Sierpień był drugim z kolei miesiącem pogorszenia nastrojów konsumenckich - podaje GUS. Bieżący Wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) obniżył się o 2,4 punktów proc. m/m do -19,5 pkt.
Na spadek wartości wskaźnika największy wpływ miała ocena przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (spadek o 7,6 p. proc.). Wartości składowe dotyczące obecnej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłej i obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego obniżyły się odpowiednio o 2,3; 2,0 i 1,3 p. proc. Jako jedyna poprawiła się ocena dotycząca obecnego dokonywania ważnych zakupów (wzrost o 1,1 p. proc.). W porównaniu do sierpnia 2013 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 5,8 p. proc. Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej spadł o 3,8 p. proc. i ukształtował się na poziomie -25,0. Na obniżenie wartości wskaźnika wpłynęły przede wszystkim bardziej pesymistyczne przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju i przyszłego poziomu bezrobocia (spadek odpowiednio o 7,6 i 7,4 p. proc.). Natomiast lepiej niż przez miesiącem oceniana była możliwość przyszłego oszczędzania pieniędzy (wzrost o 2,0 p. proc.).
Dobre sygnały z przemysłu i handlu
Lepiej za to kształtuje się klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym. Jest korzystnie, podobnie jak w lipcu i lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat. Oceny bieżącego i przyszłego portfela zamówień oraz produkcji są korzystne, lepsze niż sygnalizowano w lipcu. Sytuacja finansowa w sierpniu oceniana jest lepiej niż przed miesiącem, ale nadal nieznacznie negatywnie. Prognozy w tym zakresie są korzystne, zbliżone do przewidywań sprzed miesiąca. Ceny wyrobów przemysłowych mogą pozostawać bez zmian.
W sierpniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest negatywnie, podobnie jak w lipcu, ale mniej pesymistycznie niż w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat. Klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest optymistycznie, podobnie jak w lipcu i lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich trzech lat.
Zarówno koniunktura konsumencka, jak i koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu to pierwsze z serii sierpniowych danych GUS.
Autor: rf/km / Źródło: tvn24bis.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu