Wakacje 2021. "Szturm" na biura podróży i nowa, "współczesna wiza"

Źródło:
TVN24 Biznes
"Polacy szturmem zaatakowali biura podróży"
"Polacy szturmem zaatakowali biura podróży"TVN24
wideo 2/10
"Polacy szturmem zaatakowali biura podróży"TVN24

Od sześciu tygodni, czyli mniej więcej, gdy polskie władze zluzowały obostrzenia, mamy istny szturm na polskie biura podróży. Bardzo za to dziękujemy, bo branża turystyczna była wygłodniała - powiedział na antenie TVN24 Maciej Nykiel z zarządu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki. Wyjaśnił również, jakie są zasady podróżowania samolotem i samochodem po Europie oraz w których krajach honorowany jest paszport covidowy.

- Przez rok pauzowaliśmy albo pracowaliśmy na pół gwizdka. (Teraz) Polacy szturmem zaatakowali biura podróży i chcą wyjechać za granicę. I dobrze, bo to słońce jest wspaniałe na południu Europy - mówił w TVN24 Nykiel, który szefem biura podróży Nekera.

Dodał, że "w tej chwili panują doskonałe warunki pogodowe", "nie ma strasznych upałów", a "jest nagrzana dobrze woda w większości mórz południowych, do których podróżujemy".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Przed niektórymi biurami podróży ustawiają się kolejki"

- Jest też sytuacja, z którą nie mieliśmy do czynienia od półtora roku - przed niektórymi biurami podróży ustawiają się kolejki. Jest ogromne zainteresowanie. Przyznam szczerze, że większość tych osób, które podróżują za granicę, jest już zaszczepiona. Nie ma problemu z certyfikatami (tzw. paszporty covidowe - red) - to bardzo łatwa rzecz do pobrania, jednym kliknięciem ze strony internetowej - mówił członek zarządu PZOT.

Dodał też: - Ci, którzy podróżowali jeszcze w poprzednim wieku, żartują sobie, że to są współczesne wizy. Kiedyś, żeby podróżować, trzeba było mieć w paszporcie wizę. Dzisiaj tą wizą jest unijny paszport szczepionkowy. Co ważne, poza Unią Europejską są kolejne kraje, które deklarują, że będą respektować paszport szczepionkowy. Z ważnych turystycznie o tej porze roku krajów, to są Egipt i Turcja, które już zapowiedziały, że będą ten europejski certyfikat respektować, pomimo że formalnie nie leżą do Unii Europejskiej.

Zasady wjazdu i podróżowania - samolot

Pytany o przekraczanie granic przez turystów, Nykiel stwierdził, że "różne są zasady w różnych krajach". - W tym roku mniej więcej połowa Polaków pojedzie na wakacje samochodem, a połowa poleci samolotem - stwierdził.

Zaznaczył, że przepisy są różne w obu wyżej wymienionych przypadkach. Najpierw wyjaśnił, jakie zasady obowiązują osoby, które podróżują drogą powietrzną. - Taka kontrola odbywa się już w polskich portach lotniczych. (...) Już na lotnisku, przy check-inie musimy zaprezentować dokumenty uprawniające nas do dostania się na terytorium danego kraju. Pamiętajmy, że dla niektórych krajów to są nie tylko certyfikatu szczepionkowe, ale również kody QR generowane przez rządy danych krajów - przez tamtejsze ministerstwa zdrowia - powiedział.

Dodał, że taka sytuacja ma miejsce przy podróżach do Grecji, Hiszpanii czy Turcji. - Zawsze sprawdzajmy przepisy, zawsze bądźmy na bieżąco - zaapelował.

W przypadku podróży do Grecji pozostaje utrzymany bezwzględny obowiązek zarejestrowania swojej podróży na stronie https://travel.gov.gr/#/ dla wszystkich osób wjeżdżających do Grecji (Passenger Locator Form). Formularz należy wypełnić nie później niż o godz. 23:59 dnia poprzedzającego przyjazd do Grecji. Po wypełnianiu formularza PLF wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przy odprawie biletowej.

- Te dokumenty musimy zaprezentować już na lotnisku. Większość linii lotniczych nie wpuści na pokład pasażera, który nie posiada dokumentów pozwalających po wylądowaniu na dostanie się na terytorium danego kraju - tłumaczył.

Nykiel wyjaśnił również, że po wylądowaniu w różnych państwach są różne praktyki. - Niektóre kraje drobiazgowo i szczegółowo to kontrolują, są kraje, gdy co któregoś pasażera - co drugiego, co piątego - kontrolują. Znamy też przypadki, gdy naszych klientów nikt o nic nie pytał - powiedział.

Podkreślił, że "te dokumenty trzeba mieć, nie można ich ignorować i trzeba być przygotowanym na to, że na miejscu zostaniemy o nie poproszeni". - Są takie kraje, które wprowadziły dodatkowe regulacje, gdzie unijny certyfikat Covid będzie nam potrzebny na miejscu. Tak jest na przykład w Hiszpanii. W niektórych regionach, aby wejść do restauracji, zameldować się w hotelu, czy wziąć udział w imprezie na dyskotece, trzeba zaprezentować unijny certyfikat Covid - zaznaczył.

Dodał, że "jest to coś do czego będziemy musieli się przyzwyczaić i nauczyć z tym żyć". - Musimy mieć ten kod QR w naszym telefonie i po prostu go prezentować - stwierdził.

NA JAKICH ZASADACH MOŻNA PRZEKROCZYĆ GRANICE POSZCZEGÓLNYCH PAŃSTW? DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ >>>

Zasady wjazdu i podróżowania - samochód

Nykiel powiedział również o zasadach, o których pamiętać muszą osoby podróżujące samochodem. - Pamiętajmy, że cała Europa jest otwarta i możemy swobodnie podróżować - nie ma problemów w tranzycie. Wszystkie kraje Unii Europejskiej przepuszczają polskich obywateli w tranzycie bez konieczności okazywania dodatkowych dokumentów - powiedział.

Podał też przykłady: - Jak jedziemy na południe Europy i chcemy przejechać przez Czechy, Austrię czy Słowację, to podróżując w tranzycie mamy 8 godzin, by przejechać przez taki kraj. Nie musimy nic dodatkowo okazywać, nikt nas o nic nie będzie pytał. Jeżeli samochodem udajemy się do Chorwacji, do Włoch, do Bułgarii, do Grecji czy innych popularnych południowych krajów, to dopiero w kraju docelowym będziemy prezentowali dokumenty wjazdowe, dotyczące pobytu, czyli na przykład paszport szczepionkowy.

- Chciałbym zachęcić wszystkich, którzy się jeszcze nie zaszczepili. Żeby móc podróżować po świecie w przyszłości, trzeba po prostu być zaszczepionym. Dużo krajów będzie wprowadzało takie regulacje. Świat będzie dla nas otwarty, ale tylko wtedy, gdy będziemy zaszczepieni - podkreślił przedstawiciel PZOT.

Nykiel o podróżowaniu samolotem i samochodem
Nykiel o podróżowaniu samolotem i samochodemTVN24

Podróż do Chorwacji

Nykiel był też pytany o zmiany wprowadzone w ostatnim czasie w przypadku przekraczania granicy z Chorwacją. - Chorwacja jest takim krajem, który odpowiedzialnie reaguje na sytuację pandemiczną. Zarówno w zeszłym roku, jak i w tym, wychodzi naprzeciw Polakom - powiedział.

Wyjaśnił, że Chorwaci "zadeklarowali jasną politykę dotyczącą podróży" i "preferują klientów, którzy są zaszczepieni". - Przepisy są klarowne. Jeżeli jesteśmy zaszczepieni dwoma dawkami. To wystarczy zaprezentować certyfikat Covid, czyli paszport szczepionkowy - zaznaczył.

Dodał, że wystarczy go pobrać z polskiej strony i zaprezentować na granicy, by bez problemu się dostać do Chorwacji. Wyjaśnił, że osoby, które są w trakcie szczepienia, na przykład zaszczepiły się pierwszą dawką (w przypadku szczepionek dwudawkowych), mogą wjechać po 22 dniach od pierwszego szczepienia. Z kolei ozdrowieńcy potrzebują tylko certyfikat ten fakt zaświadczający.

A "dzieci do lat 12, które podróżują w towarzystwie osób posiadających unijny certyfikat szczepień, również mogą bez problemu wjechać".

- Chorwacja nie jest zamknięta dla osób niezaszczepionych. Jeżeli z jakichś powodów nie jesteśmy jeszcze zaszczepieni, to wystarczy wykonać test PCR na 72 godziny przed wjazdem i również na podstawie negatywnego testu PCR możemy do Chorwacji wjechać lub wlecieć. Mamy aż trzy połączenia lotnicze na wybrzeże chorwackie - do Splitu, Dubrowniku oraz Zadaru - powiedział Nykiel.

Zasady podróżowania do Chorwacji
Zasady podróżowania do ChorwacjiTVN24

Czym jest paszport covidowy?

Paszport covidowy to obowiązujące we wszystkich krajach UE zaświadczenie potwierdzające zaszczepienie przeciw COVID-19, przejście choroby lub aktualny, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Certyfikat jest darmowy. Zawiera kod QR, który pozwala na jego sprawdzenie w całej UE. Wystawianie dokumentów organizują władze krajowe, które gwarantują także bezpieczeństwo związanych z nim danych.

