Najnowsze

Ceny miedzi spadają. Przez nieuczciwe transakcje?

Najnowsze


Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu wykrycia dowodów na nieuczciwe transakcje w Qingdao - informują maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME (London Metal Exchange) kosztuje 6.717,50 dol. za tonę, po spadku o 24,5 dol.

W chińskim porcie Qingdao toczy się śledztwo w sprawie domniemanych nieprawidłowości przy wykorzystaniu miedzi jako zabezpieczenia przy pozyskiwaniu finansowania.

Przekręty?

Śledczy wykryli dokumenty świadczące o nielegalnym handlu dotyczące kwietnia 2013 r. Niektóre z nich dotyczą właśnie nieprawidłowości transakcji w porcie Qingdao. - Sprawa Qingdao jeszcze się nie skończyła - mówi Chae Un Soo, trader na rynku metali w Korea Exchange Bank Futures Co. - Te informacje mogą negatywnie wpłynąć na popyt na metale - dodaje. Do zakupu metali inwestorów zniechęca też umacniający się dolar USA. Kurs waluty wzrósł do najwyższego poziomu od 4 lat po danych z amerykańskiego rynku nieruchomości.

Nowe domy

Sprzedaż nowych domów w USA w sierpniu wyniosła 504 tys. w ujęciu rocznym - poinformował w środę Departament Handlu. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż nowych domów wyniesie 430 tys. - W tym momencie mocniejszy dolar jest dominującym czynnikiem rynku niedźwiedzia na giełdach metali - ocenia Tetsu Emori, ekonomista Astmax Asset Management Inc. w Tokio.

Autor: msz//km / Źródło: PAP