Nokia zmieniła prezesa

Najnowsze

Aktualizacja:
wikipedia.orgNa wiadomość o zmianie prezesa akcje Nokii zdrożały w piątek o 6 proc.

Nokia zmienia prezesa. Z fińskiego koncernu - największego na świecie producenta telefonów komórkowych - odchodzi Olli-Pekka Kallasvuo. 21 września zastąpi go Stephen Elop, dotychczas menedżer w Microsofcie.

Kallasvuo, który szefował Nokii przez 4 lata, powędruje do zarządu spółki Nokia-Siemens, ale nie będzie miał funkcji wykonawczych.

Dotychczasowy szef Nokii traci stanowisko, bo fiński koncern nie złapał w odpowiednim momencie wiatru w żagle i nie wypłynął, jak konkurenci, na rosnącym w oczach rynku smartphonów.

Udziały w tym segmencie odbiera Nokii Apple i jego iPhone oraz Blackberry firmy Research in Motion. Na Nokię powstaje też mało aplikacji, podczas, gdy na iPhony jest ich mnóstwo. W drugim kwartale Nokia miała 34,2 procent udziału w rynku komórek - a to o ponad 2 punkty procentowe mniej niż rok wcześniej. Udział w rynku smartphonów spadł o prawie 8 punktów procentowych. Zysk Nokii spadł w II kwartale o 40 proc. Pomiędzy marcem a czerwcem akcje koncerny straciły także 40 proc. na wartości.

Elop będzie pierwszym nie-Finem zarządzającym Nokią w jej historii.

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org