Najnowsze

Mariusz Grendowicz odwołany. PIR bez szefa

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatMariusz Grendowicz stracił stanowisko szefa PIR

Rada nadzorcza spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe odwołała we wtorek Mariusza Grendowicza z funkcji prezesa - poinformował PIR w komunikacie prasowym. Nie podano powodów jego odwołania.

Równocześnie rada nadzorcza zdecydowała o rozpoczęciu procedury konkursowej, prowadzącej do wyłonienia nowego prezesa. Do czasu jej zakończenia zarząd spółki będzie działał w dwuosobowym składzie. Obecnie w skład zarządu PIR wchodzą Michał Lubieniecki oraz Przemysław Sztandera. W komunikacie nie podano powodów odwołania Grendowicza z funkcji prezesa PIR.

Prace za wolne?

Wcześniej przedstawiciele MSP wielokrotnie informowali, że oczekują od PIR przyspieszenia prac związanych z podpisywaniem umów na finansowanie dużych projektów infrastrukturalnych. Krytycznie o działaniu PIR wypowiadał się też w lipcu wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Jego zdaniem rząd liczył na zdecydowanie większe efekty działania Polskich Inwestycji Rozwojowych, a etap tworzenia spółki okazał się - jego zdaniem - "niesatysfakcjonujący". Wątek PIR pojawia się też w faerze tasmowej. W jednej z podsłuchanych rozmów szef MSW Bartosz Sienkiewicz opisuje je - słynnym już - określeniem "ch.., du.. i kamieni kupa". PIR został w tym roku dokapitalizowany na kwotę 1,2 mld zł ze sprzedaży pakietu akcji PGE. Wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk mówił niedawno, że w 2014 roku PIR nie będzie już potrzebował dodatkowego finansowania. Na stronie internetowej PIR znajduje się informacja, że do tej pory PIR podpisał jedną umowę (z Grupą Lotos na zagospodarowanie złoża B8 na Morzu Bałtyckim o wartości 1,8 mld zł), wstępnie zaakceptował osiem projektów o łącznej wartości 6,6 mld zł, a analizowane są łącznie 53 projekty.

Likwidacji nie będzie

Pod koniec sierpnia Ministerstwo Skarbu zapewniło, że nie planuje likwidacji PIR, która pozostaną filarem inwestycyjnym programu Inwestycje Polskie.

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński zaznaczył wówczas, że do końca 2015 r. połączone zostaną dwa filary programu Inwestycje Polskie, czyli Bank Gospodarstwa Krajowego i spółki PIR. - W ten sposób zbudujemy polski EBOR – instytucję, która zastąpi europejskie wsparcie - mówił.

Rzeczniczka MSP wyjaśniła, że MSP wspólnie z resortem finansów pracuje nad zacieśnianiem współpracy BGK i PIR.

Bankowiec

Mariusz Grendowicz był prezesem PIR od marca 2013 r. Grendowicz to bankowiec z 30-letnim stażem. Studiował Ekonomikę Transportu na Uniwersytecie Gdańskim. Ukończył też studia bankowe w Wielkiej Brytanii. Międzynarodową karierę finansową rozpoczął w 1983 roku w Grindlays Bank w Londynie. W latach 1991–1992 pracował w Citibanku w Londynie. Od 1992 r. do 1995 r. zajmował kierownicze stanowiska w polskim oddziale ING Banku. W latach 1995-1997 pełnił funkcję wiceprezesa zarządu ING na Węgrzech. Był też wiceprezesem Banku BPH oraz prezesem BRE Banku. Pełnił również funkcję prezesa zarządu Polskiego Związku Pracodawców Prywatnych Banków i Instytucji Finansowych "Lewiatan".

Spółka specjalna

Polskie Inwestycje Rozwojowe są spółką celową utworzoną do realizacji programu "Inwestycje Polskie". Jego celem jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych. Mają one przyczynić się do wzrostu PKB oraz tworzenia nowych miejsc pracy. Realizacja programu Inwestycje Polskie oparta jest na dwóch filarach mających zapewnić finansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych - Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe. Program Inwestycje Polskie został zapowiedziany w październiku 2012 r. przez premiera Donalda Tuska podczas tzw. drugiego expose. Ma objąć m.in. budowę elektrowni węglowych i gazowych, gazociągów, magazynów gazu, infrastruktury drogowej, kolejowej oraz portowej.

16.09.2014 | Gigantyczna pensja dla szefa spółki rządowej, która przestaje istniećFakty TVN

Autor: mn//bgr / Źródło: PAP, tvn24bis.pl