Enea i Energa chcą zwiększenia taryf dla gospodarstw domowych na energię

Najnowsze

sxc.huW lutym wiceprezes URE poinformował, że nie widzi powodu do zmian taryf zarówno dotyczących gazu, jak i energii elektrycznej na 2014 rok.

Enea oraz Energa złożyły w Urzędzie Regulacji Energetyki wnioski o zmianę obowiązujących taryf na sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych - poinformowała Agnieszka Głośniewska, rzecznik regulatora. - Są podstawy do zmiany - argumentuje w rozmowie z tvn24bis.pl Sławomir Krenczyk, rzecznik Enei.

- Mamy już dwa takie wnioski od Enea SA oraz Energa Obrót. Są to wnioski o korektę obowiązujących taryf. Przedsiębiorstwa oczekują zmiany taryf na obrót energią elektryczną w związku z ostatnimi zmianami w systemie wsparcia dla kogeneracji - powiedziała Głośniewska. Nie sprecyzowała, od kiedy spółki chcą, aby taryfy weszły w życie, ani na jaki okres miałyby obowiązywać.

Podstawa do zmiany ceny

- Potwierdzam, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami złożyliśmy do Prezesa URE wniosek w sprawie taryfy. W naszej ocenie, zmiana zakresu obowiązku kogeneracyjnego w sposób istotny wpłynęła na koszty prowadzenia działalności sprzedawcy energii. Jest to więc podstawa do zmiany ceny przez Regulatora - powiedział tvn24bis.pl Krenczyk.

Kogeneracja polega na jednoczesnym wytwarzaniu w elektrociepłowni energii elektrycznej i energii cieplnej. Proces ten daje oszczędności ekonomiczne i jest korzystny pod względem ekologicznym.

URE nie widzi powodu

Regulator zatwierdził na 2014 rok taryfy na sprzedaż energii ze spadkiem cen na rachunku w gospodarstwie domowym średnio o 2,5 proc.

W połowie lutego wiceprezes URE Maciej Bando poinformował, że nie widzi powodu do zmian taryf zarówno dotyczących gazu, jak i energii elektrycznej na 2014 rok.

Autor: ToL/Klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu