Górniczo-giełdowy pat trwa

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Pat trwa

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), która przygotowuje się do debiutu giełdowego, spotkali się w czwartek z zarządem spółki, by rozmawiać o możliwości zawarcia oczekiwanych przez związki porozumień. Spotkanie po raz kolejny nie przyniosło rozstrzygnięć.

Związki po raz pierwszy od dawna zdecydowały się przyjąć zaproszenie zarządu na bezpośrednie rozmowy. Wcześniej związkowcy chcieli rozmawiać wyłącznie na forum Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS) w Katowicach. Tematem czwartkowego spotkania było m.in. zagwarantowanie akcji pracowniczych dla załogi firmy - zarówno osób uprawnionych do tego ustawowo, jak i nieuprawnionych, zachowanie kontroli nad JSW przez Skarb państwa oraz podwyżki płac.

- Strony zakończyły prowadzenie rozmów. Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy podejmie w najbliższym czasie stosowne decyzje, zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - oświadczyli związkowcy w komunikacie po spotkaniu. Na piątek zapowiedzieli konferencję prasową w Jastrzębiu Zdroju.

Problemy (nie) do rozwiązania

Resort skarbu od początku zapewnia, że akcje dostaną wszyscy, co jest unikatowym rozwiązaniem w polskiej prywatyzacji. Ministerstwo zapewnia też, że Skarb Państwa zachowa pakiet powyżej 50 proc. akcji spółki. Związki chcą jednak, by obie sprawy były zagwarantowane w odrębnym porozumieniu.

Strony nie są wciąż nawet o krok bliżej porozumienia ws. podwyżek. Związki chcą zwiększenia pensji o 10 proc., powołując się m.in. na przekraczające 1 mld zł zyski spółki za ubiegły rok. Zarząd zgadza się na podwyżki, ale chce połączyć je ze zmianą modelu wynagradzania, by był bardziej motywacyjny. Związki oceniają, że wzrost wynagrodzeń w tym roku o 2,3 proc. to faktycznie nie podwyżka, a efekt pracy załogi w dni wolne oraz w nadgodzinach, kiedy stawki są wyższe.

Przypominamy, że nie chcemy

W czwartek w kopalniach związkowcy od rana organizują tzw. masówki, podczas których informują górników m.in. o tym, że choć wyznaczono już termin debiutu JSW na giełdzie (na 6 lipca), związkowe postulaty nie zostały spełnione. Związki grożą strajkiem, jeżeli nie będzie porozumienia do 30 maja.

- Strona związkowa po raz kolejny przypomniała, że 95 proc. pracowników jest przeciwnych upublicznieniu i prywatyzacji JSW - mówi rzecznik komitetu protestacyjno-strajkowego Piotr Szereda, przypominając wyniki kwietniowego referendum w tej sprawie.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24