Minister rolnictwa: ukraińskie transporty będą konwojowane. Porozumienie w sprawie zboża

Źródło:
PAP
Jest porozumienie z Ukrainą ws. tranzytu zboża
Jest porozumienie z Ukrainą ws. tranzytu zbożaTVN24
wideo 2/4
Jest porozumienie z Ukrainą ws. tranzytu zbożaTVN24

Dwa dni rozmów, ale mogę powiedzieć i to jest najważniejsze, zakończonych pełnym sukcesem - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus na konferencji po spotkaniu strony polskiej i ukraińskiej w sprawie zboża z Ukrainy. - Transporty zboża z Ukrainy przejeżdżające przez Polskę będą konwojowane i monitorowane systemem SENT - zapowiedział minister Telus. Tranzyt ukraińskich towarów przez Polskę ma być odblokowany z czwartku na piątek.

Minister rolnictwa powiedział, że Polska została zmuszona do wprowadzenia zakazu importu towarów spożywczych z Ukrainy "ze względu na to, że Unia Europejska miała oczy zamknięte na problem, jaki mieliśmy w Polsce, dotyczący przywozu dużej ilości zboża (...) do Polski".

- Zaraz po zamknięciu (granicy - przyp. red.) kontynuowaliśmy rozmowy ze stroną ukraińską o tym, jak doprowadzić do tego, by tranzyt przez Polskę mógł jechać, ale żeby było zabezpieczenie, gwarancja, że te produkty, szczególnie zboże, nie zostawały w Polsce - powiedział minister Telus.

Minister rolnictwa Robert Telus i minister rozwoju i technologii Waldemar BudaTVN24

Polska zakazuje przywozu wielu ukraińskich produktów. Minister rolnictwa Ukrainy reaguje, komunikat resortu>>>

Jakie będą zabezpieczenia?

- Przede wszystkim przez pewien czas będzie konwój przez Polskę - powiedział minister. - Służby celno-skarbowe, a także inne służby, będą konwojowały transporty do miejsca, do którego powinny dojechać. Czyli za granicę polską lub do polskich portów. Drugi bardzo ważny mechanizm, który gwarantuje, że żadna tona nie zostanie w Polsce, to jest wprowadzenie mechanizmu SENT - stwierdził.

Transporty ukraińskiego zboża przez Polskę będą objęte systemem SENT i plombowane plombami z GPS. - Ten sam mechanizm stosowano, gdy do Polski jechało paliwo sprowadzane kiedyś przez różne organizacje mafijne - zaznaczył minister rolnictwa.

Zboże z Ukrainy w Polsce. Co trzeba wiedzieć>>>

Zmiany w przepisach od piątku

- Uruchomimy przejazd tych towarów, które dzisiaj są na załączniku do rozporządzenia od piątku, od północy - zapowiedział minister Buda. - Ten czas do tego momentu jest potrzebny na wydanie dwóch rozporządzeń ministra finansów, w tym aktualizacji mojego rozporządzenia - zaznaczył.

Minister Buda dodał, że jego rozporządzenie ma zawierać dodatkowy zapis, że nie będzie można wycofać się z tranzytu.

- Nie będzie możliwa zmiana miejsca docelowego, nie będzie można zatrzymać się na dowolnym punkcie celnym i wprowadzić towar do obrotu - podkreślił. - Utrzymujemy zakaz ściągania towarów do Polski, a umożliwiamy przejazd przez Polskę do czterech polskich portów i do innego kraju europejskiego - dodał Buda. Podkreślił, że rząd pracuje nad tym, by ta decyzja stała się prawem europejskim. - Dopiero dość ostre działania, jakie podjęliśmy w sobotę, doprowadziły do sytuacji, w której KE zaczęła działać. (…) Wszystko wskazuje na to, że nasze rozwiązania staną się prawem europejskim - stwierdził minister rozwoju.

Ukraińska wicepremier o przyczynach zakazu

Julii Svyrydenko, pierwsza wicepremier Ukrainy oraz minister gospodarki, zadeklarowała, że "zrobimy wszystko, aby Rosja nie wykorzystała tej sytuacji".

- Jesteśmy przekonani, że ukraińscy eksporterzy będą z pełną odpowiedzialnością przestrzegać wymagań. Jesteśmy bardzo wdzięczni polskiemu narodowi za wszelką okazaną solidarność - powiedziała Svyrydenko.

Minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoły Solski powiedział, że rozmowa miała charakter bardzo konstruktywny i chciał jeszcze raz podkreślić, że "rozumiemy źródło, pierwotną przyczynę" tego nieporozumienia, które powstało pomiędzy obydwoma narodami. - Wspólnym wysiłkiem udało nam się osiągnąć zwycięstwo i jeszcze raz chcielibyśmy podkreślić, że jesteśmy wdzięczni za tę solidarność, którą odczuwamy od każdego Polaka od pierwszych dni wojny - powiedział.

Pytana o zablokowanie inspekcji statków ze zbożem na wodach tureckich wicepremier Ukrainy przyznała, że doszło do takiej sytuacji. - Tak, Rosja zablokowała. W tej chwili staramy się rozwiązać te kwestię w Turcji. Staramy się odblokować tranzyt, inaczej nasz kraj w dalszym ciągu będzie zablokowany. Nie możemy dać Rosji skorzystać z tej sytuacji - powiedziała ukraińska wicepremier.

Czytaj także: Statki ze zbożem w okolicy Stambułu. "Nic nie zostało rozwiązane"

Konsekwencje dla przewoźników

- W przypadku naruszenia tych zasad, które tutaj ustaliliśmy, jest pewnego rodzaju zobowiązanie po stronie pani wicepremier Ukrainy, że gdyby przewoźnicy czy firmy, które by się dopuściły takiej sytuacji - zakładamy, że one nie wystąpią, ale gdyby się zdarzyły - to będą konsekwencje w postaci odbierania licencji podmiotom, które by do takiej sytuacji doprowadziły, poza prawno-skarbową odpowiedzialnością, która u nas by też obowiązywała - powiedział na konferencji prasowej Buda.

- Liczymy, że ani jeden wagon, ani jedna ciężarówka nie zatrzyma się w Polsce, poza krótkim postojem i dalszą drogą do Europy bądź do portów polskich - dodał.

Czy Janusz Wojciechowski powinien podać się do dymisji?

Minister Telus, poproszony o odniesienie się do słów Donalda Tuska, który stwierdził, że Janusz Wojciechowski, piastujący stanowisko komisarza UE ds. rolnictwa, powinien podać się do dymisji, powiedział, że "jego działania przyczyniają się do destabilizacji".

- On bardzo często swoimi wypowiedziami szkodzi Polsce i to jest jedna z takich wypowiedzi. Oczywiście Janusz Wojciechowski, co potwierdzi minister Buda i strona ukraińska, jest z nami w pełnym kontakcie i pomaga nam. To są tylko i wyłącznie partyjne, polityczne wypowiedzi, które szkodzą Polsce - powiedział Telus.

"Pracujemy nad programem skupu"

Minister Telus powiedział, że jego resort pracuje nad programem skupu zboża, które zalega w polskich magazynach.

- Taki program wprowadzimy w najbliższych dniach. Dziś ministerstwo pracuje nad opracowaniem dobrych reguł, takich, które będą służyć polskiemu rolnictwu i to jest bardzo ważna rzecz. Na pewno doprowadzimy do tego, o czym mówimy od samego początku, że do lipca ta nadwyżka zbóż, około 4 milionów ton, wyjedzie z Polski po to, żeby zrobić miejsce na nowe żniwa - powiedział minister rolnictwa.

Minister Buda pytany o memorandum wystosowane do komisarza UE ds. handlu, odpowiedział, że "historia się powtarza".

- Wielokrotnie przedstawialiśmy jakieś rozwiązania, które na początku okazywały się być może niezrozumiałe, bardzo odważne, nikt ich nie rozumiał, nie wiedział dlaczego, później okazywało się, że inne państwa podejmowały inne decyzje, a ostatecznie okazywało się, że to będzie decyzja Komisji Europejskiej. Ja mogę z tego miejsca powiedzieć, że niebawem usłyszymy komunikaty, które mogą w tym kierunku zmierzać. Nasza decyzja stanie się prawem europejskiem - powiedział Buda.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek restrykcje na 118 osób i podmiotów z sektora finansowego Rosji, w tym pełne sankcje na Gazprombank, ostatni duży rosyjski bank, który dotąd nie został objęty pełną blokadą - ogłosił w czwartek Biały Dom.

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Źródło:
PAP

Google zapowiedział testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne między innymi z wyszukiwarki. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników. - Bardzo niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

Źródło:
tvn24.pl

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych zostaną obcięte - poprawka w tej sprawie do budżetu państwa na 2025 rok została przyjęta w czwartek przez Komisję Finansów Publicznych. Do formularza poprawki już w środę dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Łącznie chodzi o kwotę 335,5 miliona złotych, która na mocy tej poprawki zostanie przesunięta na inne cele.

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Źródło:
tvn24.pl

Konsultanci specjalizujący się w uzyskiwaniu dla klientów prawa do pobytu w obcych krajach ocenili, że po wyborach prezydenckich w USA z pytaniem o warunki udziału w europejskich programach "złotych wiz" zgłosiło się do nich czterokrotnie więcej Amerykanów niż w poprzednim tygodniu - podał CNN.

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Polska, Litwa, Łotwa, a także Estonia przekazały Komisji Europejskiej wspólne pismo dotyczące wprowadzenia ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy - podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Źródło:
PAP

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie budową domowych instalacji OZE resort klimatu podjął decyzję o podwojeniu planowanego dofinansowania z programu FEnIKS do kwoty 1,7 miliarda złotych - przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób, które zdecydują się na zakup fotowoltaiki oraz magazynów energii.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Źródło:
PAP

Oskładkowanie wszystkich umów cywilnych, między innymi o dzieło, nie będzie realizowane przez rząd - donosi w czwartek portal money.pl. To jeden z kamieni milowych KPO, na który wyraził zgodę poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego. Obecny rząd Donalda Tuska ma przystąpić do negocjacji z Brukselą w tej sprawie. Bowiem wypłata kolejnych pieniędzy z KPO może zostać zagrożona.

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Źródło:
PAP, Money.pl, tvn24.pl

Rzecznik Nissan Motor poinformował w czwartek, że około 6 procent pracowników firmy w Stanach Zjednoczonych zaakceptowało zaoferowane pakiety wcześniejszych emerytur. To element planu restrukturyzacji japońskiego producenta, który zapowiedział zwolnienie dziewięciu tysięcy osób na całym świecie.

Znany producent samochodów tnie etaty

Znany producent samochodów tnie etaty

Źródło:
Reuters

Departament sprawiedliwości USA złożył wniosek do sądu, w którym domaga się od Google sprzedaży przeglądarki Chrome oraz udostępnienia danych konkurencji, aby ograniczyć monopol na rynku wyszukiwarek internetowych – podał w czwartek Reuters.

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych, między innymi Kancelarii Prezydenta RP, Sądu Najwyższego, Państwowej Inspekcji Pracy czy Instytutu Pamięci Narodowej mają zostać przycięte - wynika z poprawki do projektu ustawy budżetowej na rok 2025, do której dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Najwięcej, bo prawie 70 milionów złotych straci Instytut Pamięci Narodowej.

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w październiku 2024 roku na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 9,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku oraz wyższa o 1,9 procent w stosunku do września 2024 roku.

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Źródło:
GUS, tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

"W związku z wątpliwościami UOKiK zwracamy środki, które są równowartością pobranych opłat za utrzymanie numeru w sieci" - poinformowało Orange w mediach społecznościowych. Chodzi o byłych klientów operatora. Wniosek w tej sprawie można złożyć tylko do 18 grudnia.

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk i były kandydat na prezydenta Vivek Ramaswamy zapowiedzieli w tekście na łamach "Wall Street Journal", że kierowany przez nich zespół DOGE zamierza przedstawić Donaldowi Trumpowi listę tysięcy bezprawnych, ich zdaniem, regulacji i zaproponować masowe zwolnienia urzędników federalnych.

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Źródło:
PAP

Luka płacowa pozostaje bez zmian, czyli przewaga zarobków mężczyzn nad tym, ile zarabiają kobiety - pisze w czwartek "Gazeta Wyborcza". - Tylko w 26 z 380 powiatów w Polsce to kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni - zauważa ekspert cytowany przez dziennik.

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Takie sieci, jak Biedronka, Lidl czy Aldi, zdobyły już blisko połowę polskiego rynku spożywczego. Teraz będą zmniejszać ofertę na półkach, by zaoszczędzić. To problem dla klientów i producentów - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Źródło:
PAP

"Komediant", czyli dzieło sztuki w postaci banana przyklejonego taśmą do ściany, został sprzedany za ponad sześć milionów dolarów. Kontrowersyjne dzieło tym samym zyskuje na wartości niczym najlepsza inwestycja - odkąd pięć lat temu sprzedano je po raz pierwszy, podrożało już ponad pięćdziesięciokrotnie.

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Źródło:
CNN, PAP

Uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie Gautam Adani, prezes korporacji Adani Group, której spółki notowane są między innymi na nowojorskiej giełdzie, został oskarżony przez sąd w USA o korupcję. Zarzuca mu się proponowanie indyjskim urzędnikom łapówek na kwotę 265 milionów dolarów.

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Źródło:
PAP, BBC