Firmy mają zapłacić mniej za gaz. Jest kolejna decyzja PGNiG

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Morawiecki w Sejmie o tarczy antyinflacyjnej 2.0
Morawiecki w Sejmie o tarczy antyinflacyjnej 2.0TVN24
wideo 2/7
TVN24Morawiecki w Sejmie o tarczy antyinflacyjnej 2.0

Spółka PGNiG Obrót Detaliczny wprowadziła kolejną obniżkę cen gazu dla odbiorców biznesowych. Tym razem o 10 procent. W efekcie odbiorcy mają zapłacić o 35 procent mniej w stosunku do cennika z początku roku. Obniżka będzie obowiązywać do 31 marca 2022 roku.

Skorzystanie z obniżki nie wymaga od klientów podjęcia jakichkolwiek działań, w tym zawierania dodatkowych umów. Oznacza to - jak wyjaśniła spółka - że ceny uwzględniające obniżkę będą automatycznie stosowane przez sprzedawcę w rozliczeniach z odbiorcami.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ceny gazu 2022 - PGNiG obniża ceny

Spółka PGNiG Obrót Detaliczny 14 stycznia br. poinformowała o obniżce o 25 proc. cennika "Gaz dla Biznesu" nr 9. Od 1 lutego wprowadzono kolejną obniżkę, tym razem o 10 proc. W efekcie ceny mają być o 35 proc. niższe od poziomu sprzed 14 stycznia.

PGNiG Obrót Detaliczny to największy sprzedawca detaliczny gazu. Obniżka o 35 proc. ma obowiązywać do 31 marca. "Obniżka obowiązuje w okresie od 14 stycznia 2022 r. do 31 marca 2022 r., jednak nie dłużej niż do zmiany Cennika lub zastąpienia go nowym cennikiem" - czytamy na stronie spółki.

Jak poinformowała firma PGNiG OD, obniżka dotyczy ceny netto paliwa gazowego bez akcyzy. Obniżką są objęci automatycznie wszyscy odbiorcy podlegający rozliczeniom za pobrane paliwo gazowe na podstawie cen określonych w zmienionym cenniku, w okresie obowiązywania obniżki. Spółka zastrzega, że obniżka nie obejmuje odbiorców rozliczających się na podstawie cen innych niż wynikające z cennika "Gaz dla Biznesu" nr 9, określonych w zawartych czasowych aneksach lub przyjętych ofertach specjalnych.

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin wskazał w komentarzu dla Polskiej Agencji Prasowej, że z nowej, obowiązującej do końca marca ceny będą mogły skorzystać "między innymi piekarnie, zakłady fryzjerskie czy firmy usługowe".

Spółka PGNiG Obrót Detaliczny przypomniała, że w ramach drugiej odsłony tzw. tarczy antyinflacyjnej od 1 lutego do 31 lipca 2022 roku została obniżona stawka podatku VAT na gaz ziemny z 8 proc. na 0 proc., a na energię elektryczną - z 23 proc. do 5 proc. Dodatkowo, od 1 stycznia do 31 maja 2022 roku, zmniejszona została stawka akcyzy na energię elektryczną do kwoty 4,60 zł za megawatogodzinę (MWh).

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości