Stolica francuskiego perfumiarstwa liczy koszty kryzysu klimatycznego

Źródło:
"The Guardian"

Jaśmin z Grasse sprzedaje się za cenę wyższą niż złoto. W tym regionie produkuje się kwiaty dla największych światowych marek luksusowych na przykład Dior i Chanel. Producenci jednak borykają się z dużymi problemami. - Zmiany klimatyczne mogą nie mieć wpływu na zapach perfum - zaznaczył Benoit Verdier, współzałożyciel domu perfum niestandardowych Ex Nihilo Paris. - Ale będą miały wpływ na cenę - dodał. 

Od XVII wieku Grasse jest znane ze swoich pachnących kwiatów. Położony w głębi lądu od Francuskiej Riwiery, Grasse cieszy się mikroklimatem, który pozwalał zakwitnąć polom majowej róży, tuberozy, lawendy i jaśminu. W "The Guardian" opisuje, że dziś region produkuje kwiaty dla największych światowych marek luksusowych, w tym Dior i Chanel, które wydają znaczne kwoty na surowce z regionu. Jaśmin z Grasse sprzedaje się obecnie za cenę wyższą niż złoto.

Zmiany klimatyczne wpływają na ceny perfum

Na całym świecie producenci z Grasse są uznawani za liderów branży, a w 2018 roku UNESCO umieściło kulturę perfumeryjną regionu na swojej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Jednak zmiany klimatyczne to poważne zagrożenie dla branży. Ekstremalne warunki pogodowe, np. susze, fale upałów i nadmierne opady deszczu, sprawiły, że uprawa kwiatów jest coraz trudniejsza. Ostatniego lata w Grasse wystąpiły duże susze, w wyniku których niektórzy producenci stracili prawie połowę swoich zbiorów. Wysokie temperatury wpływają na przyszłą jakość róż i uniemożliwiają wzrost niektórych kwiatów, takich jak tuberoza. 

- Starszyzna mówi nam, że nie ma już pór roku - skomentowała anomalia pogodowe Carole Biancalana, przedstawicielka czwartego pokolenia producenta kwiatów do perfum. Podkreśliła, że zimy są teraz cieplejsze, a wiosną pojawiają się niesezonowe zimne dni.

To nie jest problem tylko tego regionu. Na całym świecie podstawowe materiały do produkcji perfum są zagrożone przez coraz bardziej ekstremalne warunki pogodowe. Szczególnie ucierpiała wanilia, kluczowy materiał dla tego przemysłu. Uprawiana jest głównie na upalnym kontynencie afrykańskim. W 2017 roku cyklon na Madagaskarze zniszczył 30 proc. upraw, podnosząc cenę do ponad 600 dolarów za kilogram.

- Zmiany klimatyczne mogą nie mieć wpływu na zapach perfum - zaznaczył Benoit Verdier, współzałożyciel domu perfum niestandardowych Ex Nihilo Paris. - Ale będą miały wpływ na cenę - dodał. 

Przyszłość? Perfumy z labolatorium

Koszty surowców takich jak wanilia i szafran gwałtownie rosną w wyniku ograniczonej podaży spowodowanej suszami i katastrofami klimatycznymi. Ex Nihilo Paris nie podniósł jeszcze ceny swoich perfum, rosnące koszty surowców mogą ich do tego zmusić. W związku z tym rozważają zwrócenie się ku syntetycznym alternatywom.

Uprawy do produkcji perfum wymagają dużej ilości wody i ziemi. Wysyłka surowców po całym świecie również powoduje znaczną emisję dwutlenku węgla. - Bardziej zrównoważone jest tworzenie perfum w laboratorium - wyjaśnił Verdier.

Producenci z Grasse nie zgadzają się z tym. - W rzeczywistości zużywamy bardzo mało wody - przekazała Biancalana podkreślając, że producenci w regionie używają nawadniania kropelkowego.

W 2006 roku Biancalana założyła Les Fleurs d'Exception du Pays de Grasse, stowarzyszenie zrzeszające producentów. Ich statutowym celem jest to, że wszyscy byli organiczni, zapewniali ochronę bioróżnorodności, która według nich jest jedną z największych broni przeciwko zmianom klimatycznym.

Prezeska stowarzyszenia, Armelle Janody wytłumaczyła, że wspólnie szukają odpowiedzi na pytania: "Co możemy zrobić? Jak możemy się dostosować? Kogo powinniśmy poprosić o wsparcie? Jakie badania należy przeprowadzić?". Podkreśliła, że obecnie przeprowadzono niewiele badań naukowych na temat tego, jak zmiany klimatyczne wpływają na uprawy w regionie.

- Obserwujemy zmiany, ale nie mamy badań naukowych na temat tego, co się obiektywnie dzieje - zaznaczyła Janody.

Dziedzictwo wielopokoleniowe

Dla producentów stawką są nie tylko ich praktyki rolnicze, ale ich kultura i sposób życia. Przemysł perfumeryjny od wieków jest bijącym sercem tożsamości Grasse. Od 1946 roku miasto oddaje hołd jaśminowi z regionu podczas sierpniowej ceremonii, która trwa cały weekend.

- To coś więcej niż tylko praca - mówi Biancalana, którego rodzina pracuje na tych samych polach od ponad stu lat. - Mamy moralny obowiązek wobec naszych przodków. Ludzie tutaj zawsze byli gotowi do walki. To się nie zmieni z powodu zmian klimatycznych - zaznaczyła.

Czytaj też: Mocne słowa szefa ONZ w Davos. "Przemysł naftowy sprzedawał światu wielkie kłamstwo"

Autorka/Autor:jr/ams

Źródło: "The Guardian"

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamyka swój multimedialny program MeduM. - Projekt na samą platformę i na materiały historyczne wygrała firma, która zupełnie przypadkowo jest powiązana z fundacją wspólnika kuzyna Jarosława Kaczyńskiego - przekazała podczas konferencji Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji. - Jako naukowca bolało mnie, że taka perełka jak NCBR jest wykorzystywana do szeregu działań o charakterze dewiacyjnym - skomentował dla biznesowej redakcji tvn24.pl Jerzy Małachowski, szef NCBR.

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Źródło:
tvn24.pl

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniósł 2,9 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie inflacja liczona według HICP wyniosła w ujęciu rocznym 2,6 procent.

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Spółka PKP Cargo nie ma prawa upaść i nie upadnie, jest zbyt ważna - zapewnił w środę dziennikarzy minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Firma ta może tylko wchodzić na dobre tory i każdy krok idzie w tym kierunku - dodał.

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

Źródło:
PAP

Na austriackich lotniskach panuje chaos. Tylko w ostatnim tygodniu ponad 1000 lotów było opóźnionych, a blisko 100 zostało odwołanych.

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Źródło:
PAP

Były prezes Orlenu Jacek Krawiec został szefem rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN) - wynika z informacji na stronie spółki. PUN to norweska spółka córka koncernu, udziałowiec złóż węglowodorów na norweskim szelfie i na Morzu Północnym.

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Źródło:
PAP

PKP Intercity podpisało umowę z firmą H.Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych o wartości ponad 4,2 miliarda złotych. W ramach kontraktu ma zostać zbudowanych 300 nowych wagonów.

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 miliona osób na koniec 2023 roku wykonywało pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, to jest umów zlecenie czy umów o dzieło - wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę na decyzję Komisji Europejskiej uznającą TikToka za tak zwanego strażnika dostępu, czyli przedsiębiorstwo dominujące na rynku. W związku z tym właściciel aplikacji nadal podlegać będzie surowszym przepisom o rynkach cyfrowych (DMA).

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Źródło:
PAP

Do końca lipca można wybrać, czy dołączyć do OFE i ZUS, czy tylko do ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mogą o tym zdecydować osoby, które urodziły się po 1968 roku. Oświadczenie o zmianie można złożyć w trzech formach: elektronicznie, osobiście, bądź pocztą.

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat sytuacji firm. Wynika z niego, że sytuacja finansowa w sektorze przedsiębiorstw pogorszyła się w I kwartale 2024 roku. Jak stwierdzono wynik finansowy netto sektora był wyraźnie niższy niż przed rokiem, głównie z powodu spadku wyniku na sprzedaży.

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Źródło:
PAP

Stworzona przez zmarłego w ubiegłym roku Janusza Filipiaka spółka ma zniknąć z polskiej giełdy. Spadkobiercy wraz z Funduszem CVC Capital Partners - który jest właścicielem sieci sklepów Żabka - poinformowali o swoim zamiarze ogłoszenia wezwania na 100 procent akcji spółki.

Comarch chce wycofać się z giełdy

Comarch chce wycofać się z giełdy

Źródło:
PAP

Kilkanaście chińskich firm miało prosić kandydatki do pracy o wykonanie testów ciążowych - pisze CNN. Sprawa trafiła do sądu. Choć władze chcą zapobiec demograficznej zapaści, to w biznesie kobiety planujące założenie rodziny wciąż są dyskryminowane.

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Źródło:
CNN

Chiński biznesmen Guo Wengui został skazany przez amerykański sąd za oszukanie swoich internetowych fanów poprzez scam wart na ponad miliard dolarów. Uznano go za winnego dziewięciu z 12 postawionych mu zarzutów, w tym ściągania haraczy, oszustw i prania brudnych pieniędzy.

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Źródło:
BBC

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Polski rząd szykuje szereg działań, które mają zmusić chińskie platformy internetowe, takie jak Temu, AliExpress, czy Shein do przestrzegania prawa - donosi środowa "Rzeczpospolita" - Chcemy działać w ramach obowiązującego prawa, dysponujemy narzędziami, które umożliwiłyby zarówno UOKiK, jak i innym organom szerzej zakrojone kontrolowanie poczynań tych firm - zapowiada Ignacy Niemczycki, wiceminister rozwoju i technologii cytowany przez dziennik.

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Płatki owsiane bezglutenowe z glutenem - takie ostrzeżenie wydał Główny Inspektorat Sanitarny. Osoby uczulone na gluten lub z alergią na pszenicę nie powinny spożywać produktu wycofywanego z obrotu.

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP