Nowe dane ze sklepów, posiedzenie w sprawie Glapińskiego. Co ważnego w gospodarce

Źródło:
PAP
Donald Tusk o restrykcyjnej polityce prezesa NBP Glapińskiego
Donald Tusk o restrykcyjnej polityce prezesa NBP Glapińskiego TVN24
wideo 2/4
Donald Tusk o restrykcyjnej polityce prezesa NBP Glapińskiego TVN24

Nowe dane makroekonomiczne, założenia polityki pieniężnej oraz posiedzenie komisji sejmowej w sprawie Trybunału Stanu dla Adama Glapińskiego to jedne z najważniejszych wydarzeń rozpoczynającego się tygodnia. Inwestorzy będą czekać także na dane kwartalne kolejnych spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych, wystąpienia banków centralnych oraz decyzje w sprawie stóp procentowych między innymi w Czechach, Szwecji i Australii.

Dane GUS - sprzedaż detaliczna i produkcja

W poniedziałek uwaga krajowych inwestorów skupi się na publikacji kolejnej porcji danych z polskiej gospodarki - Główny Urząd Statystyczny opublikuje sierpniowe odczyty dotyczące produkcji budowlano-montażowej i sprzedaży detalicznej.

"Wyniki produkcji przemysłowej i zatrudnienia opublikowane w ubiegłym tygodniu okazały się rozczarowujące, ale to nie przesądza o zaskoczeniu w tą samą stronę ze strony kolejnych danych – w poprzednich miesiącach zdarzały się niespodzianki w przeciwnych kierunkach. Nasza prognoza dla produkcji budowlanej jest delikatnie lepsza od konsensusu, dla sprzedaży jest nieco poniżej, ale różnice są niewielkie" - ocenili w raporcie ekonomiści Santander BP.

"W obu przypadkach powszechnie oczekiwane jest pogorszenie rocznej dynamiki wobec lipca, za którym stoi częściowo efekt mniejszej liczby dni roboczych, a częściowo wysoka baza z sierpnia 2023 r." - dodali.

CZYTAJ TAKŻE: UBYWA SKLEPÓW W POLSCE>>>

Komisja sejmowa o Trybunale Stanu dla prezesa NBP

Według wcześniejszych zapowiedzi, we wtorek ma odbyć się posiedzenie sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej (ODK) ws. wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa NBP Adama Glapińskiego. Posiedzenia nie ma jednak jeszcze w sejmowym kalendarzu.

Adam GlapińskiRadek Pietruszka/PAP

Członek komisji Ryszard Petru informował, że ODK chce już wtedy wezwać pierwszych świadków, ich lista jest jednak niejawna. Przewodniczący Komisji Zdzisław Gawlik (KO) wskazywał, że chciałby, aby prezes NBP Adam Glapiński został przesłuchany przez komisję jako jeden z ostatnich.

Po posiedzeniu Komisji na początku września prezes NBP Adam Glapiński ocenił w oświadczeniu, że wszczęta przeciw niemu procedura o postawienie go przed Trybunałem Stanu może sparaliżować prace banku centralnego oraz ustanowić niebezpieczny precedens w kraju i w skali międzynarodowej. Z kolei NBP ocenił w oświadczeniu, że wstępny wniosek ws. postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu jest wadliwy z przyczyn ustrojowych, proceduralnych i konstrukcyjnych oraz łamie niezależność banku centralnego.

Założenia polityki pieniężnej

W najbliższych dniach powinny zostać opublikowane "Założenia polityki pieniężnej na 2025 r.". W wykazie aktów oczekujących na publikację RCL podano, że dokument zostanie przedstawiony nie później niż 26 września.

W wywiadzie dla PAP Biznes członek zarządu NBP, Artur Soboń, informował, że w dokumencie nie będzie istotnych zmian. W jego ocenie zawarte w założeniach polityki pieniężnej instrumenty sprawdziły się w ostatnich latach, dając przestrzeń do dużej elastyczności w działaniach.

Aukcja sprzedaży obligacji i stopy rynkowe

Dla krajowego rynku długu istotna będzie zaplanowana na środę aukcja sprzedaży obligacji skarbowych. Będzie to drugi, ostatni przetarg sprzedaży SPW we wrześniu. Szczegóły podaży MF przedstawi w poniedziałek ok. godz. 15.00.

"W najbliższym tygodniu najprawdopodobniej zobaczymy kontynuację ruchu wzrostowego stóp rynkowych, biorąc pod uwagę, że zakładamy wciąż znacznie bardziej odległy termin pierwszej obniżki stóp w kraju, a też oczekiwania co do obniżek stóp na rynkach bazowych mogą być nieco za wysokie. Korektę na rynku długu może powodować przygotowywanie portfeli pod aukcję obligacji zaplanowaną na najbliższy tydzień. Po aukcji może dojść do stopniowego zawężenia spreadów kredytowych w związku z tym, że w październiku emisja netto będzie już mocno ujemna" - oceniają ekonomiści Santander BP.

"Niemniej jednak nie zakładamy, aby to zawężenie było znaczne, gdyż w perspektywie rynek będzie miał rekordowe emisje w przyszłym roku prawdopodobnie z ich kulminacją w I półroczu" - dodają.

Krajowi inwestorzy z uwagą będą śledzić też kolejne doniesienia dotyczące powodzi na południu Polski i jej skutków. W sobotę wojewodowie przedstawili pierwsze szacunki strat na terenach, które dotknęła powódź. W najbardziej poszkodowanym województwie dolnośląskim szacunki mówią o prawie 4 mld zł. Według danych rządu, na obszarze objętym stanem klęski żywiołowej mieszka prawie 2,5 mln ludzi.

Deflator PCE, czyli miara inflacji w USA

Preferowana przez amerykańską Rezerwę Federalną miara inflacji - deflator PCE, czyli indeks cen wydatków na konsumpcję osobistą, zostanie opublikowany w piątek. Rynek prognozuje, że w sierpniu PCE wzrósł o 2,5 proc. w ujęciu rok do roku.

Dane będą istotne dla rynku pod kątem kolejnych ruchów Fed, który w ubiegłym tygodniu obniżył stopy procentowe o 50 pb do przedziału 4,75-5,00 proc. Po posiedzeniu szef FOMC, Jerome Powell, wskazał, że bank nie ma ustalonego kursu i będzie podejmował decyzje od posiedzenia do posiedzenia.

- Nie podążamy żadnym ustalonym kursem. Będziemy nadal podejmować nasze decyzje na każdym spotkaniu. Wiemy, że zmniejszanie restrykcji w polityce monetarnej może utrudnić postęp w zakresie inflacji. Jednocześnie zbyt powolne zmniejszanie tych restrykcji mogłoby niepotrzebnie osłabić zatrudnienie - wskazał wówczas Powell.

W kontekście polityki monetarnej kluczowe mogą być zaplanowane na ten tydzień wypowiedzi przedstawicieli Fed. W najbliższych dniach publicznie głos planują zabrać m.in. szef Fed z Chicago Austan Goolsbee, szef Fed z Nowego Jorku John Williams, członek zarządu Fed Michael S. Barr, a w czwartek także sam prezes banku - Jerome Powell.

Dane o inflacji i stopach procentowych za granicą

W Europie uwagę zwrócą dane makroekonomiczne, w tym wstępne odczyty inflacji za wrzesień z częsci gospodarek. Rynek pozna też szereg wskaźników koniunktury - wstępne PMI dla przemysłu i usług, niemiecki Ifo i europejskie indeksy ESI.

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej istotne dla rynku będą decyzje Narodowego Banku Węgier (MNB) i Narodowego Banku Czeskiego (CNB) - w obu przypadkach oczekiwane jest luzowanie polityki monetarnej.

Rynek oczekuje, że MNB obniży podstawową stopę procentową o kolejne 25 pb do 6,5 proc. na wtorkowym posiedzeniu, po tym, jak odbicie inflacji zmusiło bank do wstrzymania cyklu łagodzenia polityki pieniężnej w ubiegłym miesiącu po 15 cięciach z rzędu. MNB sygnalizował, że drzwi do dalszego łagodzenia polityki są otwarte w zależności od rozwoju inflacji i kursu polityki głównych banków centralnych.

W przypadku Narodowego Banku Czeskiego (CNB) rynek również oczekuje ciącia o 25 pb na najbliższym posiedzeniu (środa).

Cięcie stóp procentowych w tym tygodniu o 25 pb jest też powszechnie oczekiwane w przypadku Bank Szwedzkiego, który podejmie decyzję w środę. Rynek nie wyklucza jednak, że bank zdecyduje się na mocniejsze luzowanie - o 50 pb.

W Australii oczekiwane jest z kolei utrzymanie stóp procentowych bez zmian. Według ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera, w obliczu podwyższonej presji inflacyjnej Bank Rezerwy Australii (RBA) utrzyma stopy na stabilnym poziomie do końca 2024 r. Zdaniem rynku, bank może zdecydować się na cięcie dopiero na początku przyszłego roku.

Autorka/Autor:BC/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Rafał Guz/PAP

Pozostałe wiadomości

Według wstępnej oceny nowe amerykańskie cła mogą zmniejszyć polski PKB o 0,4 procent, czyli w ostrożnym uproszczeniu straty przekroczą 10 miliardów złotych - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Większość członków Rady Polityki Pieniężnej zmieniła swoje nastawienie w polityce pieniężnej - przekazał w trakcie konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Źródło:
tvn24.pl

W 900 duńskich sklepach spożywczych pojawią się oznaczenia na produktach z USA, które zdrożały z powodu wojny handlowej zapoczątkowanej przez prezydenta Donalda Trumpa - zapowiedział koncern Coop Danmark.

Handlowy potentat reaguje. "Będziemy etykietować amerykańskie towary"

Handlowy potentat reaguje. "Będziemy etykietować amerykańskie towary"

Źródło:
PAP

- Chociaż w Polsce nie produkuje się samochodów przeznaczonych na rynek amerykański, wartość komponentów wytwarzanych w Polsce i montowanych w tych pojazdach szacuje się na około 350 milionów euro rocznie - poinformował prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) Jakub Faryś. Zwrócił uwagę, że Polska może pośrednio odczuć skutki ceł. Premier Donald Tusk zapowiedział w mediach społecznościowych spotkanie z przedstawicielami branży.

Ciemne chmury nad branżą. Jest zapowiedź Tuska

Ciemne chmury nad branżą. Jest zapowiedź Tuska

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ogłoszone przez Trumpa cła są "bombą" wymierzoną w światowy system handlowy, która może doprowadzić do recesji w USA i światowego spowolnienia - powiedział Gary Hufbauer, były urzędnik Departamentu Skarbu i ekspert Peterson Institute for International Economics. Dodał, że w jego ocenie podejście prezydenta USA nie ma sensu.

"Trzęsienie ziemi" w handlu. "To jest po prostu bomba"

"Trzęsienie ziemi" w handlu. "To jest po prostu bomba"

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił w środę nowe taryfy na produkty importowane do USA. Nazwał to "dniem wyzwolenia" i stwierdził, że jego działania przywrócą równowagę między Stanami a innymi krajami. Jednak, jak zauważa CBS News, zmęczeni inflacją Amerykanie będą niedługo musieli sięgnąć jeszcze głębiej do portfeli. Wiele produktów bowiem zdrożeje.

Te produkty podrożeją przez cła

Te produkty podrożeją przez cła

Źródło:
CBS News

Ponad 68 tysięcy osób weźmie udział w konkursie o 569 miejsc pracy w Agencji Celnej we Włoszech. W 11 lokalizacjach w całym kraju odbyły się już wstępne egzaminy. Rekordowa liczba kandydatów ubiega się o stanowiska asystentów do spraw pobierania opłat.

Zgłosiło się 68 tysięcy kandydatów. "Nie ma precedensu"

Zgłosiło się 68 tysięcy kandydatów. "Nie ma precedensu"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wprowadzające cła na towary importowane do USA ze 180 państw. Stawki są zróżnicowane i zaczynają się od 10 procent. Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Cła Donalda Trumpa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Cła Donalda Trumpa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump ogłosił w środę wprowadzenie ceł na towary sprowadzane do USA. Stawki są zróżnicowane, na przykład na Chiny nałożono 34 procentowe dodatkowe cła, a na Unię Europejską 20-procentowe. Zaskakuje, że na liście jest dotknięta wojną Ukraina, która została objęta 10-procentowym cłem, a nie ma na niej Rosji. Jak Biały Dom to tłumaczy?

Dodatkowe cła na Ukrainę, ale nie na Rosję. Jak tłumaczy to Biały Dom

Dodatkowe cła na Ukrainę, ale nie na Rosję. Jak tłumaczy to Biały Dom

Źródło:
tvn24.pl/Newsweek

- Francja jest przygotowana na nadchodzącą wojnę handlową - oznajmiła rzeczniczka rządu Sophie Primas, odnosząc się do decyzji Stanów Zjednoczonych o nałożeniu 20-procentowych ceł na produkty z Unii Europejskiej. Primas zapowiedziała, że w kwietniu Francja podejmie działania we współpracy z UE.

"Trump myśli, że jest panem świata"

"Trump myśli, że jest panem świata"

Źródło:
PAP

W życie weszły amerykańskie 25-procentowe cła na na importowane samochody i lekkie ciężarówki. Częściowo wyłączone zostały auta z Meksyku i Kanady. Dodatkowy podatek od importu części samochodowych i komputerów ma zostać wdrożony 3 maja.

Amerykańskie cła na samochody weszły w życie

Amerykańskie cła na samochody weszły w życie

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej zostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie - poinformował bank centralny. Ostatnia obniżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2023 roku. 

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe w kwietniu pozostały na dotychczasowym poziomie. Jarosław Sadowski z firmy Rankomat zwraca jednak uwagę, że dość dobre dane na temat inflacji w marcu sprawiły, że przewidywany moment obniżki coraz bardziej się przybliża, co wpływa na WIBOR. Ekspert wyliczył, ile może wynieść rata w kolejnych miesiącach.

"Pierwsze obniżki rat możemy zobaczyć już w kwietniu". Wyliczenia

"Pierwsze obniżki rat możemy zobaczyć już w kwietniu". Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym w Polsce, proponujący wprowadzenie całorocznego czasu letniego. Zdaniem autorów likwidacja zmiany czasu wpłynęłaby pozytywnie na zdrowie Polaków.

Likwidacja zmiany czasu. Jest projekt

Likwidacja zmiany czasu. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński gigant Xiaomi zapowiedział współpracę z policją w dochodzeniu dotyczącym tragicznego wypadku z udziałem samochodu SU7, wyposażonego w system autonomicznej jazdy - przekazał dziennik "South China Morning Post". W zdarzeniu, do którego doszło w sobotę, życie straciły trzy osoby.

Ostrzegł kierowcę i oddał kontrolę. Dramatyczny wypadek

Ostrzegł kierowcę i oddał kontrolę. Dramatyczny wypadek

Źródło:
PAP

Biały Dom szacuje koszty, jakie Stany Zjednoczone poniosłyby w związku z zarządzaniem Grenlandią, gdyby to terytorium, obecnie zależne od Danii, znalazło się pod amerykańską kontrolą – podał w środę "Washington Post".

USA liczą koszty. "Zapłacimy więcej"

USA liczą koszty. "Zapłacimy więcej"

Źródło:
PAP

Portal Moscow Times poinformował w środę, że łączny majątek 146 rosyjskich miliarderów przewyższa oszczędności zgromadzone przez wszystkich pozostałych mieszkańców kraju. Dane pochodzą z dorocznej listy miliarderów magazynu 'Forbes'."

146 osób ma więcej niż reszta obywateli

146 osób ma więcej niż reszta obywateli

Źródło:
PAP

Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Krzysztof Trofiniak złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska - podała spółka w komunikacie. Zarząd PGZ działa obecnie w czteroosobowym składzie.

Prezes polskiego giganta rezygnuje

Prezes polskiego giganta rezygnuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Najem krótkoterminowy za pośrednictwem wyspecjalizowanych platform mocno zyskuje na popularności w Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu w 2024 roku odnotowano jego wzrost o 18,8 procent w porównaniu do roku 2023. W trzecim kwartale najpopularniejsze pod tym względem były trzy regiony, znajdujące się w Chorwacji, Hiszpanii i Francji.

Fala rozlewa się na całą Europę. Duży wzrost

Fala rozlewa się na całą Europę. Duży wzrost

Źródło:
tvn24.pl

Przebywająca w stolicy Ukrainy Kijowie niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock wykluczyła możliwość wznowienia projektu gazociągu Nord Stream 2, który miałby dostarczać Europie rosyjski gaz. Moskwa zasugerowała ostatnio wznowienie projektu.

Niemiecka ministra zabrała głos w sprawie Nord Stream 2

Niemiecka ministra zabrała głos w sprawie Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Na południowej granicy kraju w związku z zagrożeniem pryszczycą wprowadzone zostały rygorystyczne kontrole weterynaryjne - przekazał w środę w Sejmie minister rolnictwa Czesław Siekierski. Na dziesięciu przejściach granicznych służby weterynaryjne prowadzą dyżury, rozstawiono bramki i maty dezynfekcyjne.

"Rygorystyczne kontrole" na granicach

"Rygorystyczne kontrole" na granicach

Źródło:
PAP

Eksploatacja reaktora jądrowego Maria została wstrzymana na czas od 1 kwietnia do 8 maja - poinformowało tvn24.pl Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Z końcem marca wygasło zezwolenie Państwowej Agencji Atomistyki umożliwiające działalność tego obiektu.

Jedyny taki reaktor w Polsce. Przestał działać

Jedyny taki reaktor w Polsce. Przestał działać

Źródło:
tvn24.pl

Skarga Ryanaira w sprawie pomocy publicznej przyznanej polskiemu LOT-owi została oddalona przez Sąd Unii Europejskiej. Pieniądze miały zrekompensować polskiemu przewoźnikowi straty poniesione w związku z pandemią COVID-19.

Ryanair przegrywa w sądzie

Ryanair przegrywa w sądzie

Źródło:
PAP

Zamknięta część popularnych szlaków na Maderze i tak jest odwiedzana przez turystów, w tym Polaków - wynika z informacji portugalskich mediów. Przeskakują przez ogrodzenie, łamiąc w ten sposób zakazy. Narażają się jednocześnie na duże koszty, jeśli będą musieli skorzystać z pomocy.

Polacy ryzykują zdrowiem i życiem. Grożą im duże kary

Polacy ryzykują zdrowiem i życiem. Grożą im duże kary

Źródło:
PAP

Ceny jaj z powodu ptasiej grypy mogą wzrosnąć - przyznał wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski. Przypomniał, że problem z dostępnością jaj ma kilka państw, na przykład Stany Zjednoczone, które zwróciły się już o pomoc do kilku krajów - również do Polski.

Ceny tego produktu mogą wzrosnąć. "Sytuacja jest dynamiczna"

Ceny tego produktu mogą wzrosnąć. "Sytuacja jest dynamiczna"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Amerykanie masowo grają na giełdzie, a wielu się zadłuża, by kupować akcje. Polityka administracji USA może jednak doprowadzić do zapaści na Wall Street. Zachowania Trumpa są nieobliczalne, a rynki kapitałowe są bardzo czułe na takie decyzje - powiedział rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

"To jest randka w ciemno, a taka randka rzadko się udaje"

"To jest randka w ciemno, a taka randka rzadko się udaje"

Źródło:
PAP