Najnowsze

Klienci banku dają antyreklamę

Najnowsze

NabiciWBreBank.plNabiciWBreBank.pl zrobili składkę na antybankową reklamę

Na ulicach Warszawy, Łodzi i Katowic rusza bezprecedensowa antybankowa kampania reklamowa. Jej autorzy to NabiciWBreBank.pl - czyli grupa niezadowolonych kredytobiorców, która dzięki forum internetowemu spontanicznie zorganizowała się, by walczyć o prawa konsumenta.

Determinacja rozczarowanych klientów mBanku i MultiBanku (obie marki należą do BRE Banku S.A.) nie słabnie. Najpierw były kroki prawne - NabiciWBreBank.pl zawiadomili UOKiK i KNF, co zaowocowało wszczęciem postępowania z urzędu i pozwem sądowym. Ale na tym pechowi kredytobiorcy nie poprzestali. Z okazji Świąt Wielkanocnych wysłali członkom zarządu BRE Banku internetowe kartki z życzeniami. Poza tym oklejają prywatne samochody hasłami, w których wyrażają swoją o opinię o mBanku i MultiBanku.

15 tys. zł od 200 osób

Teraz NabiciWBreBank.pl idą jeszcze dalej. Ze składkowych pieniędzy, które dobrowolnie wpłaciło około dwustu osób, wykupili powierzchnię na tablicach reklamowych. Przygotowanych przez nich osiem banerów - zainstalowanych na mobilnych tablicach reklamowych - będzie w ciągu najbliższych dni kursować po ulicach trzech polskich aglomeracji.

Jak podkreślają autorzy antybankowej kampanii, większość rozczarowanych klientów BRE Banku, którzy odnaleźli się dzięki forum internetowemu - nigdy nie spotkała się "w realu". "Mimo to udało nam się zebrać aż 15 tys. zł. W zarządzie wielkiego banku, któremu chcemy przypomnieć o naszych prawach, ta kwota pewnie budzi pusty śmiech. Ale dla nas to naprawdę coś" - piszą autorzy portalu NabiciWBreBank.pl.

Kim są, o co im chodzi?

NabiciWBreBank.pl to osoby, które wzięły kredyty we frankach szwajcarskich w mBanku i MultiBanku przed wrześniem 2006 r. A właśnie do tego czasu banki te stosowały w umowach nieprecyzyjny zapis o wysokości oprocentowania kredytu, które miało być ustalane decyzją zarządu.

Jak tłumaczą zbuntowani klienci, wysokość ich comiesięcznej raty zależy od kursu franka szwajcarskiego oraz od aktualnej stawki LIBOR 3M. Gdy wartość franka rosła, co zrozumiałe - klienci płacili większe raty. Podobnie - gdy rosła wartość LIBOR 3M.

Jednak gdy wskaźnik LIBOR 3M zaczął od październiku 2008 r. systematycznie spadać ani mBank, ani MultiBank nie zdecydowały się obniżyć oprocentowania tych kredytów (poza jedną symboliczną obniżką o 0,25 pp - podkreślają kredytobiorcy). Klienci skarżą się, że większość z nich ma oprocentowanie zawyżone średnio o 2-4 proc.

"Nie jesteśmy frustratami"

"Nie jesteśmy frustratami, furiatami, ani zgorzkniałymi malkontentami" - podkreślają autorzy portalu NabiciWBreBank.pl. Wyjaśniają, że czują się potraktowani nieuczciwie i właśnie dlatego chcą walczyć o swoje prawa.

Portal NabiciWBreBank.pl działa od stycznia 2009 r. Na funkcjonującym tam forum zarejestrowało się niemal 2,5 tys. użytkowników.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: NabiciWBreBank.pl