WSZYSTKO, CO TRZEBA WIEDZIEĆ O PASZPORCIE COVIDOWYM >>>

Unijny certyfikat COVID w aplikacji mObywatelgov.pl

CZYM RÓŻNIĄ SIĘ TESTY NA KORONAWIRUSA? SPRAWDŹ >>>

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2024 roku zlikwidowano w Polsce aż 1,6 tysiąca sklepów, a 5,2 tysiąca zawiesiło działalność - pisze "Rzeczpospolita". Jak wskazują eksperci, będzie jeszcze gorzej, bo szybko rosną koszty energii i płac.

Z rynku wymiata małe sklepy. "Konkurencja jest mordercza"

Z rynku wymiata małe sklepy. "Konkurencja jest mordercza"

Źródło:
PAP

Projektowane rozporządzenie resortu klimatu nie będzie chroniło pełnowartościowego drewna przed spalaniem w energetyce - twierdzi Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego. Jej zdaniem konieczne jest zaostrzenie parametrów dotyczących uznania drewna za nadające się do spalenia.

Nowe przepisy w sprawie palenia drewnem. Branża zaniepokojona

Nowe przepisy w sprawie palenia drewnem. Branża zaniepokojona

Źródło:
PAP

Inspekcja pracy może wkrótce otrzymać nowe uprawnienie. To nakaz zamiany umowy B2B, umowy zlecenia czy umowy o dzieło na umowę o pracę. - To priorytet. Prace nad projektem trwają - poinformował w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Zalewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Głównego Inspektora Pracy. Jak wyjaśnił, regulacja szykowana jest w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

Źródło:
tvn24.pl

Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w sprawie propozycji podwyżki najniższej krajowej w 2025 roku. Rząd ma czas do 15 września na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie wysokości płacy minimalnej.

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Źródło:
PAP

Deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł prawie 70 miliardów złotych - wynika z szacunków Ministerstwa Finansów.

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Źródło:
PAP

Jeff Bezos, Bernard Arnault i Bill Gates - miliarderzy z czołówki rankingu najbogatszych na świecie - przypłynęli superjachtami na wakacje na Sardynię - informują lokalne media. Luksusowe jednostki warte są w sumie setki milionów dolarów.

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Źródło:
PAP, Bloomberg

W 2025 roku szykują się podwyżki podatków i opłat lokalnych, takich jak podatek od nieruchomości, środków transportowych czy od psa. Zgodnie z przepisami są one korygowane o wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze. Podał go właśnie Główny Urząd Statystyczny.

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Źródło:
tvn24.pl

Wartość produkcji aut w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła 60 miliardów złotych. Jednak ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w naszym kraju dobiega końca - podano w raporcie AutomotiveSuppliers.

"Przez kontynent przetacza się fala procesów restrukturyzacyjnych". Ciemne chmury nad branżą

"Przez kontynent przetacza się fala procesów restrukturyzacyjnych". Ciemne chmury nad branżą

Źródło:
PAP

Podatek akcyzowy od alkoholu nie zwiększy się w najbliższym czasie ponad założenia ujęte w tak zwanej mapie drogowej - przekazał minister finansów Andrzej Domański. Zakłada ona podwyżkę o 5 procent w skali roku. Zmiany mają objąć tylko tytoń - wyjaśnił szef resortu finansów.

Minister zabrał głos w sprawie akcyzy za alkohol

Minister zabrał głos w sprawie akcyzy za alkohol

Źródło:
PAP

Spółka macierzysta Google'a, Alphabet, prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie przejęcia start-upu Wiz zajmującego się cyberbezpieczeństwem - podaje "The Wall Street Journal", powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Wartość przejęcia to nawet 23 miliardy dolarów, co byłoby największym przejęciem w historii spółki.

To może być największe przejęcie w historii giganta

To może być największe przejęcie w historii giganta

Źródło:
"The Wall Street Journal"

Coolcation to jeden z nowych trendów w turystyce, który cieszy się coraz większą popularnością. W związku z nim szczególnie zadowoleni będą przedstawiciele branży z północnych regionów Europy. W obliczu zmian klimatu coolcation może przyciągać coraz więcej ludzi. Magazyn "Condé Nast Traveler" umieścił ją wśród największych trendów turystycznych na rok 2024.

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Źródło:
Euronews, Bloomberg, Visit Sweden, tvn24.pl

Koszulki z napisem "Walcz o Amerykę", "Kuloodporny" czy "Legendy nigdy nie umierają", a także zdjęciem rannego Donalda Trumpa trafiły do sklepów internetowych już kilka godzin po nieudanym zamachu w Pensylwanii. W sprzedaży są już także "trumpowe" naklejki kubki, a nawet ubranka dla psów.

Od koszulek po ubranka dla psów. Sprzedaż ruszyła w kilka godzin

Od koszulek po ubranka dla psów. Sprzedaż ruszyła w kilka godzin

Źródło:
PAP