Grecja na plusie. Pomogły rekordowe wpływy z turystyki

Najnowsze


Rekordowe wydatki turystów pomogły Grecji zanotować pierwszą nadwyżkę w obrotach bieżących od 1948 roku - podaje BBC News, przytaczając oficjalne dane Banku Grecji.

Bank poinformował, że różnice pomiędzy kapitałem, który wpłynął do kraju, a tym który go opuścił wyniosła w 2013 roku 1,24 mld euro. Wynikało to częściowo z 15-proc. wzrostu przychodów z turystyki, największego żywiciela kraju.

Nadwyżka jest pierwszą od 1948 roku, kiedy to zaczęto w Grecji ją odnotowywać. 1,24 mld euro to odpowiednik 0,7 proc. całkowitej produkcji gospodarczej Grecji i jest to wyraźna poprawa w porównaniu z 2012 rokiem, kiedy obroty bieżące zanotowały deficyt 4,6 mld euro.

Kolejne wyzwania

Bank Grecji podkreślił, że taki wynik był też możliwych dzięki znacznemu spadkowi importu - o ok. 4,5 proc. i lekkiemu wzrostowi eksportu. Pozwoliło to zmniejszyć deficyt w handlu do 2,4 mld euro. Konkurencyjności greckiej gospodarki pomogły też spadające płace.

Deficyt obrotów bieżących towarzyszył greckiej gospodarce od dziesięcioleci. Ekonomiści spodziewają się, że nadwyżka może utrzymać się także w tym roku. - Utrzymanie nadwyżki w dłuższej perspektywie będzie zależeć od tego, czy Grecja utrzyma swoją konkurencyjność - powiedział ekonomista Platon Monokroussos.

Rząd w Atenach zapowiedział, że Grecja powinna wyjść z recesji w 2014 roku. Kraj jednak nadal zmaga się z dużymi problemami gospodarczymi, m.in. z 28-proc. bezrobociem.

Autor: mn//gry/kwoj / Źródło: BBC News