Do nich może należeć przyszłość. Chińskie firmy z impetem wchodzą na światowy rynek IT

Chiny zajmują drugie miesjce na świecie wśród największych rynków ITWikimedia Commons / CC BY 3.0

Alibaba, chiński koncern z branży e-handlu, przygotowuje się do debiutu na amerykańskiej giełdzie. Eksperci przewidują, że może to być prawdziwe „wejście smoka”. Debiut giełdowy będzie zapewne jednym z największych IPO w historii i może przewyższyć wartość oferty publicznej Facebooka sprzed dwóch lat. Ale Alilbaba to nie jedyny chiński "smok" z branży IT, który chce zdobyć klientów na całym świecie. Przedstawiamy najważniejszych z nich.

1. Alibaba

Chińskiemu gigantowi z branży e-commerce (ma 80 proc. udziału w tamtejszym rynku) najbliżej do Amazona i eBaya. Z jego pomocą można kupić właściwie wszystko - od ubrań przez elektronikę po samoloty. Nie sprzedaje jednak towarów bezpośrednio jak Amazon, ale działa bardziej na zasadzie bazaru, zarówno w relacji B2B (business to business) jak i B2C (bisuness to consumer).

Alibaba opiera działalność na tworzeniu platform e-handlowych, na których użytkownicy mogą sprzedawać własne produkty. Niedawny sojusz z Tencentem (o nim poniżej) pozwolił firmie rozwinąć skrzydła także dzięki dostępowi do komunikatora WeChat, chińskiemu odpowiednikowi WhatsApp.

Warto dodać, że pod względem wartości sprzedawanych towarów Alibaba już dawno wyprzedziła amerykańskich odpowiedników. Sprzedaż Alibaby w 2013 roku wyniosła ok. 250 mld dolarów, natomiast sprzedaż amerykańskich firm razem wziętych osiągnęła 90 mld dolarów.

Alibaba ma również system płatności podobny do PayPal oraz internetową agencję podróży Byecity.com.

Wartość koncernu wycenia się na około 200 mld dolarów. Przychody firmy w 2013 roku wyniosły 5,7 mld dolarów.

6 maja spółka Alibaba Group złożyła w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) prospekt emisyjny. Termin debiutu na razie nie jest znany, ale spodziewana wartość oferty publicznej Alibaby to 20 mld dolarów. Debiut budzi ogromne emocje, bo być może będzie to nawet największe IPO w historii.

2. Tencent

Alibaba chce wejść na giełdę. To będzie największy debiut technologiczny w historii
Alibaba chce wejść na giełdę. To będzie największy debiut technologiczny w historiiTVN24 BiS

Tencent to Facebook, Amazon i Twitter w jednym. Ma ponad miliard użytkowników i jest na świecie piątą pod względem osiąganych zysków (po Google, Amazonie, eBayu i Facebooku) firmą internetową. Oferuje kilkanaście usług, w tym serwis społecznościowy, e-handel, gry on-line oraz przechowywanie danych w chmurze. Wartość Tencenta to ok. 148 mld dolarów.

Firma z Shenzen ma także WeChat - niezwykle popularny komunikator w Państwie Środka. Jak nie trudno się domyślić jest to odpowiednik WhatsApp - aplikacji, którą w lutym firma Marka Zuckerberga kupiła za 19 mld dolarów. Ale Tencent szerzej wykorzystuje swoje narzędzie - za jego pomocą można grać w gry, zamawiać taksówki, rezerwować bilety do kina, a nawet zarządzać inwestycjami. Należy pamiętać, że firmy internetowe w Chinach mogą łatwiej opanować lokalny rynek, bo Facebook jest w kraju zakazany, a Google wycofał się z powodu cenzury.

Tencent rozpoczął już podbój rynków zagranicznych w Azji Południowo-Wschodniej i Indiach, a eksperci podkreślają, że firma już teraz gra w tej samej lidze co Amazon, Google, Facebook i Twitter ale reszta świata po porostu jeszcze o tym nie wie.

3. Xioami

Chińczycy oszaleli na punkcie smartfonów, co sprawiło, że Chiny praktycznie z dnia na dzień stały się największym na świecie rynkiem telefonii komórkowej. Xiaomi, często nazywany "chińskim Apple" jest wyróżniającym się lokalnym producentem telefonów, który wybił się dzięki wysokiej klasy urządzeniom o niskiej cenie. Jakość tych telefonów chwali nawet konkurencja. Steve Wozniak, współzałożyciel Apple, powiedział, że smartfony Xiaomi są „doskonałe”.

Apple kontroluje 28 proc. chińskiego rynku i wciąż jest tam liderem, ale firma z Pekinu mocno depcze mu po piętach i to zaledwie cztery lata po powstaniu.

Xiaomi ma globalne ambicje, ale jego sukces na lokalnym runku nie przełożył się jeszcze na podbój za granicą. Aż 97 proc. smartfonów Xiaomi zostało sprzedanych w Państwie Środka. W 2013 producent sprzedał w sumie 18,7 mln smartfonów. W pierwszym kwartale 2014 roku liczba ta wyniosła już 11 mln

Aby przyśpieszyć międzynarodową ekspansję koncern podkupił z Google'a jego wiceszefa Hugo Barrę, który w Xiaomi jest odpowiedzialny za rozszerzenie oferty produktów na rynek globalny.

Efekty jego pracy już widać. W przyszłym miesiącu na rynek w Chinach trafi tablet o nazwie MiPad. MiPad ma wiele zalet, dzięki którym można przewidywać, że podobnie jak MiPhone stanie się w Chinach absolutnym hitem. Działa w systemie Android, ma dwie super ostre kamery, pojemną baterię, szybki procesor i 7,9-calowy ekran o wysokiej rozdzielczości.

Urządzenie będzie również dostępne w krajach południowo-wschodniej Azji, Indiach oraz Ameryce Południowej. Jak zapowiedział Barra, Xiaomi nie ma w tegorocznych planach wejścia na rynek w USA, ze względu na jego dużą konkurencyjność.

MiPad ma kosztować 1500 juanów (ok. 240 dolarów), natomiast porównywalny IPad mini można kupić za ok. 2900 juanów (ok. 465 dolarów)

4. Youku Tudou

Jest chińską odpowiedzią na serwis YouTube, z którym łączą go nawet te same inicjały. Youku i Todou były dwiema odrębnymi firmami, które połączyły się w 2012 roku. Dzięki temu YT stała się największą w Chinach stroną internetową z filmami wartą 3,5 mld dolarów. W momencie ogłoszenia fuzji Youku miała 21,8 proc udziału w tamtejszym rynku, a Todou 13,7 proc.

Biblioteka Youku obejmuje wiele filmów pełnometrażowych oraz seriale telewizyjne. Widzowie z całego świata mogą je zobaczyć za darmo, często z chińskimi napisami. Na YouTube nie można ich wyświetlić z powodu ograniczeń związanych z prawami autorskimi. W Chinach te przepisy albo nie istnieją albo są słabo egzekwowane. Dzięki temu Youku może wyświetlać treści chronione prawami autorskimi bez pozwolenia.

Youku pozwala użytkownikom na przesyłanie plików video, niezależnie od ich długości. Współpracuje ze stacjami i producentami telewizyjnymi, które regularnie umieszczają filmy na stronie.

Natomiast Tudou to strona, gdzie użytkownicy przesyłają, oglądają i udostępniają pliki video. Na stronie pojawia się każdego dnia ponad 50 tys. nowych filmów w tym także filmy amatorskie, teledyski i videoblogi.

5. Baidu

Baidu to najpopularniejsza wyszukiwarka w Chinach i piąta najbardziej popularna strona internetowa na świecie w rankingu firmy badawczej Alexa Internet (po Google, Facebooku, YouTube i Yahoo). Jej wartość szacuje się na 55,5 mld dolarów. Od 2005 roku akcje spółki są notowane na amerykańskiej giełdzie. Strona jest dostępna w jęz. chińskim i japońskim.

Tak jak Google ma YouTube, tak Baidu ma iQiyi. Po wycofaniu się Google’a z chińskiego rynku (chińskojęzyczna wersja Google'a kontrolowała 31 proc. lokalnego rynku) jej popularność gwałtownie wzrosła. Udział Baidu w chińskim rynku wynosi obecnie ok. 65 proc.

Oprócz wyszukiwarki tekstowej na Baidu znajdziemy także m.in. wyszukiwarkę plików graficznych, plików mp3, forum internetowe, encyklopedię i słownik. W zasobach Baidu ma ponad 740 mln stron internetowych, 80 mln zdjęć i 10 mln plików multimedialnych.

6. Sina Corporation

Koncern wart ponad 2,8 mld dolarów jest m.in. właścicielem Weibo, serwisu zbliżonego do hybrydy Twittera i Facebooka, gdzie użytkownicy mogą umieszczać swoje mikroblogi. Z Sina Weibo korzysta ponad 30 proc. chińskich internautów, a liczba zarejestrowanych użytkowników przekroczyła 500 mln. Codziennie w serwisie, który działa od sierpnia 2009 roku, publikowanych jest ok. 100 mln wiadomości.

Firma eksponuje to, że ma ponad 60 tys. zweryfikowanych kont należących do celebrytów, gwiazd sportu oraz innych VIP-ów. Najpopularniejszą setkę z tej listy "obserwuje" ponad 180 mln użytkowników. Ze względu na blokadę Twittera w Chinach pozycja Weibo wydaje się niezagrożona.

18 kwietniu b.r. Weibo zadebiutował na nowojorskiej giełdzie. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na ofertę, a wartość akcji spółki wzrosły z 17 do 20,24 dolarów, czyli ponad 19 proc.

Autor: Tomasz Leżoń / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons / CC BY 3.0

Pozostałe wiadomości

Donald Trump podpisał dekret uznający węgiel za minerał krytyczny. Prezydent USA ogłosił też inne działania mające znieść regulacje środowiskowe, zwiększyć wydobycie węgla i zablokować zamykanie kopalń.

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Źródło:
PAP

Polacy coraz chętniej odwiedzają Azory. W 2024 roku przybyła na ten portugalski archipelag rekordowa liczba turystów znad Wisły. Azory zyskują na popularności w kontynentalnej części Europy.

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

Źródło:
PAP

Podwyższone stawki ceł Donalda Trumpa weszły w życie. Zostały nałożone na towary z krajów, z którymi USA mają deficyt handlowy. Wśród nich jest między innymi 20-procentowe cło na produkty z Unii Europejskiej oraz 84-procentowe na Chiny.

Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Źródło:
PAP

Chłopcy będą chłopcami - w ten sposób rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt odniosła się do publicznego sporu miedzy doradcami prezydenta Donalda Trumpa, miliarderem Elonem Muskiem i doradcą do spraw handlu Peterem Navarro. Musk określił wcześniej Navarro "kretynem" i "głupszym niż worek cegieł".

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do trzech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 8 kwietnia 2025 roku.

Wyniki ostatniego losowania Lotto

Wyniki ostatniego losowania Lotto

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich liczb. Kumulacja rośnie do 190 milionów złotych. W Polsce padła jedna wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 655 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 8 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Źródło:
PAP

Majątek 11 miliarderów od początku roku skurczył się łącznie aż o prawie 450 miliardów dolarów - wynika z danych Bloomberga. Agencja regularnie publikuje szacunki dotyczące fortun najbogatszych ludzi świata.

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Źródło:
tvn24.pl

Departament Wydajności Państwa (DOGE), kierowany przez Elona Muska, wykorzystuje sztuczną inteligencję do śledzenia komunikacji w co najmniej jednej agencji federalnej, szukając przejawów wrogości wobec prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - przekazał Reuters. 

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Źródło:
PAP

USA nałożą dodatkowe cła na Chiny, podwyższając łączne taryfy do 104 procent - przekazał Reuters, cytując urzędnika Białego Domu. Dodatkowe cła mają wejść w życie w środę, 9 kwietnia.

Trump spełni swoją groźbę

Trump spełni swoją groźbę

Źródło:
Reuters

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Miliarderzy popierający Donalda Trumpa zaczynają krytykować jego politykę handlową - podał "Washington Post". Wszystko za sprawą gwałtownych zmian na rynkach kapitałowych.

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Źródło:
PAP

W wyniku ataku hakerskiego na Grupę Smyk naruszono dane niektórych klientów, kontrahentów, pracowników i partnerów biznesowych - przekazała firma. Większość skradzionych informacji to dokumentacja dotycząca produkcji odzieży.

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Źródło:
PAP

Musimy szukać rozwiązań i działań, które uchronią lub przynajmniej złagodzą skutki wysokich ceł - podkreślił we wtorek premier Donald Tusk podczas spotkania z przedstawicielami branży motoryzacyjnej. Minister finansów Andrzej Domański stwierdził z kolei, że amerykańskie cła z pewnością "istotnie" wpłyną na gospodarkę światową.

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Źródło:
TVN24, PAP

Państwowy urząd socjalny w Finlandii wysłał pisma do ponad 40 tysięcy osób o niskich dochodach, zalecając im poszukiwanie tańszego mieszkania. Jeśli się nie przeprowadzą w ciągu trzech miesięcy, urząd przestanie pokrywać im koszty czynszu w pełnej wysokości - informuje we wtorek telewizja MTV.

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Źródło:
PAP

Decyzja Donalda Trumpa w sprawie nałożenia nowych ceł spowodowała kilkunastoprocentowy spadek kursu Apple na amerykańskiej giełdzie. Według Bloomberga efekt był jeszcze jeden - klienci rzucili się do sklepów, aby kupić iPhone'y, zanim ich ceny wzrosną.

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Źródło:
Bloomberg

PZU skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z wypłatą nienależnego odszkodowania dla fundacji Lux Veritatis - potwierdziła tvn24.pl spółka. Prezesem fundacji jest Tadeusz Rydzyk. Według RMF FM chodzi o wypłatę 10 milionów złotych w związku z projektem Geotermii Toruńskiej. Jednocześnie drugie tyle miała zapłacić spółka z Grupy Orlen.

Odszkodowanie dla Lux Veritatis. PZU idzie do prokuratury

Odszkodowanie dla Lux Veritatis. PZU idzie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl/ PAP

Cła Donalda Trumpa odbiją się na amerykańskich rodzinach i zwiększą koszty utrzymania wielu gospodarstw domowych - podała telewizja ABC News. Według szacunków ubytek w portfelach Amerykanów wyniesie kilka tysięcy dolarów.

Tysiące mniej w portfelu. Skutki działań Trumpa

Tysiące mniej w portfelu. Skutki działań Trumpa

Źródło:
PAP

Czy Rada Polityki Pieniężnej powinna obniżyć stopy procentowe? - Chodzi o to, by uznać realia. Presja inflacyjna w Polsce słabnie i to od kilku miesięcy, w związku z tym należy łagodzić politykę pieniężną - powiedział profesor Marek Belka, były premier oraz były szef Narodowego Banku Polskiego w programie "Rozmowa Piaseckiego".

Belka: róbmy to, po prostu

Belka: róbmy to, po prostu

Źródło:
TVN24

Izera, polski samochód elektryczny, może nie powstać. Tomasz Kędzierski, prezes ElectroMobility Poland - spółki, która miała auto produkować - chce by projekt Izery ustąpił miejsca wizji nowoczesnego hubu produkcyjno-rozwojowego. Celem jest między innymi produkcja europejskiej marki samochodów wspólnie z globalnym partnerem.

"Flagowy projekt ugrzązł na mieliźnie". Nowy plan

"Flagowy projekt ugrzązł na mieliźnie". Nowy plan

Źródło:
PAP

Najbogatszy człowiek świata Elon Musk osobiście apelował do prezydenta USA Donalda Trumpa, by wycofał się z ceł - podał dziennik "Washington Post". To największa różnica zdań między prezydentem i jego bliskim współpracownikiem.

Elon Musk osobiście apelował do Donalda Trumpa

Elon Musk osobiście apelował do Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Sprawiedliwe roczne wynagrodzenie ze strony Google'a na rzecz polskich mediów za wykorzystanie ich treści powinno wynosić 78,67 miliona euro, czyli około 335 milionów złotych - szacuje Fehradvice & Partners w raporcie "Media w Polsce i ich wartość dla Google" stworzonym we współpracy z Związkiem Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

Jakie wynagrodzenie dla mediów? Raport

Jakie wynagrodzenie dla mediów? Raport

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Prezydent Zimbabwe zapowiedział zniesienie wszystkich ceł na towary z USA. To reakcja na wprowadzone przez administrację Donalda Trumpa nowe wysokie cła na produkty z innych państw. Emmerson Mnangagwa twierdzi, że w ten sposób poprawi stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Zdaniem opozycji prezydent może jednak mieć także powody osobiste dla swojej decyzji.  

Pierwsze państwo ugina się pod presją Trumpa. Likwiduje wszystkie cła na produkty z USA

Pierwsze państwo ugina się pod presją Trumpa. Likwiduje wszystkie cła na produkty z USA

Źródło:
BBC, Business Insider Africa, PAP, tvn24.pl

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła zarządzanie procesem wykonywania zadań oraz nadzór nad działalnością Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w latach 2021-2024 - przekazał dyrektor NIK Rafał Ostrowski.

Wyniki kontroli w RARS. Nieprawidłowości w wysokości 70 milionów złotych

Wyniki kontroli w RARS. Nieprawidłowości w wysokości 70 milionów złotych

Źródło:
PAP

- Błąd na błędzie - tak rzecznik chińskiego ministerstwa handlu nazwał cła Donalda Trumpa. Oznajmił także, że Chiny "stanowczo sprzeciwiają się groźbom Stanów Zjednoczonych podniesienia ceł na chińskie towary o 50 procent i zapowiadają zdecydowaną odpowiedź".

Groźby Trumpa, jest reakcja Pekinu. "Błąd na błędzie"

Groźby Trumpa, jest reakcja Pekinu. "Błąd na błędzie"

Źródło:
PAP