Inteligentne ubrania: rewolucja czy gratka tylko dla gadżeciarzy?

Inteligentna koszulka zmierzy puls i pomoże w treningachOmsignal

Inteligentne technologie są coraz bliższe człowiekowi. Najpierw wpuściliśmy naszpikowane elektroniką urządzenia do naszych kieszeni, potem do domów. Teraz czas na kolejny krok. Wiele wskazuje na to, że w przyszłości nowoczesne technologie będziemy nosić także na sobie - w postaci ubrań.

Smart clothes, czyli tzw. inteligentne ubrania były dotąd tylko gratką i ciekawostką dla miłośników technologii. Teraz mają coraz większe szanse, aby trafić pod strzechy. Wszystko przez ich niezwykłe możliwości. Okazuje się, że opaska na rękę nie musi już tylko ładnie wyglądać, ale może także np. mierzyć nasz puls. Z kolei koszulka pomaga osiągać lepsze wyniki na treningach.

Z koszulką do elektryka

Nowoczesne technologie zaskakują nas każdego dnia. Za kilkanaście, a może za kilka lat może dojść do takiej sytuacji, że koszulki nie będziemy naprawiać u krawcowej, ale u specjalistów od programowania i elektrotechniki. Blisko 200 dolarów ma kosztować inteligentna biometryczna koszulka Omsignal, która może monitorować nie tylko nasze treningi na siłowni czy bieżni, ale także czynności życiowe np. w biurze. Kiedy intensywnie ćwiczymy podpowie nam, że czas zrobić sobie przerwę albo wręcz odwrotnie - dać z siebie wszystko i wycisnąć ostatnie poty. A po stresującej rozmowie z szefem ostrzeże, że grozi nam zawał.

Jak to działa?

Koszulka jest wyposażona w czujniki analizujące pracę serca, tętno, częstotliwość oddechu i monitoring badający objętość płuc. Sprzęt mierzy też nasze kroki, rytm chodu i jego intensywność. Całość zestawia i liczy liczbę spalonych kalorii. Wszystkie informacje czujniki wysyłają bezpośrednio do specjalnego modułu wyglądającego niczym czarna skrzynka, a stamtąd - przez Bluetooth - do aplikacji mobilnej na naszego smartfona. Transfer odbywa się w czasie rzeczywistym, tak aby użytkownik mógł na bieżąco śledzić wydolność swojego organizmu.

Całość jest wodoodporna, a materiał przylega do ciała w taki sposób, aby zwiększyć cyrkulację krwi w organizmie. Pozwala to na lepsze dotlenienie organizmu i mięśni. Tlen jak wiadomo jest dla mięśni tym, czym paliwo dla silnika, więc nasze osiągi stają się lepsze.

Buty powiedzą, jak biegać

Treningi biegowe nie tylko profesjonalistów, ale przede wszystkim amatorów wspomoże technologia opracowana przez niemieckich naukowców z Fraunhofer Institute. Chodzi o ciągle ulepszany projekt inteligentnych butów Runsafer. Wbudowane w obuwie czujniki mają śledzić każdy krok biegacza i rejestrować go w specjalnym systemie. Program będzie analizował to, jak szybko się biegnie, z jakim przeciążeniem, a nawet to, jak długo i z jaką siłą stawiamy stopę. System odnotuje też kiedy i ile razy biegacz miał przerwę. Wszystkie zgromadzone w ten sposób informacje z pomocą Bluetooth zostaną przesłane do smartfona, a potem do serwera. Kiedy zostaną zanalizowane, komputer dostarczy biegaczowi wskazówki, które pozwolą mu poprawić styl biegania.

Mądry zegarek

Polscy klienci mogą już korzystać z inteligentnych zegarków, które częściej są rozszerzeniem noszonego w kieszeni smartfona niż urządzeniem, które ma tylko informować nas o godzinie. Tak zwane smartwatch kontaktują się z urządzeniami mobilnymi i np. pokazują nam wszystkie powiadomienia (sms-y, e-maile i nieodebrane połączenia), które czekają na nas na smartfonie i tablecie.

Co ciekawe, za pomocą zegarka możemy również sterować naszym telefonem i np. zmieniać w nim muzykę, oglądać galerie zdjęć, czy nagrywać filmy. W urządzeniu możemy również zainstalować dodatkowe, ulubione aplikacje, które pomagają nam w uprawieniu sportu. W Polsce za inteligentny zegarek trzeba zapłacić około 500 złotych.

Nowy, polski rynek

Coraz więcej inteligentnych ubrań pojawia się także na polskim rynku. Jednak, czy nadziane nowoczesnymi technologiami ubrania podbiją serca Polaków? Zdaniem Tomasza Kreli, specjalisty od nowych technologii w serwisu Antyweb, największe szanse na sukces mają koszulka i buty. - Produkty te są skierowane do bardzo specyficznej grupy odbiorców, w której znajdują się osoby, które poszukują takich rozwiązań i są gotowe inwestować w sprzęt mający poprawić osiągane przez nie wyniki sportowe - mówi Tomasz Krela.

Kto to kupi?

Największym wyzwaniem producentów inteligentnych ubrań może być przekonanie Polaków, że za nafaszerowaną technologiami koszulkę czy buty warto zapłacić często nawet kilkakrotnie więcej, niż za tradycyjny produkt. Oddychającą koszulkę do biegania możemy dostać w sklepie sportowym nawet za 20-30 złotych, a biometryczna Omsignal to wydatek rzędu blisko 600 złotych. Bartłomiej Kossakowski, redaktor naczelny serwisu Gadżetomania.pl twierdzi, że inteligentne ubrania mają szansę głównie u fanów nowinek technologicznych, a nie miłośników mody. - A gadżeciarze są w stanie zapłacić nawet kilka tysięcy złotych za smartfon, tablet czy nowego ultrabooka. Dlatego nawet cena o 100 proc. wyższa od "tradycyjnego" ubioru nie powinna ich bardzo odstraszyć - uważa Kossakowski.

Z kolei Tomasz Krela jest zdania, że obecnie dla polskiego klienta w wielu przypadkach wciąż kluczowym kryterium jest cena. - Kilkaset złotych za ubranie czy inteligentny zegarek to zbyt dużo - przekonuje Krela.

Nie dla Kowalskiego?

Inteligentne ubrania to często dla klientów wciąż tylko ciekawostka i pieśń przyszłości. Według Tomasza Kreli trudno przewidzieć, co mogłoby spodobać się polskim klientom, bo "inteligentne ubrania to coś, co chętne zobaczymy i poznamy, ale raczej nie wydamy na nie własnych pieniędzy". - Większość z projektów, przynajmniej obecnie nie jest kierowana do przeciętnego Kowalskiego, zarówno pod kątem ceny, jak i oferowanych funkcji. Jeśli mowa jest o inteligentnych ubraniach, to nie widzę na polskim rynku niczego, co miałoby odnieść sukces - twierdzi Krela i dodaje, że inaczej jest w kwestii dodatków, czyli zegarków, opasek i inteligentnej biżuterii.

- Urządzenia te mogą monitorować pracę naszego organizmu, a następnie przesyłać dane do smartfona. Dodatkowo służą one jako ozdoba, która powiadomi nas nie tylko o godzinie, ale także o powiadomieniach, jakie trafiają na nasz telefon - wyjaśnia ekspert.

To przyszłość?

Według Bartłomieja Kossakowskiego inteligentne ubrania to przyszłość, od której już nie da się uciec. Choć w pierwszej kolejności przyjmą się te produkty, które faktycznie pomagają, czyli na przykład policjantom, ratownikom, strażakom, potem fachowcom. Masowo na ulicach zobaczymy je dopiero później - twierdzi redaktor naczelny serwisu Gadżetomania.pl. Podobne zdanie ma Krela, który uważa, że inteligentne ubrania nie będą tak masowym zjawiskiem, jak wielu twierdziło jeszcze dwa lata temu. - Inteligentne produkty będą się upowszechniały, jednak to będzie się odbywało w głównej mierze wśród pasjonatów nowinek. Producenci próbują wmówić konsumentom, że to jest kolejne wielkie odkrycie i przełom. Bez przesady - uważa Krela.

Autor: Marek Szymaniak,mn/zp / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Omsignal

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP