Fiskus podgoli palaczy

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huPalacze znów zapłacą więcej

Od Nowego Roku akcyza na papierosy wzrośnie o około 2,6 proc. W 2010 roku MF nie planuje wzrostu stawki akcyzy na alkohol i paliwa - zapowiada wiceminister finansów Jacek Kapica. Czy jednak ta ostatnia obietnica się spełni?

- Od 1 stycznia przyszłego roku akcyza na papierosy wzrośnie o mniej więcej 2,6 proc. Wynika to z różnicy kursowej. W ubiegłym roku osiągnęliśmy minima unijne, jeśli chodzi o stawki akcyzy: 64 euro na 1000 sztuk papierosów przy kursie euro 3,50 zł. Dzisiaj mamy kurs 4,10-4,15, dlatego musimy te stawki dostosować - tłumaczy wiceminister Kapica.

- Wzrost akcyzy to będzie znikomy, nieznaczny wpływ na cenę detaliczną papierosów. W przyszłym roku nie planujemy natomiast wzrostu stawki akcyzy na paliwa i alkohol - dodał Kapica.

Ważny kurs euro za trzy tygodnie

W przypadku paliw jednak może okazać się, że spełnienie obietnicy wiceministra może nie być takie proste. Minimalną stawkę akcyzy na paliwa ustalają przepisy Unii Europejskiej, określając jej poziom w euro. Na krajową walutę ta stawka jest przeliczana według kursu z pierwszego roboczego dnia października poprzedniego roku.

Stawka akcyzy na benzynę obecnie wynosi 1565 zł za 1000 litrów, a na olej napędowy - 1048 zł za 1000 litrów.

W przypadku benzyny eksperci szacują, że przyszłym roku będziemy mogli pozostać przy aktualnej stawce liczonej w złotówkach, jeśli kurs euro 1 października nie przekroczy 4,35 zł. W piątek 11 września kurs NBP wyniósł 4.19 zł za jedno euro. Bez jakiegoś kataklizmu trudno sobie wyobrazić stratę 16 groszy w ciągu trzech tygodni, ale...

Bardziej skomplikowana sytuacja jest w przypadku oleju napędowego. Minimalna stawka akcyzy na to paliwo jest także określana w euro przez przepisy unijne, ale Polska wynegocjowała okres przejściowy i może stosować jeszcze niższe wielkości. W bieżącym roku to 274 euro za 1000 litrów, ale od Nowego Roku będzie to już 302 euro.

Warto zwrócić uwagę, że okres przejściowy kończy nam się za rok i od 1 stycznia 2012 będzie nas obowiązywać powszechna minimalna stawka UE - 330 euro za tysiąc litrów oleju napędowego. Wtedy to będzie podwyżka...

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu