Klienci bułgarskiego banku wciąż bez dostępu do kont. Blokada na kolejne dwa miesiące

KTB, zwany przez kilka ostatnich lat „bankiem władzy”, dawał wyższe odsetki od depozytów niż inne banki i przyciągnął sporo klientówBoby Dimitrov, CC BY SA 3.0

Wbrew zapowiedziom Korporacyjny Bank Handlowy (KTB), czwarty co do wielkości w Bułgarii, objęty miesiąc temu specjalnym nadzorem banku centralnego (BNB), w poniedziałek nie da klientom dostępu do kont. Winne tej sytuacji są ścierające się grupy interesów.

O tym, że KTB zacznie wypłacać pieniądze, zapewniali nie tylko szef BNB Iwan Iskrow, lecz i prezydent Rosen Plewnelijew.

Bank władzy

Do tego jednak nie dojdzie. Ani KTB, ani należący do niego Credit Agricole Bg, nie otworzą w poniedziałek swoich podwoi. Pieniądze kilkuset tysięcy klientów indywidualnych i firm, w tym około 30 proc. dużych podatników, będą zablokowane jeszcze co najmniej przez dwa miesiące, a część klientów może ich nigdy nie odzyskać.

KTB, zwany przez kilka ostatnich lat „bankiem władzy”, dawał wyższe odsetki od depozytów niż inne banki i przyciągnął sporo klientów - zarówno indywidualnych, jak i korporacyjnych. Od 2007 r. do lata 2013 r. trzymało w nim pieniądze wiele firm państwowych. Była to polityka państwowa na rzecz banku, prowadzona przez dwa rządy - zarówno lewicowy, jak i centroprawicowy.

Są tam pieniądze wielu szpitali, samorządów, sądów, sofijskiej ciepłowni i wiele kont indywidualnych, z depozytami znacznie przekraczającymi objętą gwarancjami kwotę 100 tys. euro. Według nieoficjalnych informacji w KTB jest pięć kont należących do osób fizycznych z depozytami powyżej 300 mln lewów (150 mln euro) i 40 kont przekraczających 1 mln lewów (500 tys. euro). Wśród właścicieli są politycy, przedstawiciele świata sztuki, biznesmeni.

Sporna sprawa

Kwestia ratowania bądź upadłości banku jest sprawą, która obecne dzieli Bułgarów. Bank centralny domaga się politycznej decyzji. Ewentualne ratowanie odbyłoby się kosztem zadłużenia państwa na ok. 2 mld euro i podniesienia deficytu budżetowego z obecnych 1,8 proc. PKB do 2,8 proc. Przeciwnicy ratowania stawiają także pytanie, czy wszystkie depozyty, które mają być ratowane, są czyste oraz czy bank nie był destabilizowany.

Według sondażu agencji AFIS 75 proc. ankietowanych opowiada się za zwrotem tylko zagwarantowanych 100 tys. euro. Badanie przeprowadzono w okresie 11-17 lipca wśród 1273 posiadaczy kont bankowych.

Podjęcie politycznej decyzji jest jednak niemożliwe wobec paraliżu prac parlamentu, który za dwa tygodnie na mocy porozumienia między wiodącymi siłami politycznymi ma się rozwiązać, by utorować drogę do przedterminowych wyborów. W tym tygodniu do dymisji ma się podać rząd Płamena Oreszarskiego.

Krajowi grozi destabilizacja

Tymczasem rozwiązanie sprawy KTB jest decydujące nie tylko dla jego klientów, którzy włożyli ponad 5 mld lewów (2,5 mld euro), lecz także dla finansowej stabilności kraju. Wobec braku decyzji i sprzecznych informacji, podawanych przez instytucje państwowe, coraz częściej w Bułgarii mówi się o „drugiej fali” destabilizacji bankowej i ucieczki pieniędzy z kraju.

Problemy KTB rozpoczęły się wiosną, kiedy zdaniem obserwatorów grupy interesów popierające gabinet Oreszarskiego poróżniły się i część z nich wycofała poparcie dla rządu. Są to koła zbliżone do biznesmena i posła Deliana Peewskiego związanego z partią DPS, który jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci bułgarskiego życia politycznego.

Według analityków grupa Peewskiego próbowała zdestabilizować i doprowadzić do upadłości bank, w którym zaciągnęła wielomilionowe kredyty. W razie upadłości można wykupić długi za 10-15 proc. Obiektem zainteresowań grupy, której mózgiem jest honorowy przewodniczący zrzeszającej Turków bułgarskich DPS Achmed Dogan, są także firmy, będące własnością finansowej grupy KTB.

Wśród nich są: największy producent papierosów Bułgartabak, Bułgarska Spółka Telekomunikacyjna z operatorem komórkowym, wojskowe zakłady Dunarit, dystrybutor paliw płynnych Petroł z siecią stacji benzynowych, największy multipleks itd.

Brutalne interesy

- Oczywiste jest, że atak rozpoczęły kręgi wokół Dogana, które były popierane przez prokuraturę, bank centralny i media Peewskiego. Tu nie chodzi o demonizację tych kręgów. Chodzi o brutalne interesy gospodarcze – przejęcie banku i jego majątku - ocenił były centroprawicowy premier (1997-2001) Iwan Kostow, obecnie analityk finansowy, sam posiadający konto w KTB.

Analitycy zwracają uwagę na rolę prokuratury w całej sprawie, podkreślając ścisłe związki z kręgiem Dogana.

Prokuratura informowała o domniemanej próbie zabicia Peewskiego przez właściciela KTB Cwetana Wasilewa, o wywożonych w workach w jednym dniu ponad 200 mln lewów (100 mln euro), o zaginięciu dokumentów o udzielonych kredytach w wysokości 3,5 mld lewów (1,25 mld euro). Z tych oświadczeń prokuratura następnie wycofywała się, prokurator naczelny Sotir Cacarow mówił o „pomyłkach”, zatrzymanych zwalniano; zarazem rosła panika wśród klientów KTB. Część zarzutów powtarzał szef banku centralnego w oficjalnych oświadczeniach.

- Najlepiej gdyby ani prokuratura, ani szef banku centralnego w ogóle się nie wypowiadali - komentował dawny wicepremier i szef MSW w latach 2005-2009 Iwajło Kałfin. Oni tę panikę tylko podsycają - dodał.

Krytyka banku centralnego

Działania banku centralnego wywołały ostrą krytykę ekspertów finansowych. Według nich BNB powinien był zwrócić się do akcjonariuszy z propozycją ratowania KTB, a tego nie uczynił. Omański fundusz inwestycyjny, posiadający 30 proc. kapitału KTB, otrzymał zaproszenie do rozmów dopiero w ubiegły piątek od ustępującego ministra finansów. Jednocześnie bank centralny nie udziela żadnej informacji o rzeczywistym stanie KTB.

Zdaniem obserwatorów w Sofii walka toczy się między kręgiem Peewskiego i Dogana, zainteresowanych upadłością KTB i przejęciem za bezcen jego aktywów, oraz zwolennikami uzdrowienia banku.

To rozwiązanie jednak - wobec braku zgody głównych sił politycznych - odłożono na listopad. Tymczasem zamrożenie pieniędzy dużej liczby firm grozi ich upadłością. Zdaniem związków zawodowych stwarza to zagrożenie dla 80 tys. miejsc pracy.

Autor: ToL//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Boby Dimitrov, CC BY SA 3.0

Pozostałe wiadomości

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 roku wzrosły o 4,9 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z ubiegłym miesiącem inflacja wyniosła 0,2 procent.

O tyle wzrosły ceny

O tyle wzrosły ceny

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Bruksela sprawdza prawne możliwości, które pozwoliłyby europejskim firmom zerwać długoterminowe kontrakty na rosyjski gaz bez płacenia ogromnych kar umownych - podał "Financial Times".

Europa chce zerwać z gazem z Rosji. Jest jeden problem

Europa chce zerwać z gazem z Rosji. Jest jeden problem

Źródło:
PAP

Grupa Orlen osiągnęła w 2024 roku 1 miliard 383 milionów zysku netto - podał we wtorek koncern w giełdowym skonsolidowanym raporcie rocznym. W 2023 roku było to 20 miliardów 969 milionów złotych. Prezes Ireneusz Fąfara tłumaczy, skąd ta różnica.

Orlen pokazał wyniki

Orlen pokazał wyniki

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa zamroziła ponad 2 miliardy dolarów z funduszy federalnych przeznaczonych dla Uniwersytetu Harvarda. Powodem jest odrzucenie przez uczelnię żądań prezydenta dotyczących zmian w jej polityce przeciwdziałania antysemityzmowi i różnorodności.

Trump wstrzymuje dotacje dla prestiżowej uczelni

Trump wstrzymuje dotacje dla prestiżowej uczelni

Źródło:
PAP

Zakłady Ursus w Dobrym Mieście i Lublinie będą produkować nie tylko ciągniki, ale również drony rolnicze - poinformował Oleg Krot, prezes firmy M.I. Crow, nowego właściciela przedsiębiorstwa. Obecnie trwają inwestycje w celu odtworzenia mocy produkcyjnych firmy, zatrudniani są też nowi pracownicy.

Nowe życie Ursusa. Właściciel ujawnia plany

Nowe życie Ursusa. Właściciel ujawnia plany

Źródło:
PAP

Otrzymywanie bezwarunkowego dochodu podstawowego nie przyczynia się do całkowitej rezygnacji z działalności zarobkowej - wynika z eksperymentu przeprowadzonego przez niemiecką organizację non-profit. Osoby otrzymujące dochód podstawowy częściej zmieniały natomiast miejsce pracy lub podejmowały dalszą edukację.

Dostawali pieniądze za nic. Zaskakujące wyniki eksperymentu

Dostawali pieniądze za nic. Zaskakujące wyniki eksperymentu

Źródło:
CNN

Kanadyjczycy, ze względu na niepewność polityczną oraz sytuację ekonomiczną, zaczęli sprzedawać swoje domy w USA - donosi amerykański "Washington Post". Przedstawiciele branży wyjaśniają, że klienci z Kanady nie czują się mile widziani i obawiają się podwyżki podatków na nieruchomości.

Wyprzedają nieruchomości w USA. "Baliśmy się, co może się wydarzyć"

Wyprzedają nieruchomości w USA. "Baliśmy się, co może się wydarzyć"

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej ogłosiła konkurs na nowego prezesa po rezygnacji Krzysztofa Trofiniaka. Kandydaci muszą mieć co najmniej trzyletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych bądź samodzielnych oraz wiedzę o działalności grupy.

Gigant zbrojeniowy szuka prezesa. Podano wymagania

Gigant zbrojeniowy szuka prezesa. Podano wymagania

Źródło:
PAP

W poniedziałek niemiecki urząd antymonopolowy wydał zgodę włoskiemu bankowi UniCredit na zwiększenie swoich udziałów w Commerzbanku. Rzecznik niemieckiego ministra gospodarki przekazał, że przyjmuje decyzję do wiadomości, ale jej nie popiera. Dodał, że "wrogie przejęcia w sektorze bankowym są nie na miejscu".

"Wrogie przejęcie" niemieckiego banku

"Wrogie przejęcie" niemieckiego banku

Źródło:
PAP

Miasto Suwałki, znajdujące się w województwie podlaskim, rozpoczęło program sprzedaży działek budowlanych z 50-procentową zniżką dla osób poniżej 40. roku życia. Na początek samorząd przygotował 48 takich działek.

Działki za pół ceny. Są jednak warunki

Działki za pół ceny. Są jednak warunki

Źródło:
PAP

Nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać od 1 października 2025 roku, a nie od 1 lipca - wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

Nowe taryfy na prąd. Znamy plany rządu

Nowe taryfy na prąd. Znamy plany rządu

Źródło:
PAP

Szwedzki inżynier Sebastian Hasselblom opracował nowy rodzaj ronda. Jego projekt ma zmniejszyć ryzyko kolizji w porównaniu z obecnymi rondami wielopasmowymi.

Koło Hassela. Opracowano nowy rodzaj ronda

Koło Hassela. Opracowano nowy rodzaj ronda

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) planuje w tym roku ogłosić przetargi na kwotę około 30 miliardów złotych - przekazał wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek. Jednym z ważniejszych ma być przetarg na budowę terminala dla lotniska.

Przetargi na 30 miliardów złotych. Zapowiedź wiceministra

Przetargi na 30 miliardów złotych. Zapowiedź wiceministra

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszka Majewska zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy oraz marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej o poparcie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. W poniedziałkowym komunikacie podkreśliła, że składka została "drastycznie" podniesiona w ramach Polskiego Ładu.

"Drastyczny" wzrost. Apel do prezydenta i marszałek Senatu

"Drastyczny" wzrost. Apel do prezydenta i marszałek Senatu

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości SMS lub e-mail, które dotyczą zwrotu podatku, konieczności dokonania korekty, aktualizacji danych czy powiadomień z urzędu skarbowego - przestrzega Ministerstwo Finansów. Resort podkreśla, że w czasie rozliczeń PIT aktywność oszustów znacznie się zwiększyła.

"Podatnicy nie powinni podawać danych osobowych". Ostrzeżenie

"Podatnicy nie powinni podawać danych osobowych". Ostrzeżenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin ogłosiło gotowość do współpracy z Unią Europejską w celu obrony zasad międzynarodowego handlu oraz Światowej Organizacji Handlu (WTO). "Cła wzajemne" Donalda Trumpa określono jako "broń (służącą) do wywierania presji".

Chiny zwracają się do Brukseli w sprawie ceł Trumpa

Chiny zwracają się do Brukseli w sprawie ceł Trumpa

Źródło:
PAP

W 2024 roku największy ruch pasażerski odnotowano na lotniskach Hartsfield-Jackson w Atlancie, Dubaju oraz Dallas Fort Worth - wynika z raportu Airports Council International (ACI). Pierwsza dziesiątka portów lotniczych odpowiada za dziewięć procent globalnego ruchu.

Największe lotniska na świecie. Ranking

Największe lotniska na świecie. Ranking

Źródło:
PAP

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że przewodniczący KRRiT Maciej Świrski dopuścił się bezczynności w kwestii przekazywania od stycznia do września 2024 roku na rzecz TVP S.A. środków na realizację misji publicznej i wymierzył mu grzywnę w wysokości 50 tysięcy złotych.

Świrski ma zapłacić grzywnę. Jest wyrok

Świrski ma zapłacić grzywnę. Jest wyrok

Źródło:
PAP

Unijne sankcje działają, Rosja w ostatnich miesiącach zmaga się z ogromną inflacją - powiedziała szefowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Finlandii Elina Valtonen. Dodała przy tym, że obecnie Unia Europejska pracuje nad 17-tym pakietem sankcji, którego celem jest osłabienie Rosji. Pomóc w tym mogłaby także niższa cena ropy.

"Potrzebujemy teraz spadku cen ropy"

"Potrzebujemy teraz spadku cen ropy"

Źródło:
PAP

Poczta Polska wprowadziła usługę bezpiecznego transportu pszczół. "Ta unikalna oferta została stworzona z myślą o społeczności pszczelarskiej" - wyjaśniła firma.

"Pionierska usługa" Poczty Polskiej

"Pionierska usługa" Poczty Polskiej

Źródło:
tvn24.pl

Przed reklamami fałszywych inwestycji, w których oszuści podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ostrzega CSIRT KNF.

"Nowa inicjatywa emerytalna". Ostrzeżenie

"Nowa inicjatywa emerytalna". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump poinformował, że w ciągu tygodnia ogłosi wysokość ceł na importowane półprzewodniki. Stwierdził przy tym, że niektóre firmy z tego sektora będą mogły liczyć na pewną elastyczność w tej kwestii.

"Dzwonek na szyi tygrysa może odwiązać tylko ten, kto go przywiązał"

"Dzwonek na szyi tygrysa może odwiązać tylko ten, kto go przywiązał"

Źródło:
Reuters