Klienci bułgarskiego banku wciąż bez dostępu do kont. Blokada na kolejne dwa miesiące

KTB, zwany przez kilka ostatnich lat „bankiem władzy”, dawał wyższe odsetki od depozytów niż inne banki i przyciągnął sporo klientówBoby Dimitrov, CC BY SA 3.0

Wbrew zapowiedziom Korporacyjny Bank Handlowy (KTB), czwarty co do wielkości w Bułgarii, objęty miesiąc temu specjalnym nadzorem banku centralnego (BNB), w poniedziałek nie da klientom dostępu do kont. Winne tej sytuacji są ścierające się grupy interesów.

O tym, że KTB zacznie wypłacać pieniądze, zapewniali nie tylko szef BNB Iwan Iskrow, lecz i prezydent Rosen Plewnelijew.

Bank władzy

Do tego jednak nie dojdzie. Ani KTB, ani należący do niego Credit Agricole Bg, nie otworzą w poniedziałek swoich podwoi. Pieniądze kilkuset tysięcy klientów indywidualnych i firm, w tym około 30 proc. dużych podatników, będą zablokowane jeszcze co najmniej przez dwa miesiące, a część klientów może ich nigdy nie odzyskać.

KTB, zwany przez kilka ostatnich lat „bankiem władzy”, dawał wyższe odsetki od depozytów niż inne banki i przyciągnął sporo klientów - zarówno indywidualnych, jak i korporacyjnych. Od 2007 r. do lata 2013 r. trzymało w nim pieniądze wiele firm państwowych. Była to polityka państwowa na rzecz banku, prowadzona przez dwa rządy - zarówno lewicowy, jak i centroprawicowy.

Są tam pieniądze wielu szpitali, samorządów, sądów, sofijskiej ciepłowni i wiele kont indywidualnych, z depozytami znacznie przekraczającymi objętą gwarancjami kwotę 100 tys. euro. Według nieoficjalnych informacji w KTB jest pięć kont należących do osób fizycznych z depozytami powyżej 300 mln lewów (150 mln euro) i 40 kont przekraczających 1 mln lewów (500 tys. euro). Wśród właścicieli są politycy, przedstawiciele świata sztuki, biznesmeni.

Sporna sprawa

Kwestia ratowania bądź upadłości banku jest sprawą, która obecne dzieli Bułgarów. Bank centralny domaga się politycznej decyzji. Ewentualne ratowanie odbyłoby się kosztem zadłużenia państwa na ok. 2 mld euro i podniesienia deficytu budżetowego z obecnych 1,8 proc. PKB do 2,8 proc. Przeciwnicy ratowania stawiają także pytanie, czy wszystkie depozyty, które mają być ratowane, są czyste oraz czy bank nie był destabilizowany.

Według sondażu agencji AFIS 75 proc. ankietowanych opowiada się za zwrotem tylko zagwarantowanych 100 tys. euro. Badanie przeprowadzono w okresie 11-17 lipca wśród 1273 posiadaczy kont bankowych.

Podjęcie politycznej decyzji jest jednak niemożliwe wobec paraliżu prac parlamentu, który za dwa tygodnie na mocy porozumienia między wiodącymi siłami politycznymi ma się rozwiązać, by utorować drogę do przedterminowych wyborów. W tym tygodniu do dymisji ma się podać rząd Płamena Oreszarskiego.

Krajowi grozi destabilizacja

Tymczasem rozwiązanie sprawy KTB jest decydujące nie tylko dla jego klientów, którzy włożyli ponad 5 mld lewów (2,5 mld euro), lecz także dla finansowej stabilności kraju. Wobec braku decyzji i sprzecznych informacji, podawanych przez instytucje państwowe, coraz częściej w Bułgarii mówi się o „drugiej fali” destabilizacji bankowej i ucieczki pieniędzy z kraju.

Problemy KTB rozpoczęły się wiosną, kiedy zdaniem obserwatorów grupy interesów popierające gabinet Oreszarskiego poróżniły się i część z nich wycofała poparcie dla rządu. Są to koła zbliżone do biznesmena i posła Deliana Peewskiego związanego z partią DPS, który jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci bułgarskiego życia politycznego.

Według analityków grupa Peewskiego próbowała zdestabilizować i doprowadzić do upadłości bank, w którym zaciągnęła wielomilionowe kredyty. W razie upadłości można wykupić długi za 10-15 proc. Obiektem zainteresowań grupy, której mózgiem jest honorowy przewodniczący zrzeszającej Turków bułgarskich DPS Achmed Dogan, są także firmy, będące własnością finansowej grupy KTB.

Wśród nich są: największy producent papierosów Bułgartabak, Bułgarska Spółka Telekomunikacyjna z operatorem komórkowym, wojskowe zakłady Dunarit, dystrybutor paliw płynnych Petroł z siecią stacji benzynowych, największy multipleks itd.

Brutalne interesy

- Oczywiste jest, że atak rozpoczęły kręgi wokół Dogana, które były popierane przez prokuraturę, bank centralny i media Peewskiego. Tu nie chodzi o demonizację tych kręgów. Chodzi o brutalne interesy gospodarcze – przejęcie banku i jego majątku - ocenił były centroprawicowy premier (1997-2001) Iwan Kostow, obecnie analityk finansowy, sam posiadający konto w KTB.

Analitycy zwracają uwagę na rolę prokuratury w całej sprawie, podkreślając ścisłe związki z kręgiem Dogana.

Prokuratura informowała o domniemanej próbie zabicia Peewskiego przez właściciela KTB Cwetana Wasilewa, o wywożonych w workach w jednym dniu ponad 200 mln lewów (100 mln euro), o zaginięciu dokumentów o udzielonych kredytach w wysokości 3,5 mld lewów (1,25 mld euro). Z tych oświadczeń prokuratura następnie wycofywała się, prokurator naczelny Sotir Cacarow mówił o „pomyłkach”, zatrzymanych zwalniano; zarazem rosła panika wśród klientów KTB. Część zarzutów powtarzał szef banku centralnego w oficjalnych oświadczeniach.

- Najlepiej gdyby ani prokuratura, ani szef banku centralnego w ogóle się nie wypowiadali - komentował dawny wicepremier i szef MSW w latach 2005-2009 Iwajło Kałfin. Oni tę panikę tylko podsycają - dodał.

Krytyka banku centralnego

Działania banku centralnego wywołały ostrą krytykę ekspertów finansowych. Według nich BNB powinien był zwrócić się do akcjonariuszy z propozycją ratowania KTB, a tego nie uczynił. Omański fundusz inwestycyjny, posiadający 30 proc. kapitału KTB, otrzymał zaproszenie do rozmów dopiero w ubiegły piątek od ustępującego ministra finansów. Jednocześnie bank centralny nie udziela żadnej informacji o rzeczywistym stanie KTB.

Zdaniem obserwatorów w Sofii walka toczy się między kręgiem Peewskiego i Dogana, zainteresowanych upadłością KTB i przejęciem za bezcen jego aktywów, oraz zwolennikami uzdrowienia banku.

To rozwiązanie jednak - wobec braku zgody głównych sił politycznych - odłożono na listopad. Tymczasem zamrożenie pieniędzy dużej liczby firm grozi ich upadłością. Zdaniem związków zawodowych stwarza to zagrożenie dla 80 tys. miejsc pracy.

Autor: ToL//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Boby Dimitrov, CC BY SA 3.0

Pozostałe wiadomości

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamyka swój multimedialny program MeduM. - Projekt na samą platformę i na materiały historyczne wygrała firma, która zupełnie przypadkowo jest powiązana z fundacją wspólnika kuzyna Jarosława Kaczyńskiego - przekazała podczas konferencji Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji. - Jako naukowca bolało mnie, że taka perełka jak NCBR jest wykorzystywana do szeregu działań o charakterze dewiacyjnym - skomentował dla biznesowej redakcji tvn24.pl Jerzy Małachowski, szef NCBR.

