Wakacje 2021. "Szturm" na biura podróży i nowa, "współczesna wiza"

Źródło:
TVN24 Biznes
"Polacy szturmem zaatakowali biura podróży"
"Polacy szturmem zaatakowali biura podróży"TVN24
wideo 2/10
"Polacy szturmem zaatakowali biura podróży"TVN24

Od sześciu tygodni, czyli mniej więcej, gdy polskie władze zluzowały obostrzenia, mamy istny szturm na polskie biura podróży. Bardzo za to dziękujemy, bo branża turystyczna była wygłodniała - powiedział na antenie TVN24 Maciej Nykiel z zarządu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki. Wyjaśnił również, jakie są zasady podróżowania samolotem i samochodem po Europie oraz w których krajach honorowany jest paszport covidowy.

- Przez rok pauzowaliśmy albo pracowaliśmy na pół gwizdka. (Teraz) Polacy szturmem zaatakowali biura podróży i chcą wyjechać za granicę. I dobrze, bo to słońce jest wspaniałe na południu Europy - mówił w TVN24 Nykiel, który szefem biura podróży Nekera.

Dodał, że "w tej chwili panują doskonałe warunki pogodowe", "nie ma strasznych upałów", a "jest nagrzana dobrze woda w większości mórz południowych, do których podróżujemy".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Przed niektórymi biurami podróży ustawiają się kolejki"

- Jest też sytuacja, z którą nie mieliśmy do czynienia od półtora roku - przed niektórymi biurami podróży ustawiają się kolejki. Jest ogromne zainteresowanie. Przyznam szczerze, że większość tych osób, które podróżują za granicę, jest już zaszczepiona. Nie ma problemu z certyfikatami (tzw. paszporty covidowe - red) - to bardzo łatwa rzecz do pobrania, jednym kliknięciem ze strony internetowej - mówił członek zarządu PZOT.

Dodał też: - Ci, którzy podróżowali jeszcze w poprzednim wieku, żartują sobie, że to są współczesne wizy. Kiedyś, żeby podróżować, trzeba było mieć w paszporcie wizę. Dzisiaj tą wizą jest unijny paszport szczepionkowy. Co ważne, poza Unią Europejską są kolejne kraje, które deklarują, że będą respektować paszport szczepionkowy. Z ważnych turystycznie o tej porze roku krajów, to są Egipt i Turcja, które już zapowiedziały, że będą ten europejski certyfikat respektować, pomimo że formalnie nie leżą do Unii Europejskiej.

Zasady wjazdu i podróżowania - samolot

Pytany o przekraczanie granic przez turystów, Nykiel stwierdził, że "różne są zasady w różnych krajach". - W tym roku mniej więcej połowa Polaków pojedzie na wakacje samochodem, a połowa poleci samolotem - stwierdził.

Zaznaczył, że przepisy są różne w obu wyżej wymienionych przypadkach. Najpierw wyjaśnił, jakie zasady obowiązują osoby, które podróżują drogą powietrzną. - Taka kontrola odbywa się już w polskich portach lotniczych. (...) Już na lotnisku, przy check-inie musimy zaprezentować dokumenty uprawniające nas do dostania się na terytorium danego kraju. Pamiętajmy, że dla niektórych krajów to są nie tylko certyfikatu szczepionkowe, ale również kody QR generowane przez rządy danych krajów - przez tamtejsze ministerstwa zdrowia - powiedział.

Dodał, że taka sytuacja ma miejsce przy podróżach do Grecji, Hiszpanii czy Turcji. - Zawsze sprawdzajmy przepisy, zawsze bądźmy na bieżąco - zaapelował.

W przypadku podróży do Grecji pozostaje utrzymany bezwzględny obowiązek zarejestrowania swojej podróży na stronie https://travel.gov.gr/#/ dla wszystkich osób wjeżdżających do Grecji (Passenger Locator Form). Formularz należy wypełnić nie później niż o godz. 23:59 dnia poprzedzającego przyjazd do Grecji. Po wypełnianiu formularza PLF wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przy odprawie biletowej.

- Te dokumenty musimy zaprezentować już na lotnisku. Większość linii lotniczych nie wpuści na pokład pasażera, który nie posiada dokumentów pozwalających po wylądowaniu na dostanie się na terytorium danego kraju - tłumaczył.

Nykiel wyjaśnił również, że po wylądowaniu w różnych państwach są różne praktyki. - Niektóre kraje drobiazgowo i szczegółowo to kontrolują, są kraje, gdy co któregoś pasażera - co drugiego, co piątego - kontrolują. Znamy też przypadki, gdy naszych klientów nikt o nic nie pytał - powiedział.

Podkreślił, że "te dokumenty trzeba mieć, nie można ich ignorować i trzeba być przygotowanym na to, że na miejscu zostaniemy o nie poproszeni". - Są takie kraje, które wprowadziły dodatkowe regulacje, gdzie unijny certyfikat Covid będzie nam potrzebny na miejscu. Tak jest na przykład w Hiszpanii. W niektórych regionach, aby wejść do restauracji, zameldować się w hotelu, czy wziąć udział w imprezie na dyskotece, trzeba zaprezentować unijny certyfikat Covid - zaznaczył.

Dodał, że "jest to coś do czego będziemy musieli się przyzwyczaić i nauczyć z tym żyć". - Musimy mieć ten kod QR w naszym telefonie i po prostu go prezentować - stwierdził.

NA JAKICH ZASADACH MOŻNA PRZEKROCZYĆ GRANICE POSZCZEGÓLNYCH PAŃSTW? DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ >>>

Zasady wjazdu i podróżowania - samochód

Nykiel powiedział również o zasadach, o których pamiętać muszą osoby podróżujące samochodem. - Pamiętajmy, że cała Europa jest otwarta i możemy swobodnie podróżować - nie ma problemów w tranzycie. Wszystkie kraje Unii Europejskiej przepuszczają polskich obywateli w tranzycie bez konieczności okazywania dodatkowych dokumentów - powiedział.

Podał też przykłady: - Jak jedziemy na południe Europy i chcemy przejechać przez Czechy, Austrię czy Słowację, to podróżując w tranzycie mamy 8 godzin, by przejechać przez taki kraj. Nie musimy nic dodatkowo okazywać, nikt nas o nic nie będzie pytał. Jeżeli samochodem udajemy się do Chorwacji, do Włoch, do Bułgarii, do Grecji czy innych popularnych południowych krajów, to dopiero w kraju docelowym będziemy prezentowali dokumenty wjazdowe, dotyczące pobytu, czyli na przykład paszport szczepionkowy.

- Chciałbym zachęcić wszystkich, którzy się jeszcze nie zaszczepili. Żeby móc podróżować po świecie w przyszłości, trzeba po prostu być zaszczepionym. Dużo krajów będzie wprowadzało takie regulacje. Świat będzie dla nas otwarty, ale tylko wtedy, gdy będziemy zaszczepieni - podkreślił przedstawiciel PZOT.

Nykiel o podróżowaniu samolotem i samochodem
Nykiel o podróżowaniu samolotem i samochodemTVN24

Podróż do Chorwacji

Nykiel był też pytany o zmiany wprowadzone w ostatnim czasie w przypadku przekraczania granicy z Chorwacją. - Chorwacja jest takim krajem, który odpowiedzialnie reaguje na sytuację pandemiczną. Zarówno w zeszłym roku, jak i w tym, wychodzi naprzeciw Polakom - powiedział.

Wyjaśnił, że Chorwaci "zadeklarowali jasną politykę dotyczącą podróży" i "preferują klientów, którzy są zaszczepieni". - Przepisy są klarowne. Jeżeli jesteśmy zaszczepieni dwoma dawkami. To wystarczy zaprezentować certyfikat Covid, czyli paszport szczepionkowy - zaznaczył.

Dodał, że wystarczy go pobrać z polskiej strony i zaprezentować na granicy, by bez problemu się dostać do Chorwacji. Wyjaśnił, że osoby, które są w trakcie szczepienia, na przykład zaszczepiły się pierwszą dawką (w przypadku szczepionek dwudawkowych), mogą wjechać po 22 dniach od pierwszego szczepienia. Z kolei ozdrowieńcy potrzebują tylko certyfikat ten fakt zaświadczający.

A "dzieci do lat 12, które podróżują w towarzystwie osób posiadających unijny certyfikat szczepień, również mogą bez problemu wjechać".

- Chorwacja nie jest zamknięta dla osób niezaszczepionych. Jeżeli z jakichś powodów nie jesteśmy jeszcze zaszczepieni, to wystarczy wykonać test PCR na 72 godziny przed wjazdem i również na podstawie negatywnego testu PCR możemy do Chorwacji wjechać lub wlecieć. Mamy aż trzy połączenia lotnicze na wybrzeże chorwackie - do Splitu, Dubrowniku oraz Zadaru - powiedział Nykiel.

Zasady podróżowania do Chorwacji
Zasady podróżowania do ChorwacjiTVN24

Czym jest paszport covidowy?

Paszport covidowy to obowiązujące we wszystkich krajach UE zaświadczenie potwierdzające zaszczepienie przeciw COVID-19, przejście choroby lub aktualny, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Certyfikat jest darmowy. Zawiera kod QR, który pozwala na jego sprawdzenie w całej UE. Wystawianie dokumentów organizują władze krajowe, które gwarantują także bezpieczeństwo związanych z nim danych.

WSZYSTKO, CO TRZEBA WIEDZIEĆ O PASZPORCIE COVIDOWYM >>>

Unijny certyfikat COVID w aplikacji mObywatelgov.pl

CZYM RÓŻNIĄ SIĘ TESTY NA KORONAWIRUSA? SPRAWDŹ >>>

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który we wtorek przyjęła Rady Ministrów. Wypłata świadczeń ma nastąpić z wyrównaniem od 1 października 2024 roku.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Rząd przyjął projekt

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Recepty na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów będą mogli wystawić wszyscy uprawnieni lekarze niezależnie od kontraktu z NFZ - zakłada projekt nowelizacji ustawy, który we wtorek przyjął rząd. Ponadto - zgodnie z regulacją - farmaceuci będą mogli wystawiać refundowane recepty na szczepionki.

Zmiany w wystawianiu recept. Zielone światło z rządu

Zmiany w wystawianiu recept. Zielone światło z rządu

Źródło:
PAP

Grupa Azoty zakończyła pierwszy etap programu naprawczego - podała spółka. Dodała, że zoptymalizowała koszty na poziomie około 350 milionów złotych i pracuje nad aktualizacją strategii i programem dekarbonizacyjnym.

"To jedyna droga". Program naprawczy w chemicznym gigancie

"To jedyna droga". Program naprawczy w chemicznym gigancie

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu na terenie całego kraju dwie serie leku o nazwie Hydroxyzinum Hasco. Nie spełnia on wymagań jakościowych. GIF nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Dwie serie leku na receptę wycofane z obrotu

Dwie serie leku na receptę wycofane z obrotu

Źródło:
tvn24.pl

Do końca listopada można wnioskować o środki z programu Dobry Start. Do tej pory wypłacono ponad 1,37 miliarda złotych - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

ZUS wypłacił już prawie 1,4 miliarda złotych. Wnioski do końca listopada

ZUS wypłacił już prawie 1,4 miliarda złotych. Wnioski do końca listopada

Źródło:
PAP

Kontrolerzy NIK na wniosek prokuratora regionalnego w Rzeszowie rozpoczęli kontrolę w siedzibie Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodzi o przekroczenie uprawnień przez ministra kultury przy zawarciu w 2018 roku umowy z fundacją Lux Veritatis na utworzenie Muzeum Pamięć i Tożsamość. Prezesem Lux Veritatis jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kioski Ruchu do likwidacji. Obecnie ajenci otrzymują wypowiedzenia umów - podał Orlen, który jest właścicielem spółki. Niektórzy decydują się na odkupienie kiosku i prowadzenie działalności "we własnym zakresie". 

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nawet 50 tysięcy złotych grzywny będzie grozić tym pracodawcom, którzy spóźniają się z wypłatą pracownikom wynagrodzeń przez co najmniej trzy miesiące - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Taką maksymalną wysokość sankcji zakłada najnowsza wersja projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przygotowana przez resort rodziny i pracy.

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Hurtowe ceny energii są w Polsce jednymi z najwyższych w Europie, z kolei ceny dla gospodarstw domowych są jedne z najniższych - zauważa we wtorkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Jednocześnie resort klimatu chce stopniowo odchodzić od mrożenia cen prądu.

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Źródło:
PAP

Pracownicy koncernu lotniczego Boeing opowiedzieli się za przyjęciem oferty firmy zakładającej podwyżki płac o 38 procent w ciągu czterech lat i zakończenie trwającego od ponad siedmiu tygodni strajku - przekazała agencja AP. Za akceptacją propozycji zagłosowało 59 procent głosujących.

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Źródło:
PAP

Stopy procentowe nie zostaną obniżone na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej - twierdzi ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak. Ekspert przewiduje, że pierwsza obniżka nastąpi w maju.

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

Źródło:
PAP

Chiny złożyły pozew do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko cłom wyrównawczym nałożonym przez UE na import pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Państwie Środka.

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Źródło:
PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. W nocy "ze względu na procedurę bezpieczeństwa w firmie Anwil uruchomiony został alarm chemiczny trzeciego stopnia" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta. We wtorek rano przekazano, że alarm został odwołany.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek amerykański koncern Apple, aby dostosował do unijnych przepisów działanie systemu operacyjnego tabletów iPadOS. W przeciwnym wypadku KE grozi firmie nałożeniem grzywny.

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Źródło:
PAP

Licytacja pakietu akcji spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina, której prezesem jest Janusz Palikot, rozpocznie się 2 grudnia, a cenę wywoławczą określono na niemal 1,2 miliona złotych - przekazał komornik sądowy z Lublina.

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Sławomir Staszak został powołany na prezesa Energi - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Staszak dotychczas zajmował stanowisko wiceprezesa.

Nowy prezes spółki energetycznej

Nowy prezes spółki energetycznej

Źródło:
PAP

Ładowarka iPower B3+ nie spełnia wymagań dla sprzętu elektrycznego - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wezwał także "przedsiębiorcę do wycofania wyrobu z obrotu, zaprzestania udostępniania wyrobu".

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tysiąca wniosków o wakacje składkowe - poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek. W tym roku z wakacji od składek będzie można skorzystać jedynie w grudniu.

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Wigilia, w tym tegoroczna, może stać się kolejnym dniem objętym zakazem handlu. Tak zakłada projekt złożony przez Lewicę. Przeciwna "nagłym zmianom legislacyjnym" jest Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), która przygotowała własną propozycję w tej sprawie.

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Źródło:
tvn24.pl