Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin chce, by parlamentarzyści, ministrowie i urzędnicy nie byli karani za złożenie nieprawdziwych deklaracji w oświadczeniach majątkowych - pisze "Puls Biznesu". Pomysł wzbudza już kontrowersje. Krytykują go m.in. Centralne Biuro Antykorupcyjne i Ministerstwo Finansów.
Szef resortu sprawiedliwości uważa, że należy odstąpić od karania osób podających nieprawdę w oświadczeniach majątkowych, bo obecnie prawie nie ma skazań za to przestępstwo. W 2010 r. odnotowano zaledwie dwa takie wyroki.
W opinii ministra, jest to więc martwy przepis.
W tej chwili osobom, które podają nieprawdę w oświadczeniu majątkowym grozi nawet pięć lat więzienia.
"Zły pomysł"
Była pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją Julia Pitera ostro krytykuje swojego partyjnego kolegę, twierdząc, że to zły i niebezpieczny pomysł.
- Jeżeli zniknie kara, oświadczenia majątkowe nie będą wypełniane zgodnie z prawdą. Taka jest po prostu mentalność wielu osób. Zburzony zostałby cały system walki z korupcją - uważa Pitera.
Propozycja ministra wywołała zaniepokojenie również w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Zastępca szefa CBA Maciej Klepacz zwraca uwagę, że przyjęcie tego rozwiązania ograniczy kompetencje CBA oraz postawi pod znakiem zapytania celowość stosowania oświadczeń majątkowych jako narzędzia do przeciwdziałania korupcji.
Z doświadczeń MF wynika, że odpowiedzialność karna za podawanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych znacząco przeciwdziała korupcji. Dlatego powoływanie się na niewielką liczbę wyroków skazujących nie jest racjonalnym uzasadnieniem proponowanej zmiany Elżbieta Markowska, dyrektor generalny Ministerstwa Finansów
"Nieracjonalne uzasadnienie"
Przeciwne pomysłowi Gowina jest Ministerstwo Finansów.
- Z doświadczeń MF wynika, że odpowiedzialność karna za podawanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych znacząco przeciwdziała korupcji. Dlatego powoływanie się na niewielką liczbę wyroków skazujących nie jest racjonalnym uzasadnieniem proponowanej zmiany - mówi Elżbieta Markowska, dyrektor generalny Ministerstwa Finansów.
Oświadczenia majątkowe muszą składać wszystkie osoby pełniące kierownicze stanowiska państwowe, samorządowe oraz parlamentarzyści. Majątkowa lustracja służy sprawdzeniu, czy sprawujący władzę nie mają ukrytych nielegalnych dochodów i czy stosują się do przepisów ograniczających ich aktywność w biznesie.
Źródło: Puls Biznesu
Źródło zdjęcia głównego: TVN24