Najnowsze

Chińska armia przyspiesza modernizację. W tym roku wyda ponad 131 mld dolarów

Najnowsze


Prezydent Chin Xi Jinping rozpoczął program przyspieszenia modernizacji wojska. - Celem jest zbudowanie silnej armii - powiedział na posiedzeniu specjalnie utworzonego w tym celu komitetu. Budżet obronny Chin wzrośnie w tym roku o 12,2 proc. do 131,57 mld dolarów.

Prezydent, który jest jednocześnie faktycznym przywódcą armii jako przewodniczący Centralnej Komisji Wojskowej, postanowił zmodernizować wojskowe szeregi. W tym celu powołał i stanął na czele komitetu ds. pogłębienia reformy armii.

Wzniosłe słowa, konkretów brak

Jak informuje chińska agencja prasowa Xinhua, pierwsze posiedzenie komitetu odbyło się w sobotę. Podczas przemówienie pełnego wzniosłych komunistycznych frazesów, Xi "podkreślił, że państwowa reforma wojska powinna powinna prowadzić do zbudowania silnej armii". Nie sprecyzował przy tym, jak Chiny chcą zmodernizować swoje dywizje.

To kolejny krok na drodze do unowocześnienia ludowej armii. Na początku tego miesiąca Chiny ogłosiły najwyższy od trzech lat wzrost wydatków na zbrojenia. Tym samym, jak zwraca uwagę Reuters, dały silnie do zrozumienia, że nie zamierzają zmniejszać swoich wpływów w Azji. Decyzją rządu, budżet obronny wzrośnie w tym roku o 12,2 proc. do 131,57 mld dolarów. Więcej środków pójdzie na rozwijanie zaawansowanej technologii wojskowej oraz wzmocnienie ochrony wybrzeży i obrony powietrznej. Budżet wojskowy na 2014 rok jest pierwszym, który Xi ustalił od momentu objęcia stanowiska prezydenta w marcu zeszłego roku.

Chiny mają drugi co do wielkości budżet na zbrojenia. Największy - USA - to 572 mld dolarów. Państwo Środka wydaje obecnie na obronę trzy razy więcej niż Indie i więcej niż Japonia, Kora Płd., Tajwan i Wietnam łącznie.

* Dane z 2013 roku za Międzynarodowym Instytutem Badań Strategicznych (IISS)

Autor: rf/klim/ / Źródło: tvn24bis.pl, Reuters

Pozostałe wiadomości