UE: firmy będą musiały ujawniać wysokość luki płacowej. Kobiety wciąż zarabiają średnio o 13 procent mniej

Źródło:
TVN24 Biznes
Kamil Sobolewski o luce płacowej: to, co jest istotne to równość szans
Kamil Sobolewski o luce płacowej: to, co jest istotne to równość szansTVN24
wideo 2/6
Kamil Sobolewski o luce płacowej: to, co jest istotne to równość szansTVN24

W Polsce, jak wynika z najnowszego raportu "Kobiety na rynku pracy" Kongresu Kobiet, 78 procent pracowników i pracowniczek nie wie o istnieniu luki płacowej - zauważyła w programie" Tak jest" Aleksandra Karasińska, redaktorka naczelna "Forbes Woman", komentując najnowszą dyrektywę Unii Europejskiej. Wspólnota chce transparentności wynagrodzeń i likwidacji luki płacowej w zarobkach kobiet i mężczyzn. - Żeby nie było dyskryminacji, żeby różnice w płacach wynikały z obiektywnych kryteriów - dodał Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP

Gośćmi programu "Tak jest" była Aleksandra Karasińska, redaktorka naczelna "Forbes Woman", oraz Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP. Pytani byli o dyrektywę, która została zaakceptowana przez europosłów. Unia Europejska chce transparentności wynagrodzeń i likwidacji luki płacowej w zarobkach pań i panów.

Zakaz tajności wynagrodzeń

Zgodnie z nowymi regulacjami ogłoszenia o naborze i tytuły stanowisk będą musiały być neutralne pod względem płci. Pracodawcy zostaną też zobowiązani do podawania pracownikom informacji ułatwiających im porównywanie poziomu wynagrodzeń w podziale na płeć pracowników i pozwalających na identyfikację różnic płacowych. Zakazana zostanie przy tym tajemnica wynagrodzenia. Pracodawca nie będzie już mógł umownie zobowiązać pracownika, by nie zdradzał wysokości swojej pensji. Nie ograniczy też dostępu do informacji o poziomie zarobków osób z tej samej lub innych kategorii.

Ma to ułatwić walkę z nierównościami płacowymi. W Unii Europejskiej za tę samą pracę kobiety cały czas dostają bowiem średnio o 13 proc. mniej niż panowie.

Aleksandra Karasińska skomentowała w rozmowie, iż dyrektywa w ogóle nie przewiduje, że "będziemy znali indywidualne dane konkretnego pana Kowalskiego czy pani Kowalskiej".

- To, co mówi dyrektywa i uważam, że to nie jest rewolucyjne, to uznaje status quo, który w Polsce już mamy. To, co zmienia dyrektywa, to to, że zakazuje pracodawcom, czyli firmom, zmuszania pracowników, żeby trzymali swoje wynagrodzenia w tajemnicy. Bardzo często firmy w Polsce zapisują w umowach klauzulę tajności. Unia Europejska tego zakaże - podkreśliła.

Kamil Sobolewski dodał, że w Polsce pracodawca będzie zmuszony pokazać pracownikowi na etapie rekrutacji, a najpóźniej przed pierwszą rozmową o pracę, jakie są widełki płacowe na danym stanowisku pracy, na które ubiega się dany kandydat.

- Z celem takim, żeby nie było dyskryminacji na przykład ze względu na płeć. Z drugiej strony firmy będą zobowiązane, szczególnie te większe - powyżej 250 osób - o to, aby publikować rozbieżność w płacach pomiędzy mężczyznami a kobietami w swojej organizacji, czyli tak zwaną lukę płacową. Ona będzie publikowana w procentach - zaznaczył.

Świadomość istnienia luki płacowej

Na pytaniem, czy dyrektywa zmniejszy lukę, Aleksandra Karasińska odpowiedziała, że "taka jest intencja".

- W Wielkiej Brytanii w 2017 roku rząd Camerona wprowadził bardzo podobne rozwiązanie, że firmy większe raportują do centralnego urzędu rządowego, jaką mają lukę płacową. Z roku na rok zmniejsza się luka płacowa. Po drugie zwiększa się świadomość, że luka płacowa istnieje. W Polsce, jak wynika z najnowszego raportu "Kobiety na rynku pracy" Kongresu Kobiet, 78 procent pracowników i pracowniczek nie wie o istnieniu luki płacowej - zaznaczyła. Dodała, że "nasz rząd nie bada ani nie przykłada uwagi do luki płacowej".

Kamil Sobolewski podkreślił walor równej pracy albo pracy o takiej samej wartości.

- Bo właśnie o takich kategoriach mówi dyrektywa. Dyrektywa w żadnym razie nie mówi, że pracownicy zajmujący identyczne stanowiska mają zawsze zarabiać tyle samo. Dlaczego? Praca wiąże się zawsze z efektem, z produktem. Może się okazać, że osoby zatrudnione na tym samym stanowisku mają inną efektywność - zauważył.

Dodał, że to, co jest istotne, to równość szans.

- Żeby nie było dyskryminacji, żeby różnice w płacy wynikały z obiektywnych kryteriów, z efektywności pracowników. Luka płacowa nie jest czymś, co dowodzi patologii. Może być tak, że na przykład w podziale na płeć albo wiek pracownicy będą mieli inną wydajność i wówczas pracodawcy powinni móc im płacić inaczej, w zależności od wydajności - zaznaczył.

Odszkodowanie za lukę płacową

Kamil Sobolewski stwierdził w rozmowie, że "z punktu widzenia większości prywatnych pracodawców, którzy starają się pilnować dobrych zasad prowadzenia biznesu i dobrych zasad postępowania z pracownikami, to nie będzie żadna nowość i nie będzie żadnych wysokich kosztów wprowadzenia tej regulacji".

- Mówimy teraz o dyrektywie, która dotyczy równości płac między kobietami a mężczyznami i raportowanie luki płacowej. Problem z pewnością został dostrzeżony przez Komisję Europejską. Dyrektywa ma być wdrażana w poszczególne prawa krajów członkowskich przez trzy lata. To jest pewnego rodzaju wyjątek. Podkreślono, że to nie jest nowy standard, tylko specjalny charakter tej ustawy wymaga, aby firmy miały aż trzy lata na dostosowanie się do tych wymogów. Zanim one zaczną obowiązywać - wyjaśnił.

Aleksandra Karasińska odniosła się do pytania o to, czy pracownik będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie w związku z luką płacową.

- Są adwokaci i adwokatki specjalizujący się w tego typu pracach. Kodeks pracy dzisiaj funkcjonujący w Polsce też zakazuje nierównego traktowania i dyskryminacji na przykład ze względu na płeć albo wiek - odpowiedziała. Dodała, że "luka płacowa przez naukowców i naukowczynie nazywa jest karą z macierzyństwo, a kobieta jest dla pracodawców tak zwanym gorszym pracownikiem".

- Nie jest tak w każdej firmie. To jest kwestia standardów. Dobrze, że ta dyrektywa dotyczy też sektora publicznego, w którym często są skostniałe struktury - zaznaczył Sobolewski.

Czytaj też: Tyle wyniosły przeciętne zarobki Polaków w lutym. Nowe dane

Autorka/Autor:jr/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP