Inteligentne ubrania: rewolucja czy gratka tylko dla gadżeciarzy?

Inteligentna koszulka zmierzy puls i pomoże w treningachOmsignal

Inteligentne technologie są coraz bliższe człowiekowi. Najpierw wpuściliśmy naszpikowane elektroniką urządzenia do naszych kieszeni, potem do domów. Teraz czas na kolejny krok. Wiele wskazuje na to, że w przyszłości nowoczesne technologie będziemy nosić także na sobie - w postaci ubrań.

Smart clothes, czyli tzw. inteligentne ubrania były dotąd tylko gratką i ciekawostką dla miłośników technologii. Teraz mają coraz większe szanse, aby trafić pod strzechy. Wszystko przez ich niezwykłe możliwości. Okazuje się, że opaska na rękę nie musi już tylko ładnie wyglądać, ale może także np. mierzyć nasz puls. Z kolei koszulka pomaga osiągać lepsze wyniki na treningach.

Z koszulką do elektryka

Nowoczesne technologie zaskakują nas każdego dnia. Za kilkanaście, a może za kilka lat może dojść do takiej sytuacji, że koszulki nie będziemy naprawiać u krawcowej, ale u specjalistów od programowania i elektrotechniki. Blisko 200 dolarów ma kosztować inteligentna biometryczna koszulka Omsignal, która może monitorować nie tylko nasze treningi na siłowni czy bieżni, ale także czynności życiowe np. w biurze. Kiedy intensywnie ćwiczymy podpowie nam, że czas zrobić sobie przerwę albo wręcz odwrotnie - dać z siebie wszystko i wycisnąć ostatnie poty. A po stresującej rozmowie z szefem ostrzeże, że grozi nam zawał.

Jak to działa?

Koszulka jest wyposażona w czujniki analizujące pracę serca, tętno, częstotliwość oddechu i monitoring badający objętość płuc. Sprzęt mierzy też nasze kroki, rytm chodu i jego intensywność. Całość zestawia i liczy liczbę spalonych kalorii. Wszystkie informacje czujniki wysyłają bezpośrednio do specjalnego modułu wyglądającego niczym czarna skrzynka, a stamtąd - przez Bluetooth - do aplikacji mobilnej na naszego smartfona. Transfer odbywa się w czasie rzeczywistym, tak aby użytkownik mógł na bieżąco śledzić wydolność swojego organizmu.

Całość jest wodoodporna, a materiał przylega do ciała w taki sposób, aby zwiększyć cyrkulację krwi w organizmie. Pozwala to na lepsze dotlenienie organizmu i mięśni. Tlen jak wiadomo jest dla mięśni tym, czym paliwo dla silnika, więc nasze osiągi stają się lepsze.

Buty powiedzą, jak biegać

Treningi biegowe nie tylko profesjonalistów, ale przede wszystkim amatorów wspomoże technologia opracowana przez niemieckich naukowców z Fraunhofer Institute. Chodzi o ciągle ulepszany projekt inteligentnych butów Runsafer. Wbudowane w obuwie czujniki mają śledzić każdy krok biegacza i rejestrować go w specjalnym systemie. Program będzie analizował to, jak szybko się biegnie, z jakim przeciążeniem, a nawet to, jak długo i z jaką siłą stawiamy stopę. System odnotuje też kiedy i ile razy biegacz miał przerwę. Wszystkie zgromadzone w ten sposób informacje z pomocą Bluetooth zostaną przesłane do smartfona, a potem do serwera. Kiedy zostaną zanalizowane, komputer dostarczy biegaczowi wskazówki, które pozwolą mu poprawić styl biegania.

Mądry zegarek

Polscy klienci mogą już korzystać z inteligentnych zegarków, które częściej są rozszerzeniem noszonego w kieszeni smartfona niż urządzeniem, które ma tylko informować nas o godzinie. Tak zwane smartwatch kontaktują się z urządzeniami mobilnymi i np. pokazują nam wszystkie powiadomienia (sms-y, e-maile i nieodebrane połączenia), które czekają na nas na smartfonie i tablecie.

Co ciekawe, za pomocą zegarka możemy również sterować naszym telefonem i np. zmieniać w nim muzykę, oglądać galerie zdjęć, czy nagrywać filmy. W urządzeniu możemy również zainstalować dodatkowe, ulubione aplikacje, które pomagają nam w uprawieniu sportu. W Polsce za inteligentny zegarek trzeba zapłacić około 500 złotych.

Nowy, polski rynek

Coraz więcej inteligentnych ubrań pojawia się także na polskim rynku. Jednak, czy nadziane nowoczesnymi technologiami ubrania podbiją serca Polaków? Zdaniem Tomasza Kreli, specjalisty od nowych technologii w serwisu Antyweb, największe szanse na sukces mają koszulka i buty. - Produkty te są skierowane do bardzo specyficznej grupy odbiorców, w której znajdują się osoby, które poszukują takich rozwiązań i są gotowe inwestować w sprzęt mający poprawić osiągane przez nie wyniki sportowe - mówi Tomasz Krela.

Kto to kupi?

Największym wyzwaniem producentów inteligentnych ubrań może być przekonanie Polaków, że za nafaszerowaną technologiami koszulkę czy buty warto zapłacić często nawet kilkakrotnie więcej, niż za tradycyjny produkt. Oddychającą koszulkę do biegania możemy dostać w sklepie sportowym nawet za 20-30 złotych, a biometryczna Omsignal to wydatek rzędu blisko 600 złotych. Bartłomiej Kossakowski, redaktor naczelny serwisu Gadżetomania.pl twierdzi, że inteligentne ubrania mają szansę głównie u fanów nowinek technologicznych, a nie miłośników mody. - A gadżeciarze są w stanie zapłacić nawet kilka tysięcy złotych za smartfon, tablet czy nowego ultrabooka. Dlatego nawet cena o 100 proc. wyższa od "tradycyjnego" ubioru nie powinna ich bardzo odstraszyć - uważa Kossakowski.

Z kolei Tomasz Krela jest zdania, że obecnie dla polskiego klienta w wielu przypadkach wciąż kluczowym kryterium jest cena. - Kilkaset złotych za ubranie czy inteligentny zegarek to zbyt dużo - przekonuje Krela.

Nie dla Kowalskiego?

Inteligentne ubrania to często dla klientów wciąż tylko ciekawostka i pieśń przyszłości. Według Tomasza Kreli trudno przewidzieć, co mogłoby spodobać się polskim klientom, bo "inteligentne ubrania to coś, co chętne zobaczymy i poznamy, ale raczej nie wydamy na nie własnych pieniędzy". - Większość z projektów, przynajmniej obecnie nie jest kierowana do przeciętnego Kowalskiego, zarówno pod kątem ceny, jak i oferowanych funkcji. Jeśli mowa jest o inteligentnych ubraniach, to nie widzę na polskim rynku niczego, co miałoby odnieść sukces - twierdzi Krela i dodaje, że inaczej jest w kwestii dodatków, czyli zegarków, opasek i inteligentnej biżuterii.

- Urządzenia te mogą monitorować pracę naszego organizmu, a następnie przesyłać dane do smartfona. Dodatkowo służą one jako ozdoba, która powiadomi nas nie tylko o godzinie, ale także o powiadomieniach, jakie trafiają na nasz telefon - wyjaśnia ekspert.

To przyszłość?

Według Bartłomieja Kossakowskiego inteligentne ubrania to przyszłość, od której już nie da się uciec. Choć w pierwszej kolejności przyjmą się te produkty, które faktycznie pomagają, czyli na przykład policjantom, ratownikom, strażakom, potem fachowcom. Masowo na ulicach zobaczymy je dopiero później - twierdzi redaktor naczelny serwisu Gadżetomania.pl. Podobne zdanie ma Krela, który uważa, że inteligentne ubrania nie będą tak masowym zjawiskiem, jak wielu twierdziło jeszcze dwa lata temu. - Inteligentne produkty będą się upowszechniały, jednak to będzie się odbywało w głównej mierze wśród pasjonatów nowinek. Producenci próbują wmówić konsumentom, że to jest kolejne wielkie odkrycie i przełom. Bez przesady - uważa Krela.

Autor: Marek Szymaniak,mn/zp / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Omsignal

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP