MFW daje zielone światło. 1,5 mld euro dla Portugalii

Najnowsze

sxc.huKolejne pieniądze popłyną do Portugalii

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zgodził się na wypłatę pogrążonej w głębokim kryzysie Portugalii kolejnej raty kredytu w wysokości 1,5 mld euro - podała w czwartek agencja dpa.

MFW ostrzegł równocześnie, że ustalony z wierzycielami plan uzdrowienie portugalskich finansów jest ze względu na złe prognozy gospodarcze oraz wysokie bezrobocie zagrożony.

Po warunkiem

MFW potwierdził też poluzowanie celów dotyczących ograniczenia deficytu budżetowego na lata 2012 i 2013. Przedstawiciele MFW, UE oraz Centralnego Banku Europejskiego zgodzili się na to już kilka tygodni temu. Przewodniczący komitetu wykonawczego MFW Nemat Sjafik wezwał władze w Lizbonie do dalszych wysiłków. - Konieczne są reformy strukturalne, by zapewnić trwałe uzdrowienie finansów - powiedział. W ubiegłym tygodniu minister finansów Vitor Gaspar ogłosił projekt budżetu na 2013 r., przewidujący drastyczne oszczędności w wydatkach publicznych, a także zwolnienia w administracji państwowej oraz podwyżkę podatków.

Coś za coś

Przyszłoroczny deficyt Portugalii ma wynieść 7,5 mld euro, co będzie odpowiadać 4,5 proc. PKB tego kraju. W zawartej w maju ubiegłego roku umowie kredytowej Portugalia w zamian za 78 mld euro pomocy ze strony MFW i UE zobowiązała się do naprawy swoich finansów publicznych oraz surowego programu oszczędnościowego. Dotychczas wypłacono Portugalii 21,8 mld euro.

Autor: mn//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu