Najnowsze

Deklaracje ws. OFE także przez internet. Co 4 lata możliwość zmiany zdania?

Najnowsze

Deklarację pozostania w funduszu emerytalnym będzie można złożyć w oddziale ZUS, pocztą oraz internetowo

W projekcie zmian w OFE, który zostanie w piątek przekazany do konsultacji, założono, że deklarację pozostania w funduszu emerytalnym będzie można złożyć osobiście w oddziale ZUS, pocztą oraz internetowo przez platformę ePUAP – poinformowała w środę wiceminister finansów Izabela Leszczyna.

- Każdy członek OFE będzie mógł złożyć w ZUS oświadczenie, że chce nadal przekazywać część składki do OFE. Oświadczenie będzie można składać osobiście albo za pośrednictwem poczty, a także internetowo, wykorzystując ePUAP w ZUS. Wyszliśmy z założenia, że sposób złożenia oświadczenia musi być jak najmniej uciążliwy dla obywateli - powiedziała Leszczyna. - Takie rozwiązanie proponujemy w projekcie ustawy - dodała.

Wkrótce konsultacje

W środę premier Donald Tusk zapowiedział, że w czwartek zakończą się prace nad zmianami w OFE i od piątku rozpoczną się nad nimi konsultacje. Konsultacje mają trwać przez 30 dni, a projekt pod obrady rządu na trafić w pierwszej połowie listopada.

- Konkretnie w czwartek wieczorem gotowy dokument z projektem rządowym zostanie przesłany do konsultacji. Potrwają one ustawowy miesiąc. Zbierzemy wszystkie formalnie już sformułowane uwagi - powiedział dziennikarzom w Sejmie Tusk.

Dodał, że następnie odbędzie się posiedzenie rządu poświęconej tej sprawie. - Myślę, że za mniej więcej miesiąc i tydzień projekt powinien znaleźć się w parlamencie - zapowiedział szef rządu. Dodał, że we wtorek wieczorem rozmawiał o ostatnich ustaleniach między ministerstwami finansów i pracy. - Ta rozmowa upewniła mnie, że osiągnęliśmy finał, jeśli chodzi o ten etap prac - zaznaczył.

- Szczegółowe zapisy poznacie państwo w momencie, kiedy ten dokument zostanie przesłany do konsultacji, a więc za kilkadziesiąt godzin - zapowiedział premier.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że projekcie założono, że ubezpieczeni będą mieli 3 miesiące na podjęcie decyzji czy zostają w OFE. Po dwóch latach będą mogli zmienić zdanie, a następnie tzw. okna transferowe między OFE i ZUS będą co cztery lata. Zmiany w OFE przewiduje również liberalizację limitów inwestycji funduszy za granicą. Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk informował w ubiegłym tygodniu, że docelowo, po umorzeniu części obligacyjnej, OFE będą mogły oprócz akcji, inwestować w obligacje komercyjne: korporacyjne i samorządowe. Zostanie także wprowadzony stopniowy wzrost limitu inwestowania 30 proc. aktywów za granicą od 2016 roku, w krajach Unii Europejskiej i OECD.

Autor: db//bgr / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości