Górnicy dostali po 4 tys. zł nagrody

Najnowsze

TVN24Był zysk, jest premia

Kilka dni przed giełdowym debiutem giełdowym, każdy z 22,5 tys. pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej otrzymał nagrodę z ubiegłorocznego zysku - poinformowała spółka. Średnio "na rękę" wyszło 4,1 tys. zł. W sumie na ten cel przeznaczono 160 mln zł brutto.

JSW, która w środę zadebiutuje na giełdzie, z czego załoga też może czerpać korzyści, miała w ubiegłym roku najwyższy zysk w górnictwie. O jego podziale i m.in. przeznaczeniu 160 mln zł na nagrody dla załogi, zdecydowało w końcu czerwca walne zgromadzenie spółki, czyli minister gospodarki. Z danych resortu wynika, że JSW osiągnęła ponad 1 mld 690 mln zł zysku, na który składa się blisko 553,5 mln zł zysku z lat ubiegłych oraz ponad 1 mld 136,6 mln zł zysku z roku 2010. Skonsolidowany wynik netto grupy JSW w 2010 r. to ponad 1 mld 440,3 mln zł.

Przeważająca część zysku JSW – ponad 1 mld 222,5 mln zł – trafiło na kapitał rezerwowy z myślą o inwestycjach. 160 mln zł przeznaczono na wypłat dla załogi, a 130 mln zł to dywidenda Skarbu Państwa. Budżet zasiliło również blisko 177,6 mln zł – to wpłata z zysku pobierana od jednoosobowych spółek Skarbu Państwa.

Wszyscy zarabiają, nie wszyscy się dzielą

W ubiegłym roku także inne górnicze spółki osiągnęły zyski, jednak jedynie w eksportującym węgiel Węglokoksie, podobnie jak w JSW, część przeznaczono na nagrody dla załogi. Zysk tej spółki przekroczył 179,9 mln zł (skonsolidowany zysk to ponad 190,7 mln zł), z czego ponad 123,2 mln zł przeznaczono na zwiększenie kapitału rezerwowego. Na fundusz załogi trafiło ponad 1,4 mln zł, w tym na nagrody dla pracowników ponad 1,1 mln zł. Wpłata z zysku od jednoosobowych spółek Skarbu Państwa przekroczyła 30 mln zł, a wysokość dywidendy dla Skarbu Państwa wyniosła 25 mln zł.

Katowicki Holding Węglowy miał w ubiegłym roku ponad 31,3 mln zł zysku (skonsolidowany zysk to 38,6 mln zł), z czego 22,7 mln zł zasiliło kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na inwestycje, a blisko 2 mln zł trafiło na kapitał zapasowy. Wpłata z zysku od jednoosobowych spółek Skarbu Państwa przekroczyła 6,6 mln zł.

Największa górnicza firma - Kompania Węglowa - osiągnęła w ubiegłym roku ponad 30,9 mln zł zysku (skonsolidowany zysk to 41,3 mln zł). Blisko 11 mln zł z tej kwoty przeznaczono na pokrycie nierozliczonych strat z lat ubiegłych, a ponad 10,3 mln zł to odpis z zysku na kapitał zapasowy. Dalsze prawie 2,5 mln zł to obowiązkowa wpłata z zysku na kapitał zapasowy. Wpłata z zysku od jednoosobowych spółek Skarbu Państwa przekroczyła 7,1 mln zł.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24