Najcenniejsza kolekcja monet, jaka trafi pod młotek. Czekano 100 lat

Źródło:
tvn24.pl
Kolekcja monet L. E. Bruuna
Kolekcja monet L. E. BruunaStack's Bowers
wideo 2/7
Kolekcja monet L. E. BruunaStack's Bowers

Jedna z najbardziej niezwykłych kolekcji monet trafi na sprzedaż. Owiana mgłą tajemnicy, bowiem niewiele osób miało do niej dostęp, a potomkowie duńskiego przedsiębiorcy, który kolekcję stworzył, musieli czekać ponad 100 lat, by móc nią dysponować. Teraz mogą wzbogacić się o dziesiątki milionów dolarów.

Lars Emil Bruun był duńskim przedsiębiorcą, który zbił majątek na handlu masłem. Jego firma szybko się rozwijała i dokonała przejęć kilku konkurentów. Jednak to nie swoim talentem do biznesu zasłynął w rodzinnej Danii Bruun, tylko oddaniu swojemu hobby - numizmatyce.

Duńczyk zbierał monety od najmłodszych lat i wraz z powiększaniem swojego majątku poszerzał także swoją kolekcję. Z czasem stała się ona jedną z największych, jeśli nie największą, prywatną kolekcją duńskich, norweskich, szwedzkich i brytyjskich monet i medali. Bruun zbierał nie tylko monety z Europy, ale także np. Indii - generalnie z miejsc, które kiedyś - przynajmniej w jakiejś części - znajdowały się pod władaniem Skandynawów. Stąd np. w kolekcji brytyjskie monety z czasów, gdy krajem rządził urodzony w Danii Kanut Wielki, wnuk Mieszka I.

Duński srebrny Speciedaler (jednostka monetarna używana od 1560 roku do 1875 roku) króla Chrystiana IV z 1624 roku, wybity w bardzo nietypowym ośmiokątnym formacie.
Ośmiokątna duńska moneta z kolekcji Bruuna (awers)Duński srebrny speciedaler (jednostka monetarna używana od 1560 roku do 1875 roku w Skandynawii) króla Chrystiana IV z 1624 roku, wybity w bardzo nietypowym ośmiokątnym formacie.Stack's Bowers
Duński srebrny Speciedaler (jednostka monetarna używana od 1560 roku do 1875 roku) króla Chrystiana IV z 1624 roku, wybity w bardzo nietypowym ośmiokątnym formacie.
Ośmiokątna duńska moneta z kolekcji Bruuna (rewers)Stack's Bowers

Obecnie, jak wynika z danych domu aukcyjnego Stack's Bowers, który zajmie się sprzedażą zbioru w kilku aukcjach na przestrzeni najbliższych lat, kolekcja Brunna liczy sobie około 20 tys. obiektów i składa się z ok. 15 tys. monet, 4,6 tys. medali i żetonów, 330 banknotów oraz około 1800 książek, przy czym wiele jest wielotomowych. Według domu aukcyjnego to "najcenniejsza kolekcja światowych monet i medali, jaka kiedykolwiek trafiła na aukcję".

Kolekcja zamknięta na 100 lat

Kolekcja, chociaż prywatna, przez sto lat była przechowywana pod pieczą państwa, a dokładniej Królewskiej Kolekcji Monet i Medali (część duńskiego Muzeum Narodowego) jako jej rezerwa. Najpierw znalazła schronienie w murach zamku Frederiksborg, dawnej rezydencji królewskiej, zanim trafiła do Danmarks Nationalbank (duńskiego banku centralnego) w Kopenhadze. Dostęp do niej mieli tylko pracownicy instytucji oraz niekiedy historycy, gdy o to poprosili.

Był to wynik testamentu Bruuna, który poruszony zniszczeniami Kopenhagi podczas I wojny światowej podjął decyzję o swoistym zamrożeniu jej w czasie.

Kolekcja Bruuna jest przechowywana w czterech wielkich, wykonanych na zamówienie kolekcjonera, regałach.
Kolekcja monet BruunaKolekcja Bruuna jest przechowywana w czterech wielkich regałach wykonanych na zamówienie kolekcjonera.STACK’S BOWERS

"Przez okres 100 lat po mojej śmierci kolekcja będzie służyć jako rezerwa dla Królewskiej Kolekcji Monet i Medali w Kopenhadze" - głosi testament Bruuna.

Następnie duński przedsiębiorca wskazał w ostatniej woli, że jeżeli w ciągu tych 100 lat kolekcja pozostanie nienaruszona, to zbiory "zostaną sprzedane na aukcji publicznej, a dochód przypadnie osobom będącym moimi bezpośrednimi potomkami". 21 listopada 2023 roku nadszedł ten moment, gdy weszło w życie ostateczne postanowienie testamentu - minęło 100 lat od śmierci kolekcjonera.

Duńskie złote 10 dukatów lub "Portugaloser" (nazwa na dużą monetę o charakterze pamiątkowym wartości 10 dukatów) króla Christiana IV, przedstawiające króla na koniu z "widokiem na miasto" w tle. Bardzo rzadka moneta.
Duńska moneta z kolekcji BruunaDuńskie złote 10 dukatów lub Portugaloser (nazwa dużej monety o charakterze pamiątkowym wartości 10 dukatów) króla Christiana IV, przedstawiające króla na koniu z "widokiem na miasto" w tle.Stack's Bowers

"Jako mieszkaniec Danii jestem niezwykle szczęśliwy, że firmie Stack’s Bowers Galleries powierzono to prestiżowe zadanie – o czym marzyłem od początków mojej kariery jako entuzjasta monet. Po obejrzeniu kolekcji na własne oczy uderzyła mnie jej różnorodność i jakość, oferująca kompleksową opowieść o ewolucji monetarnej w Skandynawii. Od przedmiotów podstawowych po niezwykle rzadkie skarby najwyższej jakości kolekcja Bruuna odzwierciedla tysiącletnią podróż numizmatyczną Skandynawii" - powiedział cytowany w komunikacie domu aukcyjnego firmy Henrik Holt Christensen, starszy dyrektor ds. transportu w Stack’s Bowers Galleries.

Niektórzy nie mogli się doczekać

Na przestrzeni stu lat przynajmniej raz doszło do próby podważenia testamentu. W 2017 roku w rozmowie z duńską telewizją TV2 Hans Henrik Bruun, prawnuk twórcy kolekcji, powiedział, że podjął ją jego ojciec, który swoje ostatnie lata spędził w wynajmowanym mieszkaniu, pracując jako taksówkarz i instruktor nauki jazdy. Mężczyzna próbował zmienić testament i sprzedać kolekcję państwu, ale nie udało mu się to i zmarł w 2009 roku. Wówczas stwierdzono też, że w 2017 r. żyło 12 potomków Larsa Emila Bruuna. 

Duński srebrny Piastr Handlowy, wybity dla Duńskiej Kompanii Azjatyckiej z 1777 r. Wzorowana na uznanej na całym świecie monecie handlowej, srebrnym dolarze hiszpańskim, moneta ta została wybita przez Danię na potrzeby handlu w Chinach i od dawna nazywana jest "dolarem grenlandzkim" odniesienia do Grenlandii, Islandii i Wysp Owczych u podstaw słupów Heraklesa.
Duński srebrny piastr handlowy z kolekcji Bruuna (awers)Wybity dla Duńskiej Kompanii Azjatyckiej z 1777 r. Wzorowana na uznanej na całym świecie monecie handlowej, srebrnym dolarze hiszpańskim, moneta ta została wybita przez Danię na potrzeby handlu w Chinach i od dawna nazywana jest "dolarem grenlandzkim".Stack's Bowers
Duński srebrny Piastr Handlowy, wybity dla Duńskiej Kompanii Azjatyckiej z 1777 r. Wzorowana na uznanej na całym świecie monecie handlowej, srebrnym dolarze hiszpańskim, moneta ta została wybita przez Danię na potrzeby handlu w Chinach i od dawna nazywana jest "dolarem grenlandzkim" odniesienia do Grenlandii, Islandii i Wysp Owczych u podstaw słupów Heraklesa.
Duński srebrny piastr handlowy z kolekcji Bruuna (rewers)Stack's Bowers

Obecnie potomkowie założyciela cennej kolekcji unikają mediów i udzielania komentarzy. Nie odpowiedzieli nawet na prośby amerykańskiego Bloomberga. Jak zauważa w rozmowie z portalem agencji prezydent domu aukcyjnego Brian Kendrella, który negocjował z rodziną prawa do sprzedaży, nie są oni majętni, a po wcześniejszej próbie podważenia testamentu obecni spadkobiercy wykazują postawę cierpliwą, na zasadzie "będzie co ma być". 

W pewnym sensie Lars Emil Bruun wyświadczył swoim potomkom przysługę, bowiem przez lata jego zbiory nabierały tylko na wartości.

Wycena kolekcji oparta jest na podstawie sumy ubezpieczenia o wartości 500 mln duńskich koron, co przekłada się na 72,5 mln dolarów. Kendrella zauważył w rozmowie z Bloombergiem, że zdarza się, że wycena na rzecz ubezpieczenia może być zawyżona, ale "w tym przypadku wszystko, co do tej pory zrobiliśmy (katalogowanie - przyp. red.) wskazuje na to, że jest całkiem rozsądna".

Autorka/Autor:jw/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: STACK’S BOWERS

Pozostałe wiadomości

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd szykuje ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Część krajów Unii Europejskiej już je wprowadziło, bądź zupełnie zakazało sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach paliw. Napojów alkoholowych nie można kupić na stacjach benzynowych między innymi w Szwecji i na Litwie. Władze Francji, Słowenii i Portugalii zdecydowały o zakazie sprzedaży alkoholu w nocy.

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Źródło:
PAP

Spacery albo kąpiel w morzu bywają ograniczane przez najemców płatnych plaż. Jednak to jest działanie bezprawne - przypomina włoska Krajowa Unia Konsumentów. Nie wiedzą o tym przede wszystkim zagraniczni turyści.

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Źródło:
PAP

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"

Darczyńcy przekazali komitetowi Super PAC, który wspiera Joe Bidena w wyścigu prezydenckim, że zamrozili wsparcie w wysokości około 90 milionów dolarów. To jeden z najbardziej wyrazistych przykładów negatywnych skutków słabego występu prezydenta Bidena w debacie pod koniec czerwca - podał "New York Times".

Darczyńcy zamrozili 90 milionów dolarów na kampanię prezydencką Bidena

Darczyńcy zamrozili 90 milionów dolarów na kampanię prezydencką Bidena

Źródło:
"New York Times"

Posłowie zdecydowali się przyjąć bez poprawek Prawo komunikacji elektronicznej oraz ustawę wprowadzającą jego przepisy. Ustawy trafią teraz do Senatu. - To ważny dzień, rynek telekomunikacyjny dostał dziś swoją konstytucję. To dobra wiadomość dla każdego obywatela, wprowadzamy bowiem wiele ważnych zmian, które pozytywnie wpłyną na nasze życie w kontekście wykorzystywania technologii - powiedział wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.

Rewolucyjne zmiany na rynku telekomunikacyjnym. Jest decyzja Sejmu

Rewolucyjne zmiany na rynku telekomunikacyjnym. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

Piątkowe problemy z dostępem do strony internetowej Sejmu były skutkiem ataku DDoS. Miał on doprowadzić do tego, żeby nie było łączności ze stroną Sejmu przez urządzenia korzystające z karty SIM - przekazał marszałek izby Szymon Hołownia.

Atak na stronę Sejmu. Marszałek Hołownia o "różnych siłach"

Atak na stronę Sejmu. Marszałek Hołownia o "różnych siłach"

Źródło:
PAP

W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą oczekiwać obniżek cen paliw na stacjach - wynika z prognoz analityków portalu e-petrol.pl. Benzyna i olej napędowy oraz opałowy mogą potanieć w hurcie o kilka złotych na metrze sześciennym. Według analityków benzyna powinna kosztować 6,35-6,46 zł/l, a diesel 6,38-6,49 zł/l.

Dobre prognozy dla kierowców

Dobre prognozy dla kierowców

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że według jej wstępnej oceny platforma X naruszyła unijny akt o usługach cyfrowych w obszarach związanych między innymi z weryfikacją kont na platformie, przejrzystością reklam i dostępem naukowców do danych.

Bruksela kontra platforma X. "Naruszyła unijny akt"

Bruksela kontra platforma X. "Naruszyła unijny akt"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 70 milionów złotych. W Polsce odnotowano cztery wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 12 lipca 2024 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

W drugim kwartale 2024 roku ceny mieszkań na rynku wtórnym w pięciu miastach - Warszawie, Łodzi, Krakowie, Gdańsku i we Wrocławiu - wzrosły od 10 do 31 procent rok do roku - dowiadujemy się z raportu Barometr Metrohouse i Credipass. Wskazano przy tym, że liczba dostępnych lokali wzrosła, a zainteresowanie kupców spadło.

Mieszkania na rynku wtórnym. Tak rosną ceny w największych miastach

Mieszkania na rynku wtórnym. Tak rosną ceny w największych miastach

Źródło:
PAP

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie narażenia firmy na szkodę w wysokości 84 milionów złotych oraz wyrządzenia szkody w kwocie 2,6 miliona złotych - poinformowały w piątek Lasy Państwowe. Jak podano, chodzi o zakup i okoliczności produkcji nowych mundurów dla pracowników.

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING, mBank, Raiffeisen - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia w związku z zaplanowanymi pracami serwisowymi w najbliższy weekend. W niektórych przypadkach lepiej wyposażyć się w zapas gotówki.

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Źródło:
tvn24.pl

Z podberlińskiej fabryki Tesli zniknęło kilkadziesiąt tysięcy kubków - podają niemieckie media, powołując się na nagranie ze spotkania dyrektora zakładu z jego pracownikami. Portal tygodnika "Spiegel" odnotował, że słowa dyrektora André Thieriga, który sugerował, że pracownicy dopuszczają się kradzieży, wywołały "mieszane reakcje" wśród załogi.

"Burzliwe zebranie" w wielkiej fabryce. Zniknęło 65 tysięcy kubków do kawy

"Burzliwe zebranie" w wielkiej fabryce. Zniknęło 65 tysięcy kubków do kawy

Źródło:
Deutsche Welle, Spiegel, tvn24.pl

Pod koniec XXI wieku liczba ludności w Polsce spadnie do poziomu około 19,4 milionów osób - wynika z raportu ONZ "World Population Prospects 2024". Pierwsze oznaki rozpoczynającej się depopulacji będą widoczne już w 2030 roku. Ministra Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w tym kontekście we wpisie na platformie X zacytowała słowa hymnu Polski i przestrzegła, by "traktować te mądre słowa naszego Hymnu z najwyższą powagą".

Populacja Polski spadnie prawie o połowę. Niepokojące prognozy ONZ

Populacja Polski spadnie prawie o połowę. Niepokojące prognozy ONZ

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura Regionalna w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez byłego ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka - poinformował w piątek prokurator Mariusz Marciniak. Jak przekazał w rozmowie z TVN24 wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka, politykowi grozi utrata immunitetu.

Minister Gróbarczyk wiedział, ale nie powiedział. Prokuratura wszczyna śledztwo

Minister Gróbarczyk wiedział, ale nie powiedział. Prokuratura wszczyna śledztwo

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Nowa podaż mieszkań zaczęła przewyższać popyt, przez co spółki coraz częściej oferują klientom bonusy oraz rabaty. Na promocje można liczyć także na rynku wtórnym - wynika z doniesień "Pulsu biznesu". W siedmiu największych miastach oferta lokali deweloperskich urosła ostatnio aż o 30 procent.

Rabaty i bonusy przy zakupie mieszkania. Deweloperzy walczą o klientów

Rabaty i bonusy przy zakupie mieszkania. Deweloperzy walczą o klientów

Źródło:
PAP

W popularnych tureckich kurortach jest w tym sezonie "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach" - donoszą lokalne media. "Branża turystyczna w regionie Morza Egejskiego zmaga się z trudnym sezonem" - pisze Türkiye Today. W rozmowie z portalem tureccy hotelarze wskazują powody, dla których klienci wybierają inny kierunek.

"Kolejki" na greckie wyspy. Za to tutaj "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach"

"Kolejki" na greckie wyspy. Za to tutaj "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach"

Źródło:
euromonitor.com, Gazete Oksijen, Euronews, Türkiye Today, tvn24.pl

Po spadkach w latach 2020 i 2021 spowodowanych pandemią COVID-19 populacja Unii Europejskiej wzrosła drugi rok z rzędu, ale nie w przypadku Polski - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Odnotowaliśmy bowiem największy spadek ludności spośród wszystkich państw członkowskich. 

Ubywa nas. To najgorszy wynik spośród krajów UE

Ubywa nas. To najgorszy wynik spośród krajów UE

Źródło:
tvn24.pl