Cena baryłki przekroczyła 60 dolarów

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huGospodarka się rusza więc potrzebuje paliwa

Nadzieja na poprawę w gospodarce wydaje się być coraz większa. Widać to m.in. po rosnących cenach surowców, w tym ropy naftowej. Cena jej baryłki na nowojorskiej giełdzie NYMEX w handlu elektronicznym przekroczyła 60 dolarów i jest najwyższa od listopada ubiegłego roku.

Ropa naftowa drożeje we wtorek na giełdzie w Nowym Jorku po wzrostach indeksów na światowych rynkach, wywołanych wzrostem optymizmu, że globalna gospodarka zaczyna odzyskiwać siły - podają maklerzy.

- Sentyment ciągnie rynek do góry z powodu optymizmu i nadzieje na szybkie ożywienie - mówi Toby Hassall, analityk Commodity Warrants Australia w Sydney. - Jeśli giełdowe indeksy nadal będą rosnąć, to za nimi pójdzie dalszy wzrost cen ropy i innych surowców - dodaje.

Maklerzy podkreślają też, że na rynek powracają spekulacje odnośnie zakłóceń dostaw z Nigerii – element ten trwale towarzyszył poprzedniej hossie na ropie. - Jego znaczenie jest raczej symboliczne, ale może potwierdzać trwalszą zmianę sentymentu - pisze w swoim komentarzu Przemysław Kwiecień, analityk Domu Maklreskiego Przemysław Kwiecień.

Według niego kolejną barierą do pokonania po przekroczeniu 60 dol. za baryłkę będzie cena 62,80 dolarw.

Źródło: pb.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Raporty: