Górnicy chcą kopalni dla siebie

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Jaka przyszłość czeka Sielsię?

Związkowcy z kopalni Silesia stworzyli biznesplan dla zakładu. Zamierzają przedstawić go właścicielowi - Kompanii Węglowej, która Silesię chce sprzedać. Chociaż szczegóły nie są znane, to wiadomo, że zawiera on dwa scenariusze: umiarkowany i pesymistyczny. Oba zakładają m.in. zwiększenie zatrudnienia i przejście kopalni w ręce spółki powołanej przez pracowników.

Dariusz Dudek, szef "Solidarności" w Silesii podkreśla, że w wersji pesymistycznej zatrudnienie wzrośnie do 1150 osób, w umiarkowanej do 1350. Obecnie w kopalni pracuje 800 osób. Biznesplan zakłada powołanie spółki, której właścicielami będą pracownicy.

Wcześniej Dudek mówił też, że koszty inwestycji w obu wersjach są niższe niż szacunki KW, które oscylują wokół 1,3-1,5 mld zł.

Co dalej?

Kompania Węglowa już dwa razy chciała sprzedać kopalnię. Pierwszy przetarg - w którym startowała szkocka grupa Gibson - unieważniono. Za drugim razem - w ostatnim momencie wycofała się spółka Enea. Kompania Węglowa chce sprzedać Silesię, ponieważ kopalnia przynosi straty. W tym roku ma to być 120-130 mln zł netto.

Obecnie rozmowy dotyczące przyszłości kopalni prowadzone są z pięcioma inwestorami.

Źródło: Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: TVN24