wykorzystuje technologię beacony. Chodzi niewielkie urządzenia rozsiewając sygnał do aplikacji w urządzeniach mobilnych. Jego zasięg można ustawić dowolnie - od kilkunastu centymetrów do kilkudziesięciu metrów dopasowując go tym samym do konkretnego zastosowania.

Beacony wykorzystują energooszczędną technologię Bluetooth Low Energy. Dzięki czemu na jednej baterii mogą wytrzymać nawet rok. Nie łączą się z Internetem, ale wysyłają powiadomienia na znajdujące się w ich zasięgu smartfony. Oczywiście wcześniej właściciele mobilnych urządzeń muszą się na to zgodzić.

Wystarczy, że właściciel smartfonu zbliży się do beatcona, a ten zaserwuje mu odpowiednie informacje. Przykład: wchodzimy do sklepu, gdzie są beacony. Urządzenia już przy wejściu wykrywają naszą obecność i informują o aktualnych promocjach oraz podają szczegóły o produktach, które nas interesują.

Nagrody za wizyty

No dobrze, ale jak działa Everytap? - Aplikacja umożliwia otrzymywanie nagród za złożone zamówienie i za wizyty w danym miejscu, czyli np. restauracji. Wkrótce nagradzana będzie także ilość spędzonego czasu w danym miejscu. Zdobyte w ten sposób punkty użytkownicy mogą wymieniać na darmowe lunche, drinki i limitowane gadżety – wyjaśnia Adam Pachucki, twórca Everytap. Wystarczy, że wejdziemy do lokalu, który będzie korzystał z aplikacji, a natychmiast dowiemy się, czy są w nim nasi znajomi i jakie nagrody możemy zdobyć np. za kilka zamówionych drinków, a nawet po prostu za obecność. Zatem może zdarzyć się tak, że w przyszłości wchodząc np. do klubu nie będziemy musieli nic zamawiać, aby następnym razem wejść za darmo.

Jak to działa?

- Każdemu lokalowi, z którym współpracujemy udostępniamy, w zależności od wielkości, jednego lub więcej beaconów. W momencie wejścia do danego miejsca, smartfon, który ma zainstalowaną aplikację wykrywa beacona, rozpoznaje użytkownika i przedstawia interesujące go powitanie. Jeśli lokal zechce, to wraz z nim zostanie przyznany punkt za wizytę – tłumaczy Pachucki i dodaje, że gdy użytkownik składa zamówienie może wybrać premiowane produkty w aplikacji i poprosić o zatwierdzenie "nabicia" punktów poprzez przyłożenie smartfona do beacona, który posiada obsługa. - Długość połączenia z beaconam to długość pobytu użytkownika w lokalu, zatem możliwe jest premiowanie za czas w nim spędzony.

Jak wrócić?

Co ciekawe aplikacja jest również zintegrowana z popularnym serwisem JakDojade.pl. Wystarczy, że w Everytap klikniemy „Pokaż dojazd”, a system sam krok po kroku pokaże nam, jak dojechać do ulubionego lokalu komunikacją miejską. A po skończonej zabawie pozwoli nam ustalić trasę powrotną do domu.

Przydatne dane

Aplikacja przynosi korzyści także właścicielom lokali, którzy zyskują nie tylko lojalnych klientów, ale również ważne informacje na temat ruchu. A te, przy umiejętnym zarządzaniu, można wykorzystać i zwiększyć zyski.

W Polsce

- Różni się również model rozliczania z lokalami. Zamiast abonamentu proponujemy opłaty miesięczne za związane z danym lokalem interakcje użytkowników w aplikacji. Dzięki temu lokal ponosi koszty tylko w momencie, gdy faktycznie czerpie korzyści. To ogromna zmiana w stosunku do obecnie oferowanych rozwiązań – zachwala Pachucki. Nic więc dziwnego, że z aplikacji korzysta już 25 trójmiejskich lokali. Mogły zaryzykować, bo nie wiele tracą. Nawet jeśli korzyść dla biznesu jest niewielka, to równie mały jest koszt, bo ten dla jest zależny od efektów. Sami klienci z aplikacji korzystają za darmo. Z Everytap możemy skorzystać np. w restauracji serwującej śniadanie i lunche Marmolada Chleb i Kawa. Filip Fota z gdańskiego lokalu przyznaje, że na razie z aplikacji korzysta kilka osób i trudno mu ocenić wpływ na biznes, bo działa stosunkowo krótko. - Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie tego rozwiązania ze względu na innowacyjność. Beacony to coś zupełnie nowego co dodatkowo może zainteresować klienta – twierdzi Filip Fota.

Nie tylko trójmiasto

Everytap zanim na dobre przyjął się nad Wisłą już podbija Amerykę, choć na razie Południową. - W połowie listopada uruchamiamy również testowo 10 lokali w Gwatemali. To kraj, który wybraliśmy ze względu na jego strategiczne położenie: bliskość atrakcyjnych rynków Brazylii i Meksyku, taka sama strefa czasowa jak w Kalifornii, niewielki rozmiar ułatwiający testowanie pilotażowe – mówi Pachucki.

Ciągły rozwój

Obecnie z Everytap mogą korzystać osoby posiadające smartfona z systemem iOS. Jednak trwają już pracę nad wersją na Androida, która do publicznego użytku ma trafić w połowie grudnia. Everytap opiera się na technologii beaconów. A ta zbierając miliony informacji o tym, w którym lokalu jesteśmy, jak się poruszamy, co zamawiamy, w końcu jakie mamy nawyki zakupowe, może poza korzyściami w postaci nagród skraść część naszej prywatności.

Co z prywatnością?

Twórcy aplikacji zapewniają jednak, że dane użytkowników nie są przechowywane w formie pozwalającej na ich bezpośrednią identyfikację. - W panelu analitycznym każdy użytkownik zaprezentowany jest jako anonimowy avatar. Aplikacja pyta użytkowników o wyrażenie zgody na udostępnianie lokalizacji, komunikację z beaconami i notyfikacje. Każdy może te funkcje w prosty sposób wyłączyć lub wylogować się z aplikacji – zaznacza Pachucki. Zagrożenia dla użytkowników w aplikacji Everytap nie widzi także Ewa Lalik, blogerka i ekspertka od nowych technologii. - Wydaje się, że Everytap to w porównaniu do innych beaconowych aplikacji stosunkowo niegroźny twór. Głównie dlatego, że nie służy próbom sprzedania klientom towarów - to aplikacja lojalnościowa, bardzo zręcznie zresztą przemyślana, bo zbiera różne lokale w jednym miejscu dla wygody klienta – uważa Lalik i dodaje, że Everytap eliminuje konieczność instalacji kilku aplikacji.

Jest się czego bać?

- Osobnej aplikacji do każdego lokalu, zbierającej dane na własny użytek i w różny sposób, co mogłoby wzbudzić uzasadnione wątpliwości odnośnie prywatności. Takie centralizowanie ma sens dla wygody i nawet prywatności użytkownika - zamiast rozsiewać wszystkie dane po wielu miejscach, zostawia w nich tylko to, co niezbędne – uważa ekspertka. Zdaniem Konrada Kozłowskiego z Antyweb.pl w Everytap trudno się dopatrzeć czyhających na użytkowników niebezpieczeństw. - Komunikacja pomiędzy ich smartfonami, a innymi urządzeniami odbywa się głównie w jednym kierunku - odpowiednie aplikacje znajdujące się na smartfonach łączą się z beaconami i pobierają konkretne dane. Jedyne czym użytkownicy muszą się podzielić, to ich aktualne położenie. Każde z miejsc posiada jednak własną aplikację mobilną, pomiędzy którymi nie są wymieniane informacje. Jeżeli mielibyśmy się o cokolwiek martwić, to odrobina prywatności, ponieważ to do czego przywykliśmy w Internecie, byłoby również obecne w realnym świecie - nasza historia odwiedzin prawdopodobnie byłaby zapisywana i na jej podstawie personalizowane byłyby materiały promocyjne – uspokaja Konrad Kozłowski.

Autor: Marek Szymaniak, TT: @Marek_Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: everytap.com

Pozostałe wiadomości

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Amerykański przedsiębiorca z Miami, Stephen P. Lynch, stara się kupić gazociąg Nord Stream 2, uszkodzony w 2022 roku w wyniku aktu sabotażu - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal". Lynch uważa, że przejęcie gazociągu odpowiada interesom USA w perspektywie długookresowej i zwiększa szanse na pokój w Ukrainie.

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 21 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl