Blair i Sarkozy zdefiniują nowy kapitalizm


"Nowy świat: wartości, rozwój i regulacje", konferencję pod takim tytułem Nicolas Sarkozy i Tony Blair planują zorganizować w styczniu.

"Żyjemy w przełomowym dla naszych gospodarek i organizacji społecznych momencie. Bardziej niż kiedykolwiek musimy pokazać, że możemy zaproponować konkretne rozwiązania dla wyzwań, którym musimy stawić czoło" - napisało w oświadczeniu biuro Nicolasa Sarkozy'ego.

Rozwiązania mają zaproponować m.in., obok polityków, laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Joseph Stiglitz i Amartya Sen. - W czasie, gdy próbujemy zdefiniować nowy model kapitalizmu i odzwierciedlić wartości, które pozwolą nam dostosować się do globalizacji, spotkanie to będzie istotnym wkładem - oświadczył Blair.

Ratować gospodarkę świata

Szczyt Sarkozy'ego i Blaira będzie kontynuacją wysiłków wielu państw, by jak najprędzej wyjść z kryzysu światowego. Ostatnia taka próba miała miejsce w minioną sobotę, na szczycie G20 w Waszyngtonie.

W oświadczeniu wydanym po szczycie, najbardziej uprzemysłowione kraje świata ostrzegły by nie wznosić barier handlowych i wezwały do większego zasilania aktywami finansowymi Międzynarodowego Funduszu Walutowego, poprawy standardów rachunkowości, a także umocnienia nadzoru nad firmami inwestycyjnymi prowadzącymi ryzykowne operacje finansowe oraz firmami oceniającymi wiarygodność kredytową.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości