Do nich może należeć przyszłość. Chińskie firmy z impetem wchodzą na światowy rynek IT

Chiny zajmują drugie miesjce na świecie wśród największych rynków ITWikimedia Commons / CC BY 3.0

Alibaba, chiński koncern z branży e-handlu, przygotowuje się do debiutu na amerykańskiej giełdzie. Eksperci przewidują, że może to być prawdziwe „wejście smoka”. Debiut giełdowy będzie zapewne jednym z największych IPO w historii i może przewyższyć wartość oferty publicznej Facebooka sprzed dwóch lat. Ale Alilbaba to nie jedyny chiński "smok" z branży IT, który chce zdobyć klientów na całym świecie. Przedstawiamy najważniejszych z nich.

1. Alibaba

Chińskiemu gigantowi z branży e-commerce (ma 80 proc. udziału w tamtejszym rynku) najbliżej do Amazona i eBaya. Z jego pomocą można kupić właściwie wszystko - od ubrań przez elektronikę po samoloty. Nie sprzedaje jednak towarów bezpośrednio jak Amazon, ale działa bardziej na zasadzie bazaru, zarówno w relacji B2B (business to business) jak i B2C (bisuness to consumer).

Alibaba opiera działalność na tworzeniu platform e-handlowych, na których użytkownicy mogą sprzedawać własne produkty. Niedawny sojusz z Tencentem (o nim poniżej) pozwolił firmie rozwinąć skrzydła także dzięki dostępowi do komunikatora WeChat, chińskiemu odpowiednikowi WhatsApp.

Warto dodać, że pod względem wartości sprzedawanych towarów Alibaba już dawno wyprzedziła amerykańskich odpowiedników. Sprzedaż Alibaby w 2013 roku wyniosła ok. 250 mld dolarów, natomiast sprzedaż amerykańskich firm razem wziętych osiągnęła 90 mld dolarów.

Alibaba ma również system płatności podobny do PayPal oraz internetową agencję podróży Byecity.com.

Wartość koncernu wycenia się na około 200 mld dolarów. Przychody firmy w 2013 roku wyniosły 5,7 mld dolarów.

6 maja spółka Alibaba Group złożyła w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) prospekt emisyjny. Termin debiutu na razie nie jest znany, ale spodziewana wartość oferty publicznej Alibaby to 20 mld dolarów. Debiut budzi ogromne emocje, bo być może będzie to nawet największe IPO w historii.

2. Tencent

Alibaba chce wejść na giełdę. To będzie największy debiut technologiczny w historii
Alibaba chce wejść na giełdę. To będzie największy debiut technologiczny w historiiTVN24 BiS

Tencent to Facebook, Amazon i Twitter w jednym. Ma ponad miliard użytkowników i jest na świecie piątą pod względem osiąganych zysków (po Google, Amazonie, eBayu i Facebooku) firmą internetową. Oferuje kilkanaście usług, w tym serwis społecznościowy, e-handel, gry on-line oraz przechowywanie danych w chmurze. Wartość Tencenta to ok. 148 mld dolarów.

Firma z Shenzen ma także WeChat - niezwykle popularny komunikator w Państwie Środka. Jak nie trudno się domyślić jest to odpowiednik WhatsApp - aplikacji, którą w lutym firma Marka Zuckerberga kupiła za 19 mld dolarów. Ale Tencent szerzej wykorzystuje swoje narzędzie - za jego pomocą można grać w gry, zamawiać taksówki, rezerwować bilety do kina, a nawet zarządzać inwestycjami. Należy pamiętać, że firmy internetowe w Chinach mogą łatwiej opanować lokalny rynek, bo Facebook jest w kraju zakazany, a Google wycofał się z powodu cenzury.

Tencent rozpoczął już podbój rynków zagranicznych w Azji Południowo-Wschodniej i Indiach, a eksperci podkreślają, że firma już teraz gra w tej samej lidze co Amazon, Google, Facebook i Twitter ale reszta świata po porostu jeszcze o tym nie wie.

3. Xioami

Chińczycy oszaleli na punkcie smartfonów, co sprawiło, że Chiny praktycznie z dnia na dzień stały się największym na świecie rynkiem telefonii komórkowej. Xiaomi, często nazywany "chińskim Apple" jest wyróżniającym się lokalnym producentem telefonów, który wybił się dzięki wysokiej klasy urządzeniom o niskiej cenie. Jakość tych telefonów chwali nawet konkurencja. Steve Wozniak, współzałożyciel Apple, powiedział, że smartfony Xiaomi są „doskonałe”.

Apple kontroluje 28 proc. chińskiego rynku i wciąż jest tam liderem, ale firma z Pekinu mocno depcze mu po piętach i to zaledwie cztery lata po powstaniu.

Xiaomi ma globalne ambicje, ale jego sukces na lokalnym runku nie przełożył się jeszcze na podbój za granicą. Aż 97 proc. smartfonów Xiaomi zostało sprzedanych w Państwie Środka. W 2013 producent sprzedał w sumie 18,7 mln smartfonów. W pierwszym kwartale 2014 roku liczba ta wyniosła już 11 mln

Aby przyśpieszyć międzynarodową ekspansję koncern podkupił z Google'a jego wiceszefa Hugo Barrę, który w Xiaomi jest odpowiedzialny za rozszerzenie oferty produktów na rynek globalny.

Efekty jego pracy już widać. W przyszłym miesiącu na rynek w Chinach trafi tablet o nazwie MiPad. MiPad ma wiele zalet, dzięki którym można przewidywać, że podobnie jak MiPhone stanie się w Chinach absolutnym hitem. Działa w systemie Android, ma dwie super ostre kamery, pojemną baterię, szybki procesor i 7,9-calowy ekran o wysokiej rozdzielczości.

Urządzenie będzie również dostępne w krajach południowo-wschodniej Azji, Indiach oraz Ameryce Południowej. Jak zapowiedział Barra, Xiaomi nie ma w tegorocznych planach wejścia na rynek w USA, ze względu na jego dużą konkurencyjność.

MiPad ma kosztować 1500 juanów (ok. 240 dolarów), natomiast porównywalny IPad mini można kupić za ok. 2900 juanów (ok. 465 dolarów)

4. Youku Tudou

Jest chińską odpowiedzią na serwis YouTube, z którym łączą go nawet te same inicjały. Youku i Todou były dwiema odrębnymi firmami, które połączyły się w 2012 roku. Dzięki temu YT stała się największą w Chinach stroną internetową z filmami wartą 3,5 mld dolarów. W momencie ogłoszenia fuzji Youku miała 21,8 proc udziału w tamtejszym rynku, a Todou 13,7 proc.

Biblioteka Youku obejmuje wiele filmów pełnometrażowych oraz seriale telewizyjne. Widzowie z całego świata mogą je zobaczyć za darmo, często z chińskimi napisami. Na YouTube nie można ich wyświetlić z powodu ograniczeń związanych z prawami autorskimi. W Chinach te przepisy albo nie istnieją albo są słabo egzekwowane. Dzięki temu Youku może wyświetlać treści chronione prawami autorskimi bez pozwolenia.

Youku pozwala użytkownikom na przesyłanie plików video, niezależnie od ich długości. Współpracuje ze stacjami i producentami telewizyjnymi, które regularnie umieszczają filmy na stronie.

Natomiast Tudou to strona, gdzie użytkownicy przesyłają, oglądają i udostępniają pliki video. Na stronie pojawia się każdego dnia ponad 50 tys. nowych filmów w tym także filmy amatorskie, teledyski i videoblogi.

5. Baidu

Baidu to najpopularniejsza wyszukiwarka w Chinach i piąta najbardziej popularna strona internetowa na świecie w rankingu firmy badawczej Alexa Internet (po Google, Facebooku, YouTube i Yahoo). Jej wartość szacuje się na 55,5 mld dolarów. Od 2005 roku akcje spółki są notowane na amerykańskiej giełdzie. Strona jest dostępna w jęz. chińskim i japońskim.

Tak jak Google ma YouTube, tak Baidu ma iQiyi. Po wycofaniu się Google’a z chińskiego rynku (chińskojęzyczna wersja Google'a kontrolowała 31 proc. lokalnego rynku) jej popularność gwałtownie wzrosła. Udział Baidu w chińskim rynku wynosi obecnie ok. 65 proc.

Oprócz wyszukiwarki tekstowej na Baidu znajdziemy także m.in. wyszukiwarkę plików graficznych, plików mp3, forum internetowe, encyklopedię i słownik. W zasobach Baidu ma ponad 740 mln stron internetowych, 80 mln zdjęć i 10 mln plików multimedialnych.

6. Sina Corporation

Koncern wart ponad 2,8 mld dolarów jest m.in. właścicielem Weibo, serwisu zbliżonego do hybrydy Twittera i Facebooka, gdzie użytkownicy mogą umieszczać swoje mikroblogi. Z Sina Weibo korzysta ponad 30 proc. chińskich internautów, a liczba zarejestrowanych użytkowników przekroczyła 500 mln. Codziennie w serwisie, który działa od sierpnia 2009 roku, publikowanych jest ok. 100 mln wiadomości.

Firma eksponuje to, że ma ponad 60 tys. zweryfikowanych kont należących do celebrytów, gwiazd sportu oraz innych VIP-ów. Najpopularniejszą setkę z tej listy "obserwuje" ponad 180 mln użytkowników. Ze względu na blokadę Twittera w Chinach pozycja Weibo wydaje się niezagrożona.

18 kwietniu b.r. Weibo zadebiutował na nowojorskiej giełdzie. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na ofertę, a wartość akcji spółki wzrosły z 17 do 20,24 dolarów, czyli ponad 19 proc.

Autor: Tomasz Leżoń / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons / CC BY 3.0

Pozostałe wiadomości

- Duże awarie energetyczne będą się zdarzać. Nie da się temu w zupełności zapobiec. Ważniejsze jest ograniczanie ich rozprzestrzeniania i szybkie przywrócenie dostaw prądu - ocenił doktor inżynier Bartosz Brusiłowicz z Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej.

Ryzyko powtórki z wielkiej awarii. "To jest najważniejszy aspekt"

Ryzyko powtórki z wielkiej awarii. "To jest najważniejszy aspekt"

Źródło:
PAP

Trzynaście państw należących do Unii Europejskiej złożyło wniosek o tak zwaną klauzulę wyjścia - czyli wyłączenie wydatków obronnych z reguł budżetowych. Jak powiedział Balazas Ujvari, rzecznik Komisji Europejskiej, dzięki temu "państwa, wobec których prowadzona jest procedura nadmiernego deficytu, zyskają elastyczność".

Kolejne państwa składają wnioski, wśród nich Polska. "Istnieje dobry powód"

Kolejne państwa składają wnioski, wśród nich Polska. "Istnieje dobry powód"

Źródło:
PAP

TikTok został ukarany grzywną w wysokości 530 milionów euro przez irlandzki urząd ochrony danych osobowych (DPC) - podał Reuters.

Potężna kara dla giganta. Jest decyzja

Potężna kara dla giganta. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl

Ceny produktów sprzedawanych na chińskich platformach Shein i Temu wzrosły przez decyzję Donalda Trumpa - pisze CNN. Chodzi o zniesienie od 2 maja zwolnienia od ceł i podatków dla paczek z Chin o niewielkiej wartości. Miliony Amerykanów mogły nie odczuć poważniejszych skutków szeroko zakrojonych działań Donalda Trumpa. Aż do teraz - zwraca uwagę amerykański nadawca.

Mogli nie odczuć ceł, teraz to się zmieni. Decyzja Trumpa weszła w życie

Mogli nie odczuć ceł, teraz to się zmieni. Decyzja Trumpa weszła w życie

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk rozmawiał w środę z reporterami kilkunastu redakcji. Zwołał to spotkanie po tym, jak "Wall Street Journal" podał w środę, że zarząd Tesli ma być zainteresowany zmianą na stanowisku CEO. Choć miliarder mówiąc o swoich działaniach w Departamencie Wydajności Państwa (DOGE), porównał się do Buddy, miał brzmieć "mniej pewnie".

Musk porównał się do Buddy. Ale "brzmiał trochę jak pokonany"

Musk porównał się do Buddy. Ale "brzmiał trochę jak pokonany"

Źródło:
Axios, CNN, The Washington Post

Rada Miejska Lizbony zdecydowała o wydłużeniu o pół roku obowiązującego od 1 listopada 2024 roku zakazu rejestracji na terenie portugalskiej stolicy nowych lokalnych obiektów noclegowych dla turystów.

Stolica wydłuża zakaz. "Skorzystają głównie więksi gracze"

Stolica wydłuża zakaz. "Skorzystają głównie więksi gracze"

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał ostrzeżenie dotyczące zajączka z polewy o smaku kakaowo-mlecznym. Do instytucji trafiła skarga konsumenta na obecność fragmentu plastiku w produkcie. Producent poinformował o wycofaniu całej partii ze sklepów.

Partia produktu wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Partia produktu wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku Święto Narodowe Trzeciego Maja wypada w sobotę. Nie oznacza to jednak, że pracownikom przepadnie dzień wolny. Wyjaśniamy, na jakich zasadach można go odebrać.

Dodatkowy dzień wolny dla milionów pracowników

Dodatkowy dzień wolny dla milionów pracowników

Źródło:
tvn24.pl

"Pomimo napięć w globalnej wymianie handlowej trwa ożywienie w polskim przemyśle" - napisał w piątek w mediach społecznościowych minister finansów Andrzej Domański, komentując dane dotyczące PMI. Wskaźnik utrzymał się powyżej progu 50 punktów trzeci miesiąc z rzędu. Jednocześnie, według S&P, "pojawiły się sygnały ostrzegawcze" dla polskiego przemysłu.

"Sygnały ostrzegawcze" dla polskiej gospodarki

"Sygnały ostrzegawcze" dla polskiej gospodarki

Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na swoich mediach społecznościowych, że wszyscy kupujący irańską ropę zostaną objęci wtórnymi sankcjami. Na te słowa zareagował irański resort dyplomacji.

Trump ostrzega: wszystkie zakupy muszą zostać natychmiast wstrzymane

Trump ostrzega: wszystkie zakupy muszą zostać natychmiast wstrzymane

Źródło:
PAP

Nie żyje Hakon Vigner Lindal Olaisen, współwłaściciel firmy Nova Sea. Zginął w wypadku drogowym w Polsce - potwierdził Daniel Bjarmann Simonsen, dyrektor do spraw komunikacji i polityki gospodarczej firmy, w rozmowie z portalem NRK.no. 

Miliarder zginął w wypadku w Polsce. Niedawno zamknął wielką transakcję

Miliarder zginął w wypadku w Polsce. Niedawno zamknął wielką transakcję

Źródło:
NRK.no, E24.no, PAP

Podczas tegorocznej majówki wielu Polaków zorganizuje grilla z rodziną lub przyjaciółmi. Aby nie zepsuć sobie wypoczynku, należy pamiętać, że nie wszędzie można grillować bez ograniczeń, a za złamanie przepisów grozi kara - w niektórych przypadkach nawet do pięciu tysięcy złotych.

Mandat za grilla. Kara może wynieść pięć tysięcy złotych

Mandat za grilla. Kara może wynieść pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stany Zjednoczone nawiązały kontakt z Chinami w sprawie negocjacji dotyczących spornych ceł - poinformował w piątek rzecznik ministerstwa handlu w Pekinie. Władze Chin obecnie oceniają propozycje Waszyngtonu i oczekują od USA "szczerości oraz gotowości do wycofania się z nałożonych" taryf.

"Próba szantażu pod płaszczykiem rozmów nie zadziała". Chiny odpowiadają USA

"Próba szantażu pod płaszczykiem rozmów nie zadziała". Chiny odpowiadają USA

Źródło:
PAP

We Francji mocno spadła sprzedaż aut Tesli. W kwietniu liczba rejestracji nowych samochodów tego producenta była mniejsza o 59 procent w porównaniu z tym samym okresem 2024 roku.

"Diaboliczny wizerunek" Muska. Sprzedaż zanurkowała

"Diaboliczny wizerunek" Muska. Sprzedaż zanurkowała

Źródło:
PAP

Proponowane przez rząd zmiany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym przewidują wprowadzenie możliwości rozwodu pozasądowego, czyli rozwiązania małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Warunkiem skorzystania z takiej procedury jest między innymi brak małoletniego potomstwa.

Rewolucja w rozwodach

Rewolucja w rozwodach

Źródło:
PAP

Jawność wynagrodzeń, zwiększenie ochrony przed mobbingiem, a także zaliczenie umowy zlecenia i działalności gospodarczej do stażu pracy - to priorytety resortu, które wskazała szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Ważna zmiana w sprawie pensji. "Absurd, który cały czas funkcjonuje"

Ważna zmiana w sprawie pensji. "Absurd, który cały czas funkcjonuje"

Źródło:
PAP

Ruszyły poszukiwania następcy Elona Muska na stanowisku szefa Tesli - napisał w środę "Wall Street Journal". Dziennik poinformował, że odbyły się już pierwsze rozmowy z przedstawicielami firm rekrutacyjnych. Informacjom zaprzeczyła Robyn Denholm, szefowa rady dyrektorów spółki.

"WSJ": ruszyły poszukiwania następcy Muska. Jest reakcja

"WSJ": ruszyły poszukiwania następcy Muska. Jest reakcja

Źródło:
tvn24.pl

Czas pracy waha się na świecie od 35 godzin tygodniowo we Francji, przez 40 godzin w Polsce, po 45 godzin w Turcji. W kilku państwach dyskutowane było wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w niektórych przeprowadzane były nawet eksperymenty w tej sprawie.

Eksperymenty z czasem pracy

Eksperymenty z czasem pracy

Źródło:
PAP

Polacy są zachwyceni, że Ameryka wróciła i że reszta Europy może odejść od rosyjskiej energii - powiedział sekretarz energii USA Chris Wright, relacjonując swoją wizytę w Polsce. Zapewniał też, że powstająca w Polsce elektrownia atomowa oparta na amerykańskiej technologii będzie "jedną z wielu".

Sekretarz energii USA po wizycie w Polsce. "Oni są zachwyceni"

Sekretarz energii USA po wizycie w Polsce. "Oni są zachwyceni"

Źródło:
PAP

Wyższy podatek turystyczny w Katalonii, który zgodnie z pierwotnymi planami miał wejść w życie w czwartek, zostanie wprowadzony dopiero jesienią. Zwiększając opłaty, lokalna administracja chce ograniczyć masową turystykę i walczyć z kryzysem mieszkaniowym.

Podatek od turystów w popularnym regionie. Zmiana planów

Podatek od turystów w popularnym regionie. Zmiana planów

Źródło:
PAP

TikTok szykuje się do wybudowania w Finlandii dużego centrum przetwarzania danych. Inwestycja ma kosztować blisko miliard euro – podała agencja Reutera.

Wielka inwestycja TikToka w Europie

Wielka inwestycja TikToka w Europie

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały umowę o dostępie do zasobów naturalnych Ukrainy - poinformowała w środę wieczorem agencja Reutera. Departament skarbu USA przekazał, że Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały dokument o partnerstwie ekonomicznym i utworzeniu Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy.

Jest umowa Ukraina-USA

Jest umowa Ukraina-USA

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Brytyjska sieć Marks & Spencer padła ofiarą ataku hakerskiego. Wstrzymano wszelkie zamówienia internetowe, a pracownicy głównego magazynu w Wielkiej Brytanii zostali odesłani do domów.

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Źródło:
tvn24.pl

Kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat popiera obniżenie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Z kolei kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia uważa, że takie rozwiązanie skutkowałoby niższymi świadczeniami; proponuje więc nagradzać tych, którzy zdecydują się pracować dłużej.

Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada

Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Walka z drożyzną czasów PiS przynosi efekty. Najwyższy czas na obniżenie stóp procentowych - napisał w środę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Apel skierował do prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tusk: najwyższy czas, ludzie czekają

Tusk: najwyższy czas, ludzie czekają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump obwinił swojego poprzednika Joe Bidena o spadek PKB w pierwszym kwartale 2025 roku. Według Trumpa gorsze wyniki nie są efektem wprowadzenia ceł, a na obiecany przez niego gospodarczy "boom" trzeba będzie jeszcze poczekać.

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Źródło:
PAP, CNBC

Po upływie pięciu lat od ostatniej transakcji klienta, banki będą miały obowiązek sprawdzić, czy klient żyje - wynika z projektu nowelizacji Prawa bankowego, który został opublikowany w środę. Celem tej zmiany jest umożliwienie spadkobiercom szybszego uzyskiwania informacji o środkach zgromadzonych w bankach.

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

Źródło:
PAP