Szybki wzrost zakażeń w Polsce, co z zaleceniami na Wszystkich Świętych?

Najnowsze

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes
Co z wyjazdami na Wszystkich Świętych?TVN24
wideo 2/6
TVN24Co z wyjazdami na Wszystkich Świętych?

W środę odnotowano 6526 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co jest najwyższym wynikiem od początku epidemii w Polsce. Wraz ze zbliżającym się 1 listopada, pojawiają się pytania o obostrzenia i restrykcje na cmentarzach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Na początku października wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że sądzi, że Ministerstwo Zdrowia wyda "zalecenia na okres Wszystkich Świętych". - Wyjazdy będą stwarzały duże niebezpieczeństwo - podkreślił.

Wszystkich Świętych w dobie pandemii

Do tej pory resort jednak nie poinformował o konkretnych zaleceniach, czy planowanych restrykcjach.

"Ministerstwo Zdrowia stale obserwuje sytuację sanitarno-epidemiologiczną dotyczącą zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i analizuje dynamikę przyrostu zachorowań. Jednak jest zbyt wcześnie, żeby już wydawać zalecenia na dzień Wszystkich Świętych" - podkreślił w korespondencji z TVN24 Biznes główny specjalista biura komunikacji Ministerstwa Zdrowia Jarosław Rybarczyk.

"Jest zdecydowanie zbyt wcześnie, aby przesądzać, jakie konkretnie zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały za 3 tygodnie" - napisała TVN24 Biznes Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

KPRM podkreśliła jednak, że obecnie nie są prowadzone w rządzie dyskusji na temat ewentualnego zamykania cmentarzy.

"Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jakie znaczenie dla Polek i Polaków ma zbliżające się święto zmarłych. Dołożymy wszelkich starań, aby każdy w te szczególne dni mógł czuć się bezpieczny. W tej chwili cmentarze cały czas są objęte nakazem noszenia maseczek. Ta zasada bezpieczeństwa będzie obowiązywała również 1 listopada" - zaznaczyła KPRM.

Będą dodatkowe dni wolne?

Przedstawiciele służb sanitarnych mówili też o ewentualnym wprowadzeniu dodatkowych dni wolnych na przełomie października i listopada, aby móc ograniczyć duże skupiska ludzi w jednym dniu.

- Generalnie raczej nie (zostaną wprowadzone takie przepisy - red.), dlatego że byłoby to nawet szkodliwe. My namawiamy wszystkich, żeby jak najbardziej skrócić te święta, żeby w miarę możliwości rozłożyć je na inne dni, żeby niekoniecznie wszyscy pierwszego listopada musieli iść na cmentarz, żeby jeżeli ktoś ma jakieś objawy przeziębieniowe, w ogóle zrezygnował z jakichkolwiek wyjazdów i spotkań z rodziną - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.

Z apelem o rozłożenie wizyt zwrócił się też wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Na pewno zamknięcie cmentarzy, to nie jest rzecz, którą byśmy chcieli wprowadzić. Jestem przekonany, że to nie nastąpi. To, co możemy w tej chwili robić, to apelować do wszystkich osób, aby rozłożyć te wizyty na grobach naszych najbliższych - mówił w Radiu ZET wiceszef MZ.

Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock