Nowe dane ze sklepów, posiedzenie w sprawie Glapińskiego. Co ważnego w gospodarce

Źródło:
PAP
Donald Tusk o restrykcyjnej polityce prezesa NBP Glapińskiego
Donald Tusk o restrykcyjnej polityce prezesa NBP Glapińskiego TVN24
wideo 2/4
Donald Tusk o restrykcyjnej polityce prezesa NBP Glapińskiego TVN24

Nowe dane makroekonomiczne, założenia polityki pieniężnej oraz posiedzenie komisji sejmowej w sprawie Trybunału Stanu dla Adama Glapińskiego to jedne z najważniejszych wydarzeń rozpoczynającego się tygodnia. Inwestorzy będą czekać także na dane kwartalne kolejnych spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych, wystąpienia banków centralnych oraz decyzje w sprawie stóp procentowych między innymi w Czechach, Szwecji i Australii.

Dane GUS - sprzedaż detaliczna i produkcja

W poniedziałek uwaga krajowych inwestorów skupi się na publikacji kolejnej porcji danych z polskiej gospodarki - Główny Urząd Statystyczny opublikuje sierpniowe odczyty dotyczące produkcji budowlano-montażowej i sprzedaży detalicznej.

"Wyniki produkcji przemysłowej i zatrudnienia opublikowane w ubiegłym tygodniu okazały się rozczarowujące, ale to nie przesądza o zaskoczeniu w tą samą stronę ze strony kolejnych danych – w poprzednich miesiącach zdarzały się niespodzianki w przeciwnych kierunkach. Nasza prognoza dla produkcji budowlanej jest delikatnie lepsza od konsensusu, dla sprzedaży jest nieco poniżej, ale różnice są niewielkie" - ocenili w raporcie ekonomiści Santander BP.

"W obu przypadkach powszechnie oczekiwane jest pogorszenie rocznej dynamiki wobec lipca, za którym stoi częściowo efekt mniejszej liczby dni roboczych, a częściowo wysoka baza z sierpnia 2023 r." - dodali.

CZYTAJ TAKŻE: UBYWA SKLEPÓW W POLSCE>>>

Komisja sejmowa o Trybunale Stanu dla prezesa NBP

Według wcześniejszych zapowiedzi, we wtorek ma odbyć się posiedzenie sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej (ODK) ws. wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa NBP Adama Glapińskiego. Posiedzenia nie ma jednak jeszcze w sejmowym kalendarzu.

Adam GlapińskiRadek Pietruszka/PAP

Członek komisji Ryszard Petru informował, że ODK chce już wtedy wezwać pierwszych świadków, ich lista jest jednak niejawna. Przewodniczący Komisji Zdzisław Gawlik (KO) wskazywał, że chciałby, aby prezes NBP Adam Glapiński został przesłuchany przez komisję jako jeden z ostatnich.

Po posiedzeniu Komisji na początku września prezes NBP Adam Glapiński ocenił w oświadczeniu, że wszczęta przeciw niemu procedura o postawienie go przed Trybunałem Stanu może sparaliżować prace banku centralnego oraz ustanowić niebezpieczny precedens w kraju i w skali międzynarodowej. Z kolei NBP ocenił w oświadczeniu, że wstępny wniosek ws. postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu jest wadliwy z przyczyn ustrojowych, proceduralnych i konstrukcyjnych oraz łamie niezależność banku centralnego.

Założenia polityki pieniężnej

W najbliższych dniach powinny zostać opublikowane "Założenia polityki pieniężnej na 2025 r.". W wykazie aktów oczekujących na publikację RCL podano, że dokument zostanie przedstawiony nie później niż 26 września.

W wywiadzie dla PAP Biznes członek zarządu NBP, Artur Soboń, informował, że w dokumencie nie będzie istotnych zmian. W jego ocenie zawarte w założeniach polityki pieniężnej instrumenty sprawdziły się w ostatnich latach, dając przestrzeń do dużej elastyczności w działaniach.

Aukcja sprzedaży obligacji i stopy rynkowe

Dla krajowego rynku długu istotna będzie zaplanowana na środę aukcja sprzedaży obligacji skarbowych. Będzie to drugi, ostatni przetarg sprzedaży SPW we wrześniu. Szczegóły podaży MF przedstawi w poniedziałek ok. godz. 15.00.

"W najbliższym tygodniu najprawdopodobniej zobaczymy kontynuację ruchu wzrostowego stóp rynkowych, biorąc pod uwagę, że zakładamy wciąż znacznie bardziej odległy termin pierwszej obniżki stóp w kraju, a też oczekiwania co do obniżek stóp na rynkach bazowych mogą być nieco za wysokie. Korektę na rynku długu może powodować przygotowywanie portfeli pod aukcję obligacji zaplanowaną na najbliższy tydzień. Po aukcji może dojść do stopniowego zawężenia spreadów kredytowych w związku z tym, że w październiku emisja netto będzie już mocno ujemna" - oceniają ekonomiści Santander BP.

"Niemniej jednak nie zakładamy, aby to zawężenie było znaczne, gdyż w perspektywie rynek będzie miał rekordowe emisje w przyszłym roku prawdopodobnie z ich kulminacją w I półroczu" - dodają.

Krajowi inwestorzy z uwagą będą śledzić też kolejne doniesienia dotyczące powodzi na południu Polski i jej skutków. W sobotę wojewodowie przedstawili pierwsze szacunki strat na terenach, które dotknęła powódź. W najbardziej poszkodowanym województwie dolnośląskim szacunki mówią o prawie 4 mld zł. Według danych rządu, na obszarze objętym stanem klęski żywiołowej mieszka prawie 2,5 mln ludzi.

Deflator PCE, czyli miara inflacji w USA

Preferowana przez amerykańską Rezerwę Federalną miara inflacji - deflator PCE, czyli indeks cen wydatków na konsumpcję osobistą, zostanie opublikowany w piątek. Rynek prognozuje, że w sierpniu PCE wzrósł o 2,5 proc. w ujęciu rok do roku.

Dane będą istotne dla rynku pod kątem kolejnych ruchów Fed, który w ubiegłym tygodniu obniżył stopy procentowe o 50 pb do przedziału 4,75-5,00 proc. Po posiedzeniu szef FOMC, Jerome Powell, wskazał, że bank nie ma ustalonego kursu i będzie podejmował decyzje od posiedzenia do posiedzenia.

- Nie podążamy żadnym ustalonym kursem. Będziemy nadal podejmować nasze decyzje na każdym spotkaniu. Wiemy, że zmniejszanie restrykcji w polityce monetarnej może utrudnić postęp w zakresie inflacji. Jednocześnie zbyt powolne zmniejszanie tych restrykcji mogłoby niepotrzebnie osłabić zatrudnienie - wskazał wówczas Powell.

W kontekście polityki monetarnej kluczowe mogą być zaplanowane na ten tydzień wypowiedzi przedstawicieli Fed. W najbliższych dniach publicznie głos planują zabrać m.in. szef Fed z Chicago Austan Goolsbee, szef Fed z Nowego Jorku John Williams, członek zarządu Fed Michael S. Barr, a w czwartek także sam prezes banku - Jerome Powell.

Dane o inflacji i stopach procentowych za granicą

W Europie uwagę zwrócą dane makroekonomiczne, w tym wstępne odczyty inflacji za wrzesień z częsci gospodarek. Rynek pozna też szereg wskaźników koniunktury - wstępne PMI dla przemysłu i usług, niemiecki Ifo i europejskie indeksy ESI.

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej istotne dla rynku będą decyzje Narodowego Banku Węgier (MNB) i Narodowego Banku Czeskiego (CNB) - w obu przypadkach oczekiwane jest luzowanie polityki monetarnej.

Rynek oczekuje, że MNB obniży podstawową stopę procentową o kolejne 25 pb do 6,5 proc. na wtorkowym posiedzeniu, po tym, jak odbicie inflacji zmusiło bank do wstrzymania cyklu łagodzenia polityki pieniężnej w ubiegłym miesiącu po 15 cięciach z rzędu. MNB sygnalizował, że drzwi do dalszego łagodzenia polityki są otwarte w zależności od rozwoju inflacji i kursu polityki głównych banków centralnych.

W przypadku Narodowego Banku Czeskiego (CNB) rynek również oczekuje ciącia o 25 pb na najbliższym posiedzeniu (środa).

Cięcie stóp procentowych w tym tygodniu o 25 pb jest też powszechnie oczekiwane w przypadku Bank Szwedzkiego, który podejmie decyzję w środę. Rynek nie wyklucza jednak, że bank zdecyduje się na mocniejsze luzowanie - o 50 pb.

W Australii oczekiwane jest z kolei utrzymanie stóp procentowych bez zmian. Według ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera, w obliczu podwyższonej presji inflacyjnej Bank Rezerwy Australii (RBA) utrzyma stopy na stabilnym poziomie do końca 2024 r. Zdaniem rynku, bank może zdecydować się na cięcie dopiero na początku przyszłego roku.

Autorka/Autor:BC/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Rafał Guz/PAP

Pozostałe wiadomości

Donald Trump podpisał dekret uznający węgiel za minerał krytyczny. Prezydent USA ogłosił też inne działania mające znieść regulacje środowiskowe, zwiększyć wydobycie węgla i zablokować zamykanie kopalń.

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Źródło:
PAP

Polacy coraz chętniej odwiedzają Azory. W 2024 roku przybyła na ten portugalski archipelag rekordowa liczba turystów znad Wisły. Azory zyskują na popularności w kontynentalnej części Europy.

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

Źródło:
PAP

Podwyższone stawki ceł Donalda Trumpa weszły w życie. Zostały nałożone na towary z krajów, z którymi USA mają deficyt handlowy. Wśród nich jest między innymi 20-procentowe cło na produkty z Unii Europejskiej oraz 84-procentowe na Chiny.

Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Źródło:
PAP

Chłopcy będą chłopcami - w ten sposób rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt odniosła się do publicznego sporu miedzy doradcami prezydenta Donalda Trumpa, miliarderem Elonem Muskiem i doradcą do spraw handlu Peterem Navarro. Musk określił wcześniej Navarro "kretynem" i "głupszym niż worek cegieł".

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do trzech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 8 kwietnia 2025 roku.

Wyniki ostatniego losowania Lotto

Wyniki ostatniego losowania Lotto

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich liczb. Kumulacja rośnie do 190 milionów złotych. W Polsce padła jedna wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 655 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 8 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Źródło:
PAP

Majątek 11 miliarderów od początku roku skurczył się łącznie aż o prawie 450 miliardów dolarów - wynika z danych Bloomberga. Agencja regularnie publikuje szacunki dotyczące fortun najbogatszych ludzi świata.

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Źródło:
tvn24.pl

Departament Wydajności Państwa (DOGE), kierowany przez Elona Muska, wykorzystuje sztuczną inteligencję do śledzenia komunikacji w co najmniej jednej agencji federalnej, szukając przejawów wrogości wobec prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - przekazał Reuters. 

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Źródło:
PAP

USA nałożą dodatkowe cła na Chiny, podwyższając łączne taryfy do 104 procent - przekazał Reuters, cytując urzędnika Białego Domu. Dodatkowe cła mają wejść w życie w środę, 9 kwietnia.

Trump spełni swoją groźbę

Trump spełni swoją groźbę

Źródło:
Reuters

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Miliarderzy popierający Donalda Trumpa zaczynają krytykować jego politykę handlową - podał "Washington Post". Wszystko za sprawą gwałtownych zmian na rynkach kapitałowych.

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Źródło:
PAP

W wyniku ataku hakerskiego na Grupę Smyk naruszono dane niektórych klientów, kontrahentów, pracowników i partnerów biznesowych - przekazała firma. Większość skradzionych informacji to dokumentacja dotycząca produkcji odzieży.

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Źródło:
PAP

Musimy szukać rozwiązań i działań, które uchronią lub przynajmniej złagodzą skutki wysokich ceł - podkreślił we wtorek premier Donald Tusk podczas spotkania z przedstawicielami branży motoryzacyjnej. Minister finansów Andrzej Domański stwierdził z kolei, że amerykańskie cła z pewnością "istotnie" wpłyną na gospodarkę światową.

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Źródło:
TVN24, PAP

Państwowy urząd socjalny w Finlandii wysłał pisma do ponad 40 tysięcy osób o niskich dochodach, zalecając im poszukiwanie tańszego mieszkania. Jeśli się nie przeprowadzą w ciągu trzech miesięcy, urząd przestanie pokrywać im koszty czynszu w pełnej wysokości - informuje we wtorek telewizja MTV.

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Źródło:
PAP

Decyzja Donalda Trumpa w sprawie nałożenia nowych ceł spowodowała kilkunastoprocentowy spadek kursu Apple na amerykańskiej giełdzie. Według Bloomberga efekt był jeszcze jeden - klienci rzucili się do sklepów, aby kupić iPhone'y, zanim ich ceny wzrosną.

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Źródło:
Bloomberg

PZU skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z wypłatą nienależnego odszkodowania dla fundacji Lux Veritatis - potwierdziła tvn24.pl spółka. Prezesem fundacji jest Tadeusz Rydzyk. Według RMF FM chodzi o wypłatę 10 milionów złotych w związku z projektem Geotermii Toruńskiej. Jednocześnie drugie tyle miała zapłacić spółka z Grupy Orlen.

Odszkodowanie dla Lux Veritatis. PZU idzie do prokuratury

Odszkodowanie dla Lux Veritatis. PZU idzie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl/ PAP

Cła Donalda Trumpa odbiją się na amerykańskich rodzinach i zwiększą koszty utrzymania wielu gospodarstw domowych - podała telewizja ABC News. Według szacunków ubytek w portfelach Amerykanów wyniesie kilka tysięcy dolarów.

Tysiące mniej w portfelu. Skutki działań Trumpa

Tysiące mniej w portfelu. Skutki działań Trumpa

Źródło:
PAP

Czy Rada Polityki Pieniężnej powinna obniżyć stopy procentowe? - Chodzi o to, by uznać realia. Presja inflacyjna w Polsce słabnie i to od kilku miesięcy, w związku z tym należy łagodzić politykę pieniężną - powiedział profesor Marek Belka, były premier oraz były szef Narodowego Banku Polskiego w programie "Rozmowa Piaseckiego".

Belka: róbmy to, po prostu

Belka: róbmy to, po prostu

Źródło:
TVN24

Izera, polski samochód elektryczny, może nie powstać. Tomasz Kędzierski, prezes ElectroMobility Poland - spółki, która miała auto produkować - chce by projekt Izery ustąpił miejsca wizji nowoczesnego hubu produkcyjno-rozwojowego. Celem jest między innymi produkcja europejskiej marki samochodów wspólnie z globalnym partnerem.

"Flagowy projekt ugrzązł na mieliźnie". Nowy plan

"Flagowy projekt ugrzązł na mieliźnie". Nowy plan

Źródło:
PAP

Najbogatszy człowiek świata Elon Musk osobiście apelował do prezydenta USA Donalda Trumpa, by wycofał się z ceł - podał dziennik "Washington Post". To największa różnica zdań między prezydentem i jego bliskim współpracownikiem.

Elon Musk osobiście apelował do Donalda Trumpa

Elon Musk osobiście apelował do Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Sprawiedliwe roczne wynagrodzenie ze strony Google'a na rzecz polskich mediów za wykorzystanie ich treści powinno wynosić 78,67 miliona euro, czyli około 335 milionów złotych - szacuje Fehradvice & Partners w raporcie "Media w Polsce i ich wartość dla Google" stworzonym we współpracy z Związkiem Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

Jakie wynagrodzenie dla mediów? Raport

Jakie wynagrodzenie dla mediów? Raport

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Prezydent Zimbabwe zapowiedział zniesienie wszystkich ceł na towary z USA. To reakcja na wprowadzone przez administrację Donalda Trumpa nowe wysokie cła na produkty z innych państw. Emmerson Mnangagwa twierdzi, że w ten sposób poprawi stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Zdaniem opozycji prezydent może jednak mieć także powody osobiste dla swojej decyzji.  

Pierwsze państwo ugina się pod presją Trumpa. Likwiduje wszystkie cła na produkty z USA

Pierwsze państwo ugina się pod presją Trumpa. Likwiduje wszystkie cła na produkty z USA

Źródło:
BBC, Business Insider Africa, PAP, tvn24.pl

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła zarządzanie procesem wykonywania zadań oraz nadzór nad działalnością Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w latach 2021-2024 - przekazał dyrektor NIK Rafał Ostrowski.

Wyniki kontroli w RARS. Nieprawidłowości w wysokości 70 milionów złotych

Wyniki kontroli w RARS. Nieprawidłowości w wysokości 70 milionów złotych

Źródło:
PAP

- Błąd na błędzie - tak rzecznik chińskiego ministerstwa handlu nazwał cła Donalda Trumpa. Oznajmił także, że Chiny "stanowczo sprzeciwiają się groźbom Stanów Zjednoczonych podniesienia ceł na chińskie towary o 50 procent i zapowiadają zdecydowaną odpowiedź".

Groźby Trumpa, jest reakcja Pekinu. "Błąd na błędzie"

Groźby Trumpa, jest reakcja Pekinu. "Błąd na błędzie"

Źródło:
PAP