Eksport wieprzowiny do Rosji zablokowany. Straty Polski pójdą w miliony euro?

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatW pierwszym półroczu 2013 roku Polska sprzedała na rosyjski rynek wieprzowinę o wartości 33,1 mln euro

Powiatowi lekarze weterynarii nie wystawiają już certyfikatów umożliwiających wywóz wieprzowiny do Rosji - ogłosił główny lekarz weterynarii Janusz Związek. To potężny cios w eksport polskiego mięsa. Tylko w 2012 r. jego wartość wyniosła 43,5 mln euro. UE eksportuje rocznie do Rosji 500 tys. ton wieprzowiny, co stanowi ok. 30 proc. całego unijnego eksportu tego mięsa.

Związek wyjaśnił, że chodzi o zapis w umowie UE-Unia Celna (Rosja, Kazachstan, Białoruś), dotyczący świadectwa zdrowia wystawianego przy eksporcie mięsa. Wskazuje on, że w przypadku wystąpienia na terytorium UE afrykańskiego pomoru świń (ASF), nie będzie można eksportować wieprzowiny przez trzy lata. Związek poinformował, że trwają jednak rozmowy między KE i Rosją na temat handlu wieprzowiną. Moskwa zażądała od Brukseli, by w związku z wykryciem tych ognisk na Litwie służba weterynaryjna Unii Europejskiej wstrzymała wystawianie certyfikatów na wieprzowinę wysyłaną do Rosji. W przeciwnym razie zagroziła odsyłaniem takiego mięsa. O decyzji, która faktycznie oznacza wprowadzenie przez Rosję zakazu importu wieprzowiny z UE, poinformowała na swojej stronie internetowej Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor).

Problem na granicy

PAP informuje, że samochody z mięsem do Rosji zostały w czwartek zatrzymane na granicy polsko-białoruskiej. W środę transport z mięsem wyjechał na Białoruś, jednak nie wiadomo, czy nie zostanie cofnięty. Szef Inspekcji Weterynaryjnej zapewnił, że podejmowane przez Polskę środki zapobiegawcze są wystarczające, jednak niebezpieczeństwo przeniknięcia wirusa istnieje. Przypomniał, że polskie służby weterynaryjne monitorują ASF od 2011 roku. Wprowadzone zostały środki ochronne - badane są wszystkie padłe i odstrzelone dziki i padłe świnie z województw przygranicznych. W sumie w 2013 roku pobrano próbki od 11 693 dzików i od 1625 świń. Wszystkie były ujemne. Główny lekarz weterynarii zapytany o wyniki kontroli inspektorów z Unii Celnej przyznał, że przysłany przez Rosjan raport zwraca uwagę polskim zakładom na szereg niedociągnięć. Zarzuty te zostaną przeanalizowane i przygotujemy odpowiedź, ale uwagi te są bardzo ogólne - powiedział Związek. Dodał, że raport został przysłany z opóźnieniem (Rosjanie obiecywali, że będzie gotowy na początku stycznia). Kontrola w kilkunastu polskich zakładach mięsnych została przeprowadzona w listopadzie 2013 r.

Rekordowy 2013?

Wartość polskiego eksportu mięsa wieprzowego do Rosji w 2012 rioku wyniosła 43,5 mln euro, w 2011 roku było to 23,1 mln euro. Natomiast w pierwszym półroczu 2013 roku Polska sprzedała na rosyjski rynek wieprzowinę o wartości 33,1 mln euro wobec 15,8 mln euro w pierwszych sześciu miesiącach 2012 roku. Oznacza to, że eksport tego mięsa wzrósł o ponad 100 proc.

Autor: rf/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu