Najnowsze

Euroland się ożywia, ale bezrobocie mu ciąży

Najnowsze

TVN24W Unii zaczyna się dziać

Jest źle, ale nie tragicznie. Europejska gospodarka stymulowana publicznymi pieniędzmi powoli otrząsa się z recesji. W trzecim kwartale dynamika PKB okazała się zgodna z oczekiwaniami, a stopa bezrobocia podskoczyła tylko nieznacznie, wynika z danych Eurostatu.

Produkt Krajowy Brutto strefy euro wzrósł w III kwartale 2009 roku o 0,4 proc. kwartał do kwartału, a liczony rok do roku spadł o 4,0 proc. Kwartalny wzrost jest zgodny z oczekiwaniami, a roczny spadek jest o 0,1 punktu procentowego mniejszy niż zakładały szacunki.

Bezrobocie wciąż ciąży

Eurostat podał też w piątek dane z rynku pracy. Okazało się, że stopa bezrobocia w strefie euro w listopadzie 2009 była najwyższa od 1998 r. Po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła ona 10,0 proc. wobec 9,9 proc. w październiku, po korekcie - poinformował w piątek Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 9,9 proc. wobec 9,8 proc. w październiku przed korektą.

Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła 9,5 proc. wobec 9,4 proc. poprzednio. Najwyższa była na Łotwie: 22,3 proc. i w Hiszpanii 19,4 proc., a najniższa w Holandii: 3,9 proc.

W Polsce stopa bezrobocia wyniosła 8,8 proc. wobec 8,7 proc. w październiku - podał Eurostat. Według metodologii GUS stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 11,4 proc.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24