Najnowsze

Niemiecka gospodarka w szoku

Najnowsze

TVN24Niemiecka gospodarka w szoku

Minął najgorszy od dziesięcioleci kwartał dla gospodarki Niemiec. A prognozy mówią, że będzie jeszcze znacznie gorzej. Gospodarka naszych sąsiadów w IV kwartale 2008 skurczyła się o 2 proc.

Gospodarka Niemiec mogła w IV kwartale 2008 skurczyć się najmocniej od ponad 20 lat, bo globalny kryzys finansowy mocno zaszkodził wynikom w eksporcie i ograniczył wydatki - podało w środę Federalne Biuro Statystyczne.

- Niemiecka gospodarka prawdopodobnie skurczyła się w ostatnim kwartale ub. roku o 1,5-2,0 proc. kwartał do kwartału - ocenił Norbert Raeth, ekonomista biura statystycznego.

Spadek PKB o 2 proc. byłby najgorszym kwartalnym wynikiem od zjednoczenia Niemiec w 1990 r. i najsłabszym w zachodnich Niemczech od I kwartału 1987 roku.

Do dna jeszcze daleko

- Nie ma oznak, że spadek w gospodarce już osiągnął dno - mówi Kenneth Broux, ekonomista Lloyds TSB Group, który spodziewa się spadku PKB Niemiec w 2009 roku o 2,1 proc. - Pierwszy i drugi kwartał będzie straszny - ocenia.

- Jeśli będziemy mieć szczęście, to oznaki słabej stabilizacji zobaczymy w III lub IV kwartale - dodaje.

PKB Niemiec wzrósł w 2008 roku o 1,3 proc., po wzroście w 2007 roku o 2,5 proc. - podało w środę biuro statystyczne. Ekonomiści spodziewali się wzrostu PKB w 2008 o 1,4 proc

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości