Chcemy małe, deweloperzy mają duże

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huNiektórzy deweloperzy dokonują zmian w istniejącej już ofercie

Od dawna wiadomo, że małe jest piękne. Ale zapomnieli o tym deweloperzy, którzy oddają na rynek mieszkania o ponad 19 mkw. większe, niż chcemy kupić - wynika z analizy Home Broker.

Gdyby tego było mało, przeciętna powierzchnia oddawanych mieszkań deweloperskich rośnie, pisze portal bankier.pl. W stosunku do grudnia zwiększyła się o 3,5 mkw. i była największa od listopada 2007 roku, czyli okresu boomu na rynku budownictwa mieszkaniowego.

Jakie są...

Ceny mieszkań rozpoczynanych podczas boomu są wysokie, dlatego jest na nie niewielki popyt. Obecnie natomiast deweloperzy w Łodzi powoli uruchamiają nowe projekty, ponieważ koszty budowy spadły do poziomów, które pozwalają na oferowanie mieszkań w bardziej przystępnych cenach. Agata Lange, doradca Home Broker

Powierzchnia przeciętnego mieszkania deweloperskiego, oddanego do użytku w styczniu br. wynosiła 71,9 mkw. (dotąd od marca ub.r. średni metraż nie przekraczał 70 mkw.) Tym samym deweloperzy cofnęli się do listopada 2007 r., kiedy przeciętne oddawane mieszkania miały do 76,8 mkw. Notowany w 2010 wzrost wynosi 5,1 proc.

Niewielki wzrost odnotowano też w ofertach mieszkań spółdzielczych, które są większe średnio o 1,2 proc. niż rok wcześniej. Jak podkreśla bankier.pl, dane od deweloperów zawyżają budynki apartamentowe, w których powierzchnie mieszkań są większe.

... a jakich chcą

Tymczasem z badań agencji nieruchomości Home Broker wynika, że w styczniu br. w największych miastach kupujący poszukiwali lokali o średniej powierzchni 52,6 mkw. Średnio o 19,3 mkw. mniejszych, niż oferują deweloperzy (i 7,6 mkw. mniejsze niż oferowane mieszkania spółdzielcze). Można więc mówić o dużym niedopasowaniu podaży i popytu na rynku.

Specjaliści sytuację tę tłumaczą przede wszystkim tym, że kupujący szukają mieszkań także na bogatym w niewielkie mieszkania rynku wtórnym (np. w "wielkiej płycie"). Ponadto budowa oddawanych dziś mieszkań, rozpoczęła się mniej więcej dwa lata temu, gdy inne były oczekiwania klientów.

Dzielenie włosa na dwoje

W związku ze zmianą oczekiwań, niektórzy deweloperzy dokonują zmian w istniejącej już ofercie.

- Deweloperzy starają się dzielić duże ponad 80-metrowe mieszkania na dwa i takie lokale sprzedają się na pniu. Mało kto buduje teraz mieszkania 3-pokojowe na 100 metrach kwadratowych – mówi portalowi Grzegorz Maj, doradca Home Broker z Krakowa.

Ale nie zawsze jest to możliwe. Takie zmiany prowadzą też do pogorszenia infrastruktury budynku, np. przez zmniejszenie liczby miejsc parkingowych. Należy więc liczyć na to, że ceny większych mieszkań, nie nadających się do podziału, spadną.

Źródło: bankier.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu