Do nich może należeć przyszłość. Chińskie firmy z impetem wchodzą na światowy rynek IT

Chiny zajmują drugie miesjce na świecie wśród największych rynków ITWikimedia Commons / CC BY 3.0

Alibaba, chiński koncern z branży e-handlu, przygotowuje się do debiutu na amerykańskiej giełdzie. Eksperci przewidują, że może to być prawdziwe „wejście smoka”. Debiut giełdowy będzie zapewne jednym z największych IPO w historii i może przewyższyć wartość oferty publicznej Facebooka sprzed dwóch lat. Ale Alilbaba to nie jedyny chiński "smok" z branży IT, który chce zdobyć klientów na całym świecie. Przedstawiamy najważniejszych z nich.

1. Alibaba

Chińskiemu gigantowi z branży e-commerce (ma 80 proc. udziału w tamtejszym rynku) najbliżej do Amazona i eBaya. Z jego pomocą można kupić właściwie wszystko - od ubrań przez elektronikę po samoloty. Nie sprzedaje jednak towarów bezpośrednio jak Amazon, ale działa bardziej na zasadzie bazaru, zarówno w relacji B2B (business to business) jak i B2C (bisuness to consumer).

Alibaba opiera działalność na tworzeniu platform e-handlowych, na których użytkownicy mogą sprzedawać własne produkty. Niedawny sojusz z Tencentem (o nim poniżej) pozwolił firmie rozwinąć skrzydła także dzięki dostępowi do komunikatora WeChat, chińskiemu odpowiednikowi WhatsApp.

Warto dodać, że pod względem wartości sprzedawanych towarów Alibaba już dawno wyprzedziła amerykańskich odpowiedników. Sprzedaż Alibaby w 2013 roku wyniosła ok. 250 mld dolarów, natomiast sprzedaż amerykańskich firm razem wziętych osiągnęła 90 mld dolarów.

Alibaba ma również system płatności podobny do PayPal oraz internetową agencję podróży Byecity.com.

Wartość koncernu wycenia się na około 200 mld dolarów. Przychody firmy w 2013 roku wyniosły 5,7 mld dolarów.

6 maja spółka Alibaba Group złożyła w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) prospekt emisyjny. Termin debiutu na razie nie jest znany, ale spodziewana wartość oferty publicznej Alibaby to 20 mld dolarów. Debiut budzi ogromne emocje, bo być może będzie to nawet największe IPO w historii.

2. Tencent

Alibaba chce wejść na giełdę. To będzie największy debiut technologiczny w historii
Alibaba chce wejść na giełdę. To będzie największy debiut technologiczny w historiiTVN24 BiS

Tencent to Facebook, Amazon i Twitter w jednym. Ma ponad miliard użytkowników i jest na świecie piątą pod względem osiąganych zysków (po Google, Amazonie, eBayu i Facebooku) firmą internetową. Oferuje kilkanaście usług, w tym serwis społecznościowy, e-handel, gry on-line oraz przechowywanie danych w chmurze. Wartość Tencenta to ok. 148 mld dolarów.

Firma z Shenzen ma także WeChat - niezwykle popularny komunikator w Państwie Środka. Jak nie trudno się domyślić jest to odpowiednik WhatsApp - aplikacji, którą w lutym firma Marka Zuckerberga kupiła za 19 mld dolarów. Ale Tencent szerzej wykorzystuje swoje narzędzie - za jego pomocą można grać w gry, zamawiać taksówki, rezerwować bilety do kina, a nawet zarządzać inwestycjami. Należy pamiętać, że firmy internetowe w Chinach mogą łatwiej opanować lokalny rynek, bo Facebook jest w kraju zakazany, a Google wycofał się z powodu cenzury.

Tencent rozpoczął już podbój rynków zagranicznych w Azji Południowo-Wschodniej i Indiach, a eksperci podkreślają, że firma już teraz gra w tej samej lidze co Amazon, Google, Facebook i Twitter ale reszta świata po porostu jeszcze o tym nie wie.

3. Xioami

Chińczycy oszaleli na punkcie smartfonów, co sprawiło, że Chiny praktycznie z dnia na dzień stały się największym na świecie rynkiem telefonii komórkowej. Xiaomi, często nazywany "chińskim Apple" jest wyróżniającym się lokalnym producentem telefonów, który wybił się dzięki wysokiej klasy urządzeniom o niskiej cenie. Jakość tych telefonów chwali nawet konkurencja. Steve Wozniak, współzałożyciel Apple, powiedział, że smartfony Xiaomi są „doskonałe”.

Apple kontroluje 28 proc. chińskiego rynku i wciąż jest tam liderem, ale firma z Pekinu mocno depcze mu po piętach i to zaledwie cztery lata po powstaniu.

Xiaomi ma globalne ambicje, ale jego sukces na lokalnym runku nie przełożył się jeszcze na podbój za granicą. Aż 97 proc. smartfonów Xiaomi zostało sprzedanych w Państwie Środka. W 2013 producent sprzedał w sumie 18,7 mln smartfonów. W pierwszym kwartale 2014 roku liczba ta wyniosła już 11 mln

Aby przyśpieszyć międzynarodową ekspansję koncern podkupił z Google'a jego wiceszefa Hugo Barrę, który w Xiaomi jest odpowiedzialny za rozszerzenie oferty produktów na rynek globalny.

Efekty jego pracy już widać. W przyszłym miesiącu na rynek w Chinach trafi tablet o nazwie MiPad. MiPad ma wiele zalet, dzięki którym można przewidywać, że podobnie jak MiPhone stanie się w Chinach absolutnym hitem. Działa w systemie Android, ma dwie super ostre kamery, pojemną baterię, szybki procesor i 7,9-calowy ekran o wysokiej rozdzielczości.

Urządzenie będzie również dostępne w krajach południowo-wschodniej Azji, Indiach oraz Ameryce Południowej. Jak zapowiedział Barra, Xiaomi nie ma w tegorocznych planach wejścia na rynek w USA, ze względu na jego dużą konkurencyjność.

MiPad ma kosztować 1500 juanów (ok. 240 dolarów), natomiast porównywalny IPad mini można kupić za ok. 2900 juanów (ok. 465 dolarów)

4. Youku Tudou

Jest chińską odpowiedzią na serwis YouTube, z którym łączą go nawet te same inicjały. Youku i Todou były dwiema odrębnymi firmami, które połączyły się w 2012 roku. Dzięki temu YT stała się największą w Chinach stroną internetową z filmami wartą 3,5 mld dolarów. W momencie ogłoszenia fuzji Youku miała 21,8 proc udziału w tamtejszym rynku, a Todou 13,7 proc.

Biblioteka Youku obejmuje wiele filmów pełnometrażowych oraz seriale telewizyjne. Widzowie z całego świata mogą je zobaczyć za darmo, często z chińskimi napisami. Na YouTube nie można ich wyświetlić z powodu ograniczeń związanych z prawami autorskimi. W Chinach te przepisy albo nie istnieją albo są słabo egzekwowane. Dzięki temu Youku może wyświetlać treści chronione prawami autorskimi bez pozwolenia.

Youku pozwala użytkownikom na przesyłanie plików video, niezależnie od ich długości. Współpracuje ze stacjami i producentami telewizyjnymi, które regularnie umieszczają filmy na stronie.

Natomiast Tudou to strona, gdzie użytkownicy przesyłają, oglądają i udostępniają pliki video. Na stronie pojawia się każdego dnia ponad 50 tys. nowych filmów w tym także filmy amatorskie, teledyski i videoblogi.

5. Baidu

Baidu to najpopularniejsza wyszukiwarka w Chinach i piąta najbardziej popularna strona internetowa na świecie w rankingu firmy badawczej Alexa Internet (po Google, Facebooku, YouTube i Yahoo). Jej wartość szacuje się na 55,5 mld dolarów. Od 2005 roku akcje spółki są notowane na amerykańskiej giełdzie. Strona jest dostępna w jęz. chińskim i japońskim.

Tak jak Google ma YouTube, tak Baidu ma iQiyi. Po wycofaniu się Google’a z chińskiego rynku (chińskojęzyczna wersja Google'a kontrolowała 31 proc. lokalnego rynku) jej popularność gwałtownie wzrosła. Udział Baidu w chińskim rynku wynosi obecnie ok. 65 proc.

Oprócz wyszukiwarki tekstowej na Baidu znajdziemy także m.in. wyszukiwarkę plików graficznych, plików mp3, forum internetowe, encyklopedię i słownik. W zasobach Baidu ma ponad 740 mln stron internetowych, 80 mln zdjęć i 10 mln plików multimedialnych.

6. Sina Corporation

Koncern wart ponad 2,8 mld dolarów jest m.in. właścicielem Weibo, serwisu zbliżonego do hybrydy Twittera i Facebooka, gdzie użytkownicy mogą umieszczać swoje mikroblogi. Z Sina Weibo korzysta ponad 30 proc. chińskich internautów, a liczba zarejestrowanych użytkowników przekroczyła 500 mln. Codziennie w serwisie, który działa od sierpnia 2009 roku, publikowanych jest ok. 100 mln wiadomości.

Firma eksponuje to, że ma ponad 60 tys. zweryfikowanych kont należących do celebrytów, gwiazd sportu oraz innych VIP-ów. Najpopularniejszą setkę z tej listy "obserwuje" ponad 180 mln użytkowników. Ze względu na blokadę Twittera w Chinach pozycja Weibo wydaje się niezagrożona.

18 kwietniu b.r. Weibo zadebiutował na nowojorskiej giełdzie. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na ofertę, a wartość akcji spółki wzrosły z 17 do 20,24 dolarów, czyli ponad 19 proc.

Autor: Tomasz Leżoń / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons / CC BY 3.0

Pozostałe wiadomości

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 21 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sejm zaakceptował ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Posłowie uchwalili przygotowane przez rząd zmiany do ustawy powodziowej i część zgłoszonych w drugim czytaniu poprawek.

Sejm przyjął rządowe zmiany w ustawie powodziowej

Sejm przyjął rządowe zmiany w ustawie powodziowej

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek restrykcje na 118 osób i podmiotów z sektora finansowego Rosji, w tym pełne sankcje na Gazprombank, ostatni duży rosyjski bank, który dotąd nie został objęty pełną blokadą - ogłosił w czwartek Biały Dom.

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Źródło:
PAP

Google zapowiedział testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne między innymi z wyszukiwarki. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników. - Bardzo niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

Źródło:
tvn24.pl

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych zostaną obcięte - poprawka w tej sprawie do budżetu państwa na 2025 rok została przyjęta w czwartek przez Komisję Finansów Publicznych. Do formularza poprawki już w środę dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Łącznie chodzi o kwotę 335,5 miliona złotych, która na mocy tej poprawki zostanie przesunięta na inne cele.

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Źródło:
tvn24.pl

Konsultanci specjalizujący się w uzyskiwaniu dla klientów prawa do pobytu w obcych krajach ocenili, że po wyborach prezydenckich w USA z pytaniem o warunki udziału w europejskich programach "złotych wiz" zgłosiło się do nich czterokrotnie więcej Amerykanów niż w poprzednim tygodniu - podał CNN.

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Polska, Litwa, Łotwa, a także Estonia przekazały Komisji Europejskiej wspólne pismo dotyczące wprowadzenia ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy - podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Źródło:
PAP

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie budową domowych instalacji OZE resort klimatu podjął decyzję o podwojeniu planowanego dofinansowania z programu FEnIKS do kwoty 1,7 miliarda złotych - przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób, które zdecydują się na zakup fotowoltaiki oraz magazynów energii.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Źródło:
PAP

Oskładkowanie wszystkich umów cywilnych, między innymi o dzieło, nie będzie realizowane przez rząd - donosi w czwartek portal money.pl. To jeden z kamieni milowych KPO, na który wyraził zgodę poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego. Obecny rząd Donalda Tuska ma przystąpić do negocjacji z Brukselą w tej sprawie. Bowiem wypłata kolejnych pieniędzy z KPO może zostać zagrożona.

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Źródło:
PAP, Money.pl, tvn24.pl

Rzecznik Nissan Motor poinformował w czwartek, że około 6 procent pracowników firmy w Stanach Zjednoczonych zaakceptowało zaoferowane pakiety wcześniejszych emerytur. To element planu restrukturyzacji japońskiego producenta, który zapowiedział zwolnienie dziewięciu tysięcy osób na całym świecie.

Znany producent samochodów tnie etaty

Znany producent samochodów tnie etaty

Źródło:
Reuters

Departament sprawiedliwości USA złożył wniosek do sądu, w którym domaga się od Google sprzedaży przeglądarki Chrome oraz udostępnienia danych konkurencji, aby ograniczyć monopol na rynku wyszukiwarek internetowych – podał w czwartek Reuters.

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych, między innymi Kancelarii Prezydenta RP, Sądu Najwyższego, Państwowej Inspekcji Pracy czy Instytutu Pamięci Narodowej mają zostać przycięte - wynika z poprawki do projektu ustawy budżetowej na rok 2025, do której dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Najwięcej, bo prawie 70 milionów złotych straci Instytut Pamięci Narodowej.

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w październiku 2024 roku na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 9,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku oraz wyższa o 1,9 procent w stosunku do września 2024 roku.

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Źródło:
GUS, tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

"W związku z wątpliwościami UOKiK zwracamy środki, które są równowartością pobranych opłat za utrzymanie numeru w sieci" - poinformowało Orange w mediach społecznościowych. Chodzi o byłych klientów operatora. Wniosek w tej sprawie można złożyć tylko do 18 grudnia.

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk i były kandydat na prezydenta Vivek Ramaswamy zapowiedzieli w tekście na łamach "Wall Street Journal", że kierowany przez nich zespół DOGE zamierza przedstawić Donaldowi Trumpowi listę tysięcy bezprawnych, ich zdaniem, regulacji i zaproponować masowe zwolnienia urzędników federalnych.

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Źródło:
PAP

Luka płacowa pozostaje bez zmian, czyli przewaga zarobków mężczyzn nad tym, ile zarabiają kobiety - pisze w czwartek "Gazeta Wyborcza". - Tylko w 26 z 380 powiatów w Polsce to kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni - zauważa ekspert cytowany przez dziennik.

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Takie sieci, jak Biedronka, Lidl czy Aldi, zdobyły już blisko połowę polskiego rynku spożywczego. Teraz będą zmniejszać ofertę na półkach, by zaoszczędzić. To problem dla klientów i producentów - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Źródło:
PAP

"Komediant", czyli dzieło sztuki w postaci banana przyklejonego taśmą do ściany, został sprzedany za ponad sześć milionów dolarów. Kontrowersyjne dzieło tym samym zyskuje na wartości niczym najlepsza inwestycja - odkąd pięć lat temu sprzedano je po raz pierwszy, podrożało już ponad pięćdziesięciokrotnie.

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Źródło:
CNN, PAP

Uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie Gautam Adani, prezes korporacji Adani Group, której spółki notowane są między innymi na nowojorskiej giełdzie, został oskarżony przez sąd w USA o korupcję. Zarzuca mu się proponowanie indyjskim urzędnikom łapówek na kwotę 265 milionów dolarów.

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Źródło:
PAP, BBC