Noble Bank i Getin Bank do końca roku się połączą. Fuzja nastąpi przez przeniesienie całego majątku Getin Banku na Noble Bank, z równoczesnym podwyższeniem kapitału tej drugiej instytucji. Zarządy obu podmiotów przekonują, że połączenie spółek między innymi pozwoli wzmocnić je kapitałowo, poprawi ich płynność, poszerzy sieć sprzedaży i zwiększy pozycję konkurencyjną na rynku. Połączony bank ma ambitne plany walki o rynek. Dla klientów połączenie banków nie oznacza żadnych zmian. Przynajmniej na razie.
Oba banki kontrolowane są przez jednego inwestora - Leszka Czarneckiego. Banki szacują korzyści z efektu synergii połączenia na około 100 mln zł do 2012 roku. Połączony Getin-Noble Bank będzie miał ponad 380 placówek bankowych, z czego 248 to oddziały własne Getin Banku, 124 to placówki franczyzowe Getin Banku, a 8 to placówki Noble Banku.
Za jedną akcję Getin Banku akcjonariusze Getin Banku otrzymają 2,85 akcji Noble Banku - napisano w komunikacie. Noble Bank przyzna akcjonariuszom Getin Banku akcje emisji połączeniowej w zamian za akcje w Getin Banku.
Łącznie za 259.152.611 akcji w Getin Banku akcjonariusze Getin Banku otrzymają 738.584.941 akcji emisji połączeniowej.
"Wstępnie termin zakończenia procesów związanych z łączeniem się banków przewiduje się na koniec 2009 roku" - napisano w komunikacie prasowym.
Plany ekspansji
Spółki podały, że w wyniku transakcji powstanie bank w pełni uniwersalny, o bogatej ofercie produktowej zarówno w zakresie finansowania, oszczędzania i inwestowania, dla klientów indywidualnych, małych i średnich przedsiębiorstw i dużych korporacji.
Połączony Getin Bank i Noble Bank chce wejść w ciągu kilku lat do pierwszej piątki największych banków.
- Nowa struktura pomoże nam również w przyszłości przygotować do ewentualnej akwizycji. W tej strukturze będziemy mogli nabyć dużo większy podmiot, dużo szybciej i nadal zachować kontrolę - powiedział cytowany w komunikacie Krzysztof Rosiński, prezes Getin Holdingu.
Obecnie 99,39 proc. akcji Getin Banku należy do Getin Holdingu. Getin Holding jest również głównym akcjonariuszem Noble Banku, posiadającym 73,64 proc. akcji.
- To na pewno próba optymalizacji kosztów. Z drugiej strony widać, że plan banku dedykowanego tylko najbogatszym Polakom (Noble Bank) mógł się nie powieść. W końcu to grupa, która ma dostęp do oferty bankowej na całym świecie, jest mobilna i trudno zdobyć jej względy - komentuje dla "Rzeczpospolitej" Andrzej Sadowski, ekspert z Centrum Adama Smitha.
Co to znaczy dla klientów
Klienci żadnych zmian nie powinni odczuć. Na pewno będzie tak przez ten rok. Po połączeniu zmienią się zapewne numery rachunków klientów Getin Banku, ale stare będą prawdopodobnie jeszcze przez kolejny rok aktualne. Potem klienci Getin banku będą dostawać zapewne kolejne karty z nowym logo. Prawo gwarantuje natomiast, że przy takich operacjach warunki wszelkich umów pozostają bez zmian.
Źródło: PAP, TVN CNBC Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TVN24