Nowy sposób na lojalność. Polska aplikacja nagrodzi klientów i pomoże w biznesie

Tak wygląda i działa aplikacja Everytap
Tak wygląda i działa aplikacja Everytap
everytap.com
Tak wygląda i działa aplikacja Everytap everytap.com

Wystarczy kilka wejść do ulubionej kawiarni, czy klubu, aby Everytap, czyli specjalna aplikacja zliczyła punkty, które później odbierzemy w postaci kawy, czy drinka. Aplikacja przyda się też przedsiębiorcom, którym przekaże dane m.in. o ruchu i sprzedawanych w lokalu produktach. A to można wykorzystać do zwiększenia zysków.

Plastikowe karty lojalnościowe czy papierowe kartki z pieczątkami niedługo mogą odejść do lamusa. Nie tylko dlatego, że zbieranie punktów czy pieczątek zwykle trwało tak długo, że nagroda, na którą czekaliśmy znikała z oferty. Może stać się dlatego, bo zastąpi jest Everytap.

Małe urządzenia

To aplikacja na smartfony, która wykorzystuje technologię beacony. Chodzi niewielkie urządzenia rozsiewając sygnał do aplikacji w urządzeniach mobilnych. Jego zasięg można ustawić dowolnie - od kilkunastu centymetrów do kilkudziesięciu metrów dopasowując go tym samym do konkretnego zastosowania.

Beacony wykorzystują energooszczędną technologię Bluetooth Low Energy. Dzięki czemu na jednej baterii mogą wytrzymać nawet rok. Nie łączą się z Internetem, ale wysyłają powiadomienia na znajdujące się w ich zasięgu smartfony. Oczywiście wcześniej właściciele mobilnych urządzeń muszą się na to zgodzić.

Wystarczy, że właściciel smartfonu zbliży się do beatcona, a ten zaserwuje mu odpowiednie informacje. Przykład: wchodzimy do sklepu, gdzie są beacony. Urządzenia już przy wejściu wykrywają naszą obecność i informują o aktualnych promocjach oraz podają szczegóły o produktach, które nas interesują.

Nagrody za wizyty

No dobrze, ale jak działa Everytap? - Aplikacja umożliwia otrzymywanie nagród za złożone zamówienie i za wizyty w danym miejscu, czyli np. restauracji. Wkrótce nagradzana będzie także ilość spędzonego czasu w danym miejscu. Zdobyte w ten sposób punkty użytkownicy mogą wymieniać na darmowe lunche, drinki i limitowane gadżety – wyjaśnia Adam Pachucki, twórca Everytap. Wystarczy, że wejdziemy do lokalu, który będzie korzystał z aplikacji, a natychmiast dowiemy się, czy są w nim nasi znajomi i jakie nagrody możemy zdobyć np. za kilka zamówionych drinków, a nawet po prostu za obecność. Zatem może zdarzyć się tak, że w przyszłości wchodząc np. do klubu nie będziemy musieli nic zamawiać, aby następnym razem wejść za darmo.

Jak to działa?

- Każdemu lokalowi, z którym współpracujemy udostępniamy, w zależności od wielkości, jednego lub więcej beaconów. W momencie wejścia do danego miejsca, smartfon, który ma zainstalowaną aplikację wykrywa beacona, rozpoznaje użytkownika i przedstawia interesujące go powitanie. Jeśli lokal zechce, to wraz z nim zostanie przyznany punkt za wizytę – tłumaczy Pachucki i dodaje, że gdy użytkownik składa zamówienie może wybrać premiowane produkty w aplikacji i poprosić o zatwierdzenie "nabicia" punktów poprzez przyłożenie smartfona do beacona, który posiada obsługa. - Długość połączenia z beaconam to długość pobytu użytkownika w lokalu, zatem możliwe jest premiowanie za czas w nim spędzony.

Jak wrócić?

Co ciekawe aplikacja jest również zintegrowana z popularnym serwisem JakDojade.pl. Wystarczy, że w Everytap klikniemy „Pokaż dojazd”, a system sam krok po kroku pokaże nam, jak dojechać do ulubionego lokalu komunikacją miejską. A po skończonej zabawie pozwoli nam ustalić trasę powrotną do domu.

Przydatne dane

Aplikacja przynosi korzyści także właścicielom lokali, którzy zyskują nie tylko lojalnych klientów, ale również ważne informacje na temat ruchu. A te, przy umiejętnym zarządzaniu, można wykorzystać i zwiększyć zyski.

W Polsce

- Różni się również model rozliczania z lokalami. Zamiast abonamentu proponujemy opłaty miesięczne za związane z danym lokalem interakcje użytkowników w aplikacji. Dzięki temu lokal ponosi koszty tylko w momencie, gdy faktycznie czerpie korzyści. To ogromna zmiana w stosunku do obecnie oferowanych rozwiązań – zachwala Pachucki. Nic więc dziwnego, że z aplikacji korzysta już 25 trójmiejskich lokali. Mogły zaryzykować, bo nie wiele tracą. Nawet jeśli korzyść dla biznesu jest niewielka, to równie mały jest koszt, bo ten dla jest zależny od efektów. Sami klienci z aplikacji korzystają za darmo. Z Everytap możemy skorzystać np. w restauracji serwującej śniadanie i lunche Marmolada Chleb i Kawa. Filip Fota z gdańskiego lokalu przyznaje, że na razie z aplikacji korzysta kilka osób i trudno mu ocenić wpływ na biznes, bo działa stosunkowo krótko. - Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie tego rozwiązania ze względu na innowacyjność. Beacony to coś zupełnie nowego co dodatkowo może zainteresować klienta – twierdzi Filip Fota.

Nie tylko trójmiasto

Everytap zanim na dobre przyjął się nad Wisłą już podbija Amerykę, choć na razie Południową. - W połowie listopada uruchamiamy również testowo 10 lokali w Gwatemali. To kraj, który wybraliśmy ze względu na jego strategiczne położenie: bliskość atrakcyjnych rynków Brazylii i Meksyku, taka sama strefa czasowa jak w Kalifornii, niewielki rozmiar ułatwiający testowanie pilotażowe – mówi Pachucki.

Ciągły rozwój

Obecnie z Everytap mogą korzystać osoby posiadające smartfona z systemem iOS. Jednak trwają już pracę nad wersją na Androida, która do publicznego użytku ma trafić w połowie grudnia. Everytap opiera się na technologii beaconów. A ta zbierając miliony informacji o tym, w którym lokalu jesteśmy, jak się poruszamy, co zamawiamy, w końcu jakie mamy nawyki zakupowe, może poza korzyściami w postaci nagród skraść część naszej prywatności.

Co z prywatnością?

Twórcy aplikacji zapewniają jednak, że dane użytkowników nie są przechowywane w formie pozwalającej na ich bezpośrednią identyfikację. - W panelu analitycznym każdy użytkownik zaprezentowany jest jako anonimowy avatar. Aplikacja pyta użytkowników o wyrażenie zgody na udostępnianie lokalizacji, komunikację z beaconami i notyfikacje. Każdy może te funkcje w prosty sposób wyłączyć lub wylogować się z aplikacji – zaznacza Pachucki. Zagrożenia dla użytkowników w aplikacji Everytap nie widzi także Ewa Lalik, blogerka i ekspertka od nowych technologii. - Wydaje się, że Everytap to w porównaniu do innych beaconowych aplikacji stosunkowo niegroźny twór. Głównie dlatego, że nie służy próbom sprzedania klientom towarów - to aplikacja lojalnościowa, bardzo zręcznie zresztą przemyślana, bo zbiera różne lokale w jednym miejscu dla wygody klienta – uważa Lalik i dodaje, że Everytap eliminuje konieczność instalacji kilku aplikacji.

Jest się czego bać?

- Osobnej aplikacji do każdego lokalu, zbierającej dane na własny użytek i w różny sposób, co mogłoby wzbudzić uzasadnione wątpliwości odnośnie prywatności. Takie centralizowanie ma sens dla wygody i nawet prywatności użytkownika - zamiast rozsiewać wszystkie dane po wielu miejscach, zostawia w nich tylko to, co niezbędne – uważa ekspertka. Zdaniem Konrada Kozłowskiego z Antyweb.pl w Everytap trudno się dopatrzeć czyhających na użytkowników niebezpieczeństw. - Komunikacja pomiędzy ich smartfonami, a innymi urządzeniami odbywa się głównie w jednym kierunku - odpowiednie aplikacje znajdujące się na smartfonach łączą się z beaconami i pobierają konkretne dane. Jedyne czym użytkownicy muszą się podzielić, to ich aktualne położenie. Każde z miejsc posiada jednak własną aplikację mobilną, pomiędzy którymi nie są wymieniane informacje. Jeżeli mielibyśmy się o cokolwiek martwić, to odrobina prywatności, ponieważ to do czego przywykliśmy w Internecie, byłoby również obecne w realnym świecie - nasza historia odwiedzin prawdopodobnie byłaby zapisywana i na jej podstawie personalizowane byłyby materiały promocyjne – uspokaja Konrad Kozłowski.

Autor: Marek Szymaniak, TT: @Marek_Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: everytap.com

Pozostałe wiadomości

Od czwartku obowiązuje rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, wprowadzające zakaz fotografowania obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej bez zezwolenia. Nowe przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i umożliwienie służbom interwencję oraz nakładanie kar za nielegalne fotografowanie tych miejsc.

Grzywna za robienie zdjęć. Zakaz wchodzi w życie

Grzywna za robienie zdjęć. Zakaz wchodzi w życie

Źródło:
PAP

Według raportu Intrum "European Payment Report 2025", co czwarta firma w Europie może zniknąć z rynku w ciągu dwóch lat. Szczególnie niepokojące są prognozy dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), gdzie aż 29 procent respondentów dostrzega ryzyko upadłości.

Mogą zniknąć z rynku w ciągu dwóch lat. Niepokojący raport

Mogą zniknąć z rynku w ciągu dwóch lat. Niepokojący raport

Źródło:
PAP

Pakiet deregulacyjny, który premier zapowiadał na czwartek, zostanie ogłoszony po świętach, konferencja została przełożona - wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej uzyskanej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wcześniej Donald Tusk mówił, że pakiet ma być przedstawiony w czwartek.

Nagły zwrot akcji. Wystąpienie premiera z poślizgiem

Nagły zwrot akcji. Wystąpienie premiera z poślizgiem

Źródło:
PAP

Wielkanoc coraz bliżej. Z powodu zbliżających się świąt w najbliższych dniach sklepy niektórych sieci będą otwarte dłużej. Z kolei w Wielką Sobotę sklepy będą otwarte krócej niż zazwyczaj. Poniżej przedstawiamy kalendarz handlowy na nadchodzące dni.

Zakupy przed świętami. Godziny otwarcia sklepów

Zakupy przed świętami. Godziny otwarcia sklepów

Źródło:
tvn24.pl

21 nowych propozycji deregulacji przedstawiła Inicjatywa SprawdzaMY. Zaproponowała między innymi wprowadzenie jednolitego wzoru umowy kredytu hipotecznego czy wideorozmów z dyspozytorem medycznym 999.

Nowe propozycje deregulacji. "Warunki kredytowe byłyby bardziej przejrzyste"

Nowe propozycje deregulacji. "Warunki kredytowe byłyby bardziej przejrzyste"

Źródło:
PAP

Zgodnie z danymi Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, za wielkanocny koszyk zapłacimy o ponad 7 procent więcej niż w ubiegłym roku, czyli 65 złotych. Największy wzrost cen odnotowano w przypadku czekolady, soli i masła, natomiast chleb pszenny i kiełbasa krakowska potaniały.

Koszyk wielkanocny. Te produkty podrożały najbardziej

Koszyk wielkanocny. Te produkty podrożały najbardziej

Źródło:
PAP

Organy likwidacyjne Krajowej Administracji Skarbowej uzyskały łącznie ponad sześć milionów złotych ze sprzedaży samochodów odebranych przez sądy pijanym kierowcom - przekazało redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Finansów.

Miliony za skonfiskowane auta. Tyle pojazdów sprzedano

Miliony za skonfiskowane auta. Tyle pojazdów sprzedano

Źródło:
tvn24.pl

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego opublikowała listę nominowanych w jubileuszowej, 35. edycji konkursu "Teraz Polska". Wśród wyróżnionych znalazło się 57 firm i instytucji z całej Polski, których produkty, usługi i innowacje cechują się wysoką jakością, nowoczesnością oraz znacznym potencjałem rynkowym.

Znamy nominowanych w konkursie "Teraz Polska"

Znamy nominowanych w konkursie "Teraz Polska"

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie w sprawie partii maku, w której stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów opium. Kwestionowany produkt jest wycofywany z obrotu handlowego.

Partia produktu wycofana ze sklepów. "Ryzyko dla zdrowia"

Partia produktu wycofana ze sklepów. "Ryzyko dla zdrowia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Amerykańska waluta jako pierwsza odczuła skutki nowych amerykańskich ceł na import z większości krajów świata - podał "Washington Post". Gazeta dodała, że wartość dolara wobec euro spadła o blisko 10 procent od chwili przejęcia władzy przez Donalda Trumpa.

Ofiara wyższych ceł. "Inwestorzy zwątpili"

Ofiara wyższych ceł. "Inwestorzy zwątpili"

Źródło:
PAP

Rosja chciałaby uzyskać zgodę Stanów Zjednoczonych na zakup samolotów Boeing za zamrożone środki państwowe po zawieszeniu broni w Ukrainie - poinformował Bloomberg, powołując się na źródło w Moskwie.

Rosja chce kupić amerykańskie samoloty

Rosja chce kupić amerykańskie samoloty

Źródło:
PAP

Inflacja w Unii Europejskiej wyniosła w marcu 2025 roku 2,5 procent rok do roku - przekazał Eurostat. Polska miała trzeci najwyższy wskaźnik HICP we Wspólnocie.

Wzrost cen w Europie. Polska na podium

Wzrost cen w Europie. Polska na podium

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen żywności i energii w marcu 2025 roku wyniosła 3,6 procent rok do roku - podał Narodowy Bank Polski. W lutym ten wskaźnik również wyniósł 3,6 procent.

Inflacja bazowa w Polsce. Nowe dane

Inflacja bazowa w Polsce. Nowe dane

Źródło:
tvn24.pl

Honda przenosi produkcję hybrydowej wersji modelu Civic z Japonii do USA - przekazał koncern motoryzacyjny. Według agencji Kyodo jest to efekt analizy kosztów uwzględniających dodatkowe cła na samochody importowane do Stanów Zjednoczonych.

Gigant przenosi produkcję do USA

Gigant przenosi produkcję do USA

Źródło:
PAP

Szykują się spadki rat kredytów - wynika z wyliczeń, które przygotował dla tvn24.pl główny analityk firmy Rankomat Jarosław Sadowski. Wszystko przez spadki stawek WIBOR 3M i WIBOR 6M, w oparciu o które wyliczane są raty kredytów. Sygnał do zniżek dała konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

"Przychodzę jako gołąb", raty lecą w dół. Wyliczenia

"Przychodzę jako gołąb", raty lecą w dół. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski ostrzega przed mailami, których autorzy podszywają się pod tę instytucję finansową. Oszuści rozsyłają rzekome "potwierdzenie przelewu", a otworzenie wiadomości i pobranie załącznika może spowodować, że stracimy pieniądze.

Największy bank w Polsce ostrzega. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Gospodarka Chin zaskoczyła analityków. Wzrost PKB był wyższy od przewidywań i w pierwszym kwartale 2025 roku wyniósł 5,4 procent rok do roku - wynika z rządowych danych.

Gospodarka Chin zaskoczyła. "Pojawi się efekt domina"

Gospodarka Chin zaskoczyła. "Pojawi się efekt domina"

Źródło:
PAP, Reuters

Aż 30 procent zawodów może zostać zastąpionych do 2030 roku przez algorytmy, roboty i sztuczną inteligencję (AI). Jak wskazuje raport firmy SAIO, zajmującej się tworzeniem robotów, szczególnie zagrożone są profesje związane z manualnym przetwarzaniem dokumentów, księgowością, obsługą klienta i analizą danych.

Te zawody niedługo mogą zniknąć

Te zawody niedługo mogą zniknąć

Źródło:
PAP

Premier Włoch Giorgia Meloni spotka się w czwartek w Waszyngtonie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Będzie pierwszą liderką kraju Unii Europejskiej, która odwiedzi go od czasu ogłoszenia przez niego ceł na produkty ze Wspólnoty. Cła zostały później zawieszone na 90 dni. - Meloni udaje się z pokojową misją handlową - podkreśla szef włoskiej dyplomacji Antonio Tajani.

Wojna handlowa byłaby "szaleństwem". Misja pokojowa "ulubienicy Trumpa"

Wojna handlowa byłaby "szaleństwem". Misja pokojowa "ulubienicy Trumpa"

Źródło:
PAP

Powołano nowego przedstawiciela do spraw negocjacji handlowych i wiceministra handlu - podał chiński resort zasobów ludzkich. Został nim Li Chenggang, który zastąpił na tym stanowisku Wanga Shouwena.

Pekin reaguje. Zmiana przedstawiciela do spraw negocjacji handlowych

Pekin reaguje. Zmiana przedstawiciela do spraw negocjacji handlowych

Źródło:
PAP

W najbliższą sobotę od godziny 14 obowiązuje zakaz zatrudniania pracowników do pracy w handlu - przypomina Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). Po tej godzinie za ladą mogą stanąć jedynie właściciel sklepu lub członkowie jego rodziny.

Kara może wynieść nawet sto tysięcy złotych

Kara może wynieść nawet sto tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Poczta Hongkongu ogłosiła w środę, że wstrzymuje dostawy paczek do Stanów Zjednoczonych w reakcji na "nadmierne" podniesienie ceł przez prezydenta Donalda Trumpa.

Wstrzymują dostawy do USA. Reakcja na decyzję Trumpa

Wstrzymują dostawy do USA. Reakcja na decyzję Trumpa

Źródło:
PAP

Apple, z obawy przed cłami, w marcu wysłało z Indii do USA iPhone'y o rekordowej wartości dwóch miliardów dolarów - podał we wtorek Reuters. Na początku kwietnia prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające "cła wzajemne" obejmujące ponad 180 państw i terytoriów.

Wyścig z czasem, żeby zdążyć przed cłami. Padł rekord

Wyścig z czasem, żeby zdążyć przed cłami. Padł rekord

Źródło:
Reuters

- Cła to jest narzędzie biznesowe. Prezydent Donald Trump z tego korzysta, aby ludzie przyszli do stołu negocjacyjnego - stwierdził w TVN24 BiS profesor Jim Mazurkiewicz, prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej w Teksasie.

Trump "jest gotów podejmować trudne decyzje, aby skorygować tę sytuację"

Trump "jest gotów podejmować trudne decyzje, aby skorygować tę sytuację"

Źródło:
tvn24.pl