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Źródło:
tvn24.pl

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniósł 2,9 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie inflacja liczona według HICP wyniosła w ujęciu rocznym 2,6 procent.

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Spółka PKP Cargo nie ma prawa upaść i nie upadnie, jest zbyt ważna - zapewnił w środę dziennikarzy minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Firma ta może tylko wchodzić na dobre tory i każdy krok idzie w tym kierunku - dodał.

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

Źródło:
PAP

Na austriackich lotniskach panuje chaos. Tylko w ostatnim tygodniu ponad 1000 lotów było opóźnionych, a blisko 100 zostało odwołanych.

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Źródło:
PAP

Były prezes Orlenu Jacek Krawiec został szefem rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN) - wynika z informacji na stronie spółki. PUN to norweska spółka córka koncernu, udziałowiec złóż węglowodorów na norweskim szelfie i na Morzu Północnym.

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Źródło:
PAP

PKP Intercity podpisało umowę z firmą H.Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych o wartości ponad 4,2 miliarda złotych. W ramach kontraktu ma zostać zbudowanych 300 nowych wagonów.

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 miliona osób na koniec 2023 roku wykonywało pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, to jest umów zlecenie czy umów o dzieło - wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę na decyzję Komisji Europejskiej uznającą TikToka za tak zwanego strażnika dostępu, czyli przedsiębiorstwo dominujące na rynku. W związku z tym właściciel aplikacji nadal podlegać będzie surowszym przepisom o rynkach cyfrowych (DMA).

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Źródło:
PAP

Do końca lipca można wybrać, czy dołączyć do OFE i ZUS, czy tylko do ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mogą o tym zdecydować osoby, które urodziły się po 1968 roku. Oświadczenie o zmianie można złożyć w trzech formach: elektronicznie, osobiście, bądź pocztą.

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat sytuacji firm. Wynika z niego, że sytuacja finansowa w sektorze przedsiębiorstw pogorszyła się w I kwartale 2024 roku. Jak stwierdzono wynik finansowy netto sektora był wyraźnie niższy niż przed rokiem, głównie z powodu spadku wyniku na sprzedaży.

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Źródło:
PAP

Stworzona przez zmarłego w ubiegłym roku Janusza Filipiaka spółka ma zniknąć z polskiej giełdy. Spadkobiercy wraz z Funduszem CVC Capital Partners - który jest właścicielem sieci sklepów Żabka - poinformowali o swoim zamiarze ogłoszenia wezwania na 100 procent akcji spółki.

Comarch chce wycofać się z giełdy

Comarch chce wycofać się z giełdy

Źródło:
PAP

Kilkanaście chińskich firm miało prosić kandydatki do pracy o wykonanie testów ciążowych - pisze CNN. Sprawa trafiła do sądu. Choć władze chcą zapobiec demograficznej zapaści, to w biznesie kobiety planujące założenie rodziny wciąż są dyskryminowane.

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Źródło:
CNN

Chiński biznesmen Guo Wengui został skazany przez amerykański sąd za oszukanie swoich internetowych fanów poprzez scam wart na ponad miliard dolarów. Uznano go za winnego dziewięciu z 12 postawionych mu zarzutów, w tym ściągania haraczy, oszustw i prania brudnych pieniędzy.

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Źródło:
BBC

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Polski rząd szykuje szereg działań, które mają zmusić chińskie platformy internetowe, takie jak Temu, AliExpress, czy Shein do przestrzegania prawa - donosi środowa "Rzeczpospolita" - Chcemy działać w ramach obowiązującego prawa, dysponujemy narzędziami, które umożliwiłyby zarówno UOKiK, jak i innym organom szerzej zakrojone kontrolowanie poczynań tych firm - zapowiada Ignacy Niemczycki, wiceminister rozwoju i technologii cytowany przez dziennik.

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Płatki owsiane bezglutenowe z glutenem - takie ostrzeżenie wydał Główny Inspektorat Sanitarny. Osoby uczulone na gluten lub z alergią na pszenicę nie powinny spożywać produktu wycofywanego z obrotu.

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP