Co dał szczyt UE w sprawie Ukrainy? Dziś w TVN24 Biznes i Świat


W Brukseli szefowie rządów państw UE postanowili o przyjęciu sankcji wobec Rosji. Chodzi o zawieszenie rozmów z Rosją o liberalizacji wizowej oraz w sprawie nowej umowy o współpracy UE-Rosja. Tymczasem USA wprowadziły już sankcje na osoby i instytucje "odpowiedzialne za podważanie instytucji demokratycznych na Ukrainie".

Przywódcy państw Unii Europejskiej spotkali się z szefem ukraińskiego rządu Arsenijem Jaceniukiem. Wczoraj Komisja Europejska zaproponowała pakiet finansowy dla Ukrainy, który może wynieść nawet 11 miliardów euro w najbliższych latach.

Poza tą pomocą Kijów może liczyć na kredyt z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Na posiedzeniu pojawi się też sprawa ewentualnych sankcji wobec Rosji. Jednak aby zapadła decyzja o wprowadzeniu ich w życie, potrzebna jest jednomyślność 28-miu krajów wspólnoty - a to może być trudne, ze względu na interesy ekonomiczne z Rosją.

Od dziś z kolei obowiązują unijne sankcje nałożone na byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i 17 jego współpracowników. Unia zamroziła im konta w związku z podejrzeniem o defraudacje państwowych pieniędzy. Ich konta zablokowała także Kanada.

Relacja z Brukseli przez cały dzień w TVN24 Biznes i Świat

Kto u nas?

O godzinie 21.00 w programie "Świat" Bartosza Węglarczyka o decyzjach Unii Europejskiej w sprawie dalszej współpracy z Ukrainą i sankcjach wobec Rosji, a także o rozwoju wydarzeń na Krymie będziemy rozmawiali z byłym ambasadorem w Rosji Stanisławem Cioskiem oraz ekspertem ds. rynków wschodnich dr Henrykiem Borko z Warszawskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej.

Natomiast w programie "24 godziny" o godz. 22.00 Katarzyna Werner porozmawia z gośćmi – profesorem Januszem Siborą i ekonomistą Ryszardem Petru. Goście zastanawiać będą się, jak świat powinien zareagować na referendum na Krymie? Jak pogodzić zasadę nienaruszalności granic z zasadą szanowania woli większości mieszkańców prowincji? I jakie sankcje zachód wprowadzi wobec Rosji?

Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości