Inteligentne ubrania: rewolucja czy gratka tylko dla gadżeciarzy?

Inteligentna koszulka zmierzy puls i pomoże w treningachOmsignal

Inteligentne technologie są coraz bliższe człowiekowi. Najpierw wpuściliśmy naszpikowane elektroniką urządzenia do naszych kieszeni, potem do domów. Teraz czas na kolejny krok. Wiele wskazuje na to, że w przyszłości nowoczesne technologie będziemy nosić także na sobie - w postaci ubrań.

Smart clothes, czyli tzw. inteligentne ubrania były dotąd tylko gratką i ciekawostką dla miłośników technologii. Teraz mają coraz większe szanse, aby trafić pod strzechy. Wszystko przez ich niezwykłe możliwości. Okazuje się, że opaska na rękę nie musi już tylko ładnie wyglądać, ale może także np. mierzyć nasz puls. Z kolei koszulka pomaga osiągać lepsze wyniki na treningach.

Z koszulką do elektryka

Nowoczesne technologie zaskakują nas każdego dnia. Za kilkanaście, a może za kilka lat może dojść do takiej sytuacji, że koszulki nie będziemy naprawiać u krawcowej, ale u specjalistów od programowania i elektrotechniki. Blisko 200 dolarów ma kosztować inteligentna biometryczna koszulka Omsignal, która może monitorować nie tylko nasze treningi na siłowni czy bieżni, ale także czynności życiowe np. w biurze. Kiedy intensywnie ćwiczymy podpowie nam, że czas zrobić sobie przerwę albo wręcz odwrotnie - dać z siebie wszystko i wycisnąć ostatnie poty. A po stresującej rozmowie z szefem ostrzeże, że grozi nam zawał.

Jak to działa?

Koszulka jest wyposażona w czujniki analizujące pracę serca, tętno, częstotliwość oddechu i monitoring badający objętość płuc. Sprzęt mierzy też nasze kroki, rytm chodu i jego intensywność. Całość zestawia i liczy liczbę spalonych kalorii. Wszystkie informacje czujniki wysyłają bezpośrednio do specjalnego modułu wyglądającego niczym czarna skrzynka, a stamtąd - przez Bluetooth - do aplikacji mobilnej na naszego smartfona. Transfer odbywa się w czasie rzeczywistym, tak aby użytkownik mógł na bieżąco śledzić wydolność swojego organizmu.

Całość jest wodoodporna, a materiał przylega do ciała w taki sposób, aby zwiększyć cyrkulację krwi w organizmie. Pozwala to na lepsze dotlenienie organizmu i mięśni. Tlen jak wiadomo jest dla mięśni tym, czym paliwo dla silnika, więc nasze osiągi stają się lepsze.

Buty powiedzą, jak biegać

Treningi biegowe nie tylko profesjonalistów, ale przede wszystkim amatorów wspomoże technologia opracowana przez niemieckich naukowców z Fraunhofer Institute. Chodzi o ciągle ulepszany projekt inteligentnych butów Runsafer. Wbudowane w obuwie czujniki mają śledzić każdy krok biegacza i rejestrować go w specjalnym systemie. Program będzie analizował to, jak szybko się biegnie, z jakim przeciążeniem, a nawet to, jak długo i z jaką siłą stawiamy stopę. System odnotuje też kiedy i ile razy biegacz miał przerwę. Wszystkie zgromadzone w ten sposób informacje z pomocą Bluetooth zostaną przesłane do smartfona, a potem do serwera. Kiedy zostaną zanalizowane, komputer dostarczy biegaczowi wskazówki, które pozwolą mu poprawić styl biegania.

Mądry zegarek

Polscy klienci mogą już korzystać z inteligentnych zegarków, które częściej są rozszerzeniem noszonego w kieszeni smartfona niż urządzeniem, które ma tylko informować nas o godzinie. Tak zwane smartwatch kontaktują się z urządzeniami mobilnymi i np. pokazują nam wszystkie powiadomienia (sms-y, e-maile i nieodebrane połączenia), które czekają na nas na smartfonie i tablecie.

Co ciekawe, za pomocą zegarka możemy również sterować naszym telefonem i np. zmieniać w nim muzykę, oglądać galerie zdjęć, czy nagrywać filmy. W urządzeniu możemy również zainstalować dodatkowe, ulubione aplikacje, które pomagają nam w uprawieniu sportu. W Polsce za inteligentny zegarek trzeba zapłacić około 500 złotych.

Nowy, polski rynek

Coraz więcej inteligentnych ubrań pojawia się także na polskim rynku. Jednak, czy nadziane nowoczesnymi technologiami ubrania podbiją serca Polaków? Zdaniem Tomasza Kreli, specjalisty od nowych technologii w serwisu Antyweb, największe szanse na sukces mają koszulka i buty. - Produkty te są skierowane do bardzo specyficznej grupy odbiorców, w której znajdują się osoby, które poszukują takich rozwiązań i są gotowe inwestować w sprzęt mający poprawić osiągane przez nie wyniki sportowe - mówi Tomasz Krela.

Kto to kupi?

Największym wyzwaniem producentów inteligentnych ubrań może być przekonanie Polaków, że za nafaszerowaną technologiami koszulkę czy buty warto zapłacić często nawet kilkakrotnie więcej, niż za tradycyjny produkt. Oddychającą koszulkę do biegania możemy dostać w sklepie sportowym nawet za 20-30 złotych, a biometryczna Omsignal to wydatek rzędu blisko 600 złotych. Bartłomiej Kossakowski, redaktor naczelny serwisu Gadżetomania.pl twierdzi, że inteligentne ubrania mają szansę głównie u fanów nowinek technologicznych, a nie miłośników mody. - A gadżeciarze są w stanie zapłacić nawet kilka tysięcy złotych za smartfon, tablet czy nowego ultrabooka. Dlatego nawet cena o 100 proc. wyższa od "tradycyjnego" ubioru nie powinna ich bardzo odstraszyć - uważa Kossakowski.

Z kolei Tomasz Krela jest zdania, że obecnie dla polskiego klienta w wielu przypadkach wciąż kluczowym kryterium jest cena. - Kilkaset złotych za ubranie czy inteligentny zegarek to zbyt dużo - przekonuje Krela.

Nie dla Kowalskiego?

Inteligentne ubrania to często dla klientów wciąż tylko ciekawostka i pieśń przyszłości. Według Tomasza Kreli trudno przewidzieć, co mogłoby spodobać się polskim klientom, bo "inteligentne ubrania to coś, co chętne zobaczymy i poznamy, ale raczej nie wydamy na nie własnych pieniędzy". - Większość z projektów, przynajmniej obecnie nie jest kierowana do przeciętnego Kowalskiego, zarówno pod kątem ceny, jak i oferowanych funkcji. Jeśli mowa jest o inteligentnych ubraniach, to nie widzę na polskim rynku niczego, co miałoby odnieść sukces - twierdzi Krela i dodaje, że inaczej jest w kwestii dodatków, czyli zegarków, opasek i inteligentnej biżuterii.

- Urządzenia te mogą monitorować pracę naszego organizmu, a następnie przesyłać dane do smartfona. Dodatkowo służą one jako ozdoba, która powiadomi nas nie tylko o godzinie, ale także o powiadomieniach, jakie trafiają na nasz telefon - wyjaśnia ekspert.

To przyszłość?

Według Bartłomieja Kossakowskiego inteligentne ubrania to przyszłość, od której już nie da się uciec. Choć w pierwszej kolejności przyjmą się te produkty, które faktycznie pomagają, czyli na przykład policjantom, ratownikom, strażakom, potem fachowcom. Masowo na ulicach zobaczymy je dopiero później - twierdzi redaktor naczelny serwisu Gadżetomania.pl. Podobne zdanie ma Krela, który uważa, że inteligentne ubrania nie będą tak masowym zjawiskiem, jak wielu twierdziło jeszcze dwa lata temu. - Inteligentne produkty będą się upowszechniały, jednak to będzie się odbywało w głównej mierze wśród pasjonatów nowinek. Producenci próbują wmówić konsumentom, że to jest kolejne wielkie odkrycie i przełom. Bez przesady - uważa Krela.

Autor: Marek Szymaniak,mn/zp / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Omsignal

Pozostałe wiadomości

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano pięć wygranych czwartego stopnia w wysokości ponad 224 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 22 listopada 2024 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Amerykański przedsiębiorca z Miami, Stephen P. Lynch, stara się kupić gazociąg Nord Stream 2, uszkodzony w 2022 roku w wyniku aktu sabotażu - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal". Lynch uważa, że przejęcie gazociągu odpowiada interesom USA w perspektywie długookresowej i zwiększa szanse na pokój w Ukrainie.

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 21 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl