Relacje Polski z Francją. Dyplomata: gorzej być nie może

Najnowsze

Relacje Polski z Francją. Dyplomata: gorzej być nie możetvn24bis
wideo 2/2

Witold Waszczykowski z urokiem słonia w składzie porcelan mówi, że jesteśmy gotowi do resetu z Francją, a potem nasza delegacja czeka, aż prezydent Macron się wytłumaczy. Z punktu widzenia profesjonalnej dyplomacji gorzej być nie może - mówił w TVN24 BiS Jerzy Maria Nowak, dyplomata z Uczelni Vistula.

Jerzy Maria Nowak, dyplomata z Uczelni Vistula mówił w programie Rozmowa Poranka w TVN24 BiS, że "włosy mu stają dęba", kiedy słyszy wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.

Gorzej być nie może?

- Mówi on z urokiem słonia w składzie porcelany, że jesteśmy gotowi do resetu z Francją i prezydentowi Macronowi dajemy szansę, a potem polska delegacja daje do zrozumienia, że będzie czekać aż prezydent Francji się wytłumaczy. Z punktu widzenia profesjonalnej dyplomacji gorzej być nie może - mówił Jerzy Maria Nowak i dodał, że na skutek naszej retoryki „wstawania z kolan” nie umiemy stworzyć atmosfery do rozmów. Zdaniem Nowaka oświadczenie Macrona dotyczące zdrady części przywódców Unii Europejskiej z krajów Europy Wschodniej było brutalne.

Izolacja

- Niezależne jak kto mówi, to trzeba stworzyć taką atmosferę żeby wejść w rozmowy. Obecne zachowanie Polski jest stosunkowo rzadkie. Ja się napatrzyłem na to, jak przychodziły nowe państwa np. afrykańskie, to prawie nigdy nie zdarzały się takie postawy aroganckie. A najbardziej postawy aroganckie były w pierwszych latach bolszewickich. My przez to wszystko pogłębiamy element naszego izolowania w Europie - mówił Nowak.

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24bis