Tyle wyniosły przeciętne zarobki Polaków w lutym. Nowe dane

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Prognoza dla rynku pracy w Polsce
Prognoza dla rynku pracy w PolsceTVN24
wideo 2/3
TVN24Praca. Prognoza dla rynku pracy w Polsce w drugim kwartale 2023 roku

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2023 roku wyniosło 7065,56 zł - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Oznacza to wzrost o 13,6 procent rok do roku. Zatrudnienie w tym sektorze wzrosło w ujęciu rocznym o 0,8 procent i wyniosło blisko 6,53 miliona etatów.

GUS podał w poniedziałkowym komunikacie, że w lutym 2023 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w stosunku do stycznia 2023 roku o 2,6 proc. Jak przypomniano, taki sam wzrost dynamiki płac zanotowano rok wcześniej, tj. w lutym 2022 roku w porównaniu do stycznia 2022 roku.

Wynagrodzenia w przedsiębiorstwach - lutym 2023

"Wzrost przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w lutym 2023 r. względem stycznia 2023 r. spowodowany był wypłatami m.in. premii i nagród rocznych, jubileuszowych, premii z powodu inflacji, podwyższeniem wynagrodzeń oraz wypłatami odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń)" - czytamy.

PAP/Maciej Zieliński

Według GUS najwyższy wzrost w ujęciu miesięcznym przeciętnych wynagrodzeń brutto odnotowano w sekcji "Górnictwo i wydobywanie" (o 42,2 proc.), gdzie wynagrodzenia wyniosły 12801,92 zł (miesiąc wcześniej 8999,74 zł) oraz "Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę" (o 10,4 proc.), gdzie wynagrodzenia wyniosły 10946,98 zł (miesiąc wcześniej 9918,65 zł).

Inflacja rośnie szybciej niż wynagrodzenia. Według GUS wzrost cen towarów i usług w lutym 2023 roku sięgnął 18,4 proc. rok do roku, podczas gdy w styczniu było to 16,6 proc. Ostatni raz inflacja przekroczyła granicę 18 proc. w ujęciu rocznym w grudniu 1996 roku, kiedy wynosiła 18,5 proc.

PAP/Maciej Zieliński

Zatrudnienie w ujęciu miesięcznym w dół

W lutym 2023 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6526,3 tys. etatów.

GUS podał, że w lutym 2023 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca. "Niewielkie zmniejszenie przeciętnego zatrudnienia w lutym 2023 r. było wynikiem m.in. zwolnień w jednostkach, zakończenia umów terminowych i nie przedłużania ich, a także przejść pracowników na emeryturę" - wyjaśnił urząd.

W ujęciu rocznym przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 0,8 proc.

Dane dotyczą przedsiębiorstw, których liczba pracujących przekracza dziewięć osób. Przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw obejmują wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatkowe składowe wynagrodzeń, m.in. premie, nagrody, wynagrodzenie za płacę w godzinach nadliczbowych oraz odprawy emerytalne.

"Pracodawcom coraz trudniej będzie spełniać żądania finansowe pracowników"

Polski Instytut Ekonomiczny zwrócił uwagę, że zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w lutym o 4 tys. etatów. "Pomimo spowolnienia gospodarczego utrzymuje się zapotrzebowanie na pracowników. W kolejnych miesiącach czeka nas spadek wzrostu wynagrodzeń, nie zaś znaczny wzrost bezrobocia. Pomimo spowolnienia gospodarczego rynek pracy pozostaje stabilny" - napisali przedstawiciele think tanku.

Jak zauważyli, pracodawcy wciąż zwiększają zatrudnienie. "W lutym na portalach rekrutacyjnych pojawiło się ponad 297 tys. nowych ofert pracy, to jest o 0,6 proc. więcej niż przed rokiem" - podali we wpisie na Twitterze.

Zdaniem analityków "słaba aktywność gospodarcza oznacza przede wszystkim mniejszą skalę podwyżek wynagrodzeń w kolejnych miesiącach. Pracodawcom coraz trudniej będzie spełniać żądania finansowe pracowników".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości