Po trzech z rzędu spadkach, ostatnią sesję tygodnia rozpoczęliśmy co prawda od wzrostów, ale sił starczyło na krótko. Po tym, jak UE i USA wprowadziły kolejne sankcje na Rosję, ogłoszeniu całkiem dobrych danych o zatrudnieniu i produkcji przemysłowejw Europie, parkiety zakończyły dzień pod kreską. Mocno zwyżkowały za to energetyczne giganty. Rubel ponownie tracił ustalając kolejne rekordy. Dzień na rynkach - relacjonował Radosław Fellner.
10 najważniejszych punktów dzisiejszego dnia na rynkach:
1. UE wprowadza w życie sankcje, w reakcji rubel tanieje do - wydawać by się mogło - rekordowego poziomu, ale nie. Ten przyszedł po tym, jak swoje sankcje na rosyjskie bank i firmy zbrojeniowe wprowadzili Amerykanie.
2. Do Polski nadal wpływa mniej gazu z Rosji, ale więcej od środowych poziomów.
3. I znów czerwony koniec dla głównych indeksów: WIG20 -0,17 proc., WIG30 -0,11 proc., WIG -0,08 proc.. Za to znów mile zaskakują małe i średnie spółki, w których tli się siła do wybicia WIG250 +0,40 proc.
4. Odbicie po wczorajszych spadkach na: PGNiG +3,03 proc., PGE +2,94 proc. Tauron +2,14 proc., ale ENEA miała mało pary i kończy na równo -1 proc.
5. Z mocnej przeceny: KGHM -3 proc. i LPP -3,47 proc., a z ciekawostek, po informacji, że gra "Lords of the Fallen" została dopuszczona na platformę Sony PlayStation4, CI Games +4,46 proc.
6. Dobre dane z gospodarki USA, nie przekonały do kupowania: DIJ -0,23 proc., Dow30 -0,09 proc., S&P500 -0,23 proc., Nasdaq100 -0,25 proc., DIJ -0,17 proc.
7. Ropa nie przejmuje się ryzykiem geopolitycznym, wręcz przeciwnie. Brent nadal poniżej 100 dol. i wyhamowania zjazdu nie widać = 97 dol./baryłka (-1,08 proc.).
8. Złoto najtańsze od stycznia tego roku 1229,30 dol. (-0.89 proc.)
9. Europa zamyka się niemal płasko: DAX -0,44 proc., FTSE100 +0,06 proc., CAC40 -0,01 proc., IBEX35 +0,02 proc.
10. O godz. 18 zapraszam przed telewizory, bo Paweł Blajer policzy, o ile wzrosną składki ZUS dla przedsiębiorców w 2015 roku.
Kto się podczas tej sesji wyróżnił?
@PawelBiedrzycki Ja bym tam nie wyróżniał KGH, Book-b na MDG, sprzedaż pakietu na ROB,czy wreszcie oddalanie się LPP od10k - wszystko na "-"
— Konrad Ryczko (@konradryczko) wrzesień 12, 2014
Także tak:
Kolejne rekordy słabości rosyjskiego rubla względem dolara. Z kolei rosyjskie indeksy giełdowe umiarkowanie spokojne. pic.twitter.com/zPHEf6dqfc
— Raiffeisen o Rynkach (@RaiffeisenRynki) wrzesień 12, 2014
Rzut oka na notowania w Polsce:
Komisja Nadzoru Finansowego wpisała Rainbow Tours na listę ostrzeń publicznych. Powodem jest wykonywanie czynności ubezpieczeniowych przez spółkę bez zgody KNF. Ostrzeżenie KNF nie odnosi się do działalności turystycznej Rainbow Tours.
Mocna czerwień na rosyjskiej giełdzie i RTS:
Choć MICEX zielony:
Na reakcje rubla nie trzeba długo czekać - kolejny (niechlubny) rekord do dolara:
Amerykanie wprowadzają sankcje na Sberbank, największy bank Rosji, blokują też atywa pięciu firm z sektora obronnego.
Ach ta ropa - tęskni za poziomami z lipca 2012 r.
Wielka Brytania, jako pierwszy zachodni kraj świata, chce sprzedać obligacje nominowane w chińskim juanie - powiedział minister skarbu George Osborne. Co więcej, doda tę walutę do swoich rezerw.
Amerykański Departament Energii wydał ostateczną zgodę na eksport LNG z planowanego terminala Cameron w Luizjanie. Tym samym pełny zostaw niezbędnych pozwoleń i decyzji na wysyłkę LNG poza strefy wolnego handlu mają już trzy amerykańskie obiekty. DoE poinformował, że instalacja Cameron LNG - dawniej znana jako Hackberry - otrzymała pozwolenie na eksport rzędu 60 mln m sześc. gazu w formie LNG dziennie - czyli ok. 20 mld m sześc. rocznie - przez 20 lat do krajów, z którymi USA nie mają podpisanych umów o wolnym handlu.
Amerykanie dołączają do handlu sprzedając akcje: DIJ -0,12 proc., Dow30 -0,16 proc., S&P500 -0,15 proc., Nasdaq100 -0,16 proc.
Ukraiński Naftogaz Ukrainy domaga się przed Sądem Arbitrażowym w Sztokholmie od Gazpromu historycznej rewizji cen gazu sięgającej 2011 r.
Strategia inwestowania w debiuty giełdowe i małe spółki przyniosła Adamowi Zarembie z Saturn TFI niemal 50-procentowy zysk.
PGE mocno odrabia wczorajszy spadek +3,5 proc., Tauron +1,17 proc., ale ENEA nie ma siły rosnąć -0,31 proc.
Niemal bez zmian na reszcie parkietów: DAX -0,22 proc., FTSE100 +0,25 proc., CAC40 -0,08 proc., IBEX35 0 proc.
W Niemczech sankcji boja się m.in. RWE -1,35 proc., Lufthansa -1,14 proc. i Siemens -0,68 proc., ale nie E.ON +0,98 proc.
W Londynie z radością wita się sondaż, według którego 51 proc. Szkotów jednak chce zostać w Wielkiej Brytanii: Barcalys +2,1 proc., Lloyds Banking +0,67 proc., Royal Bank Scotland +1 proc.
Polska giełda ze spokojem przyjmuje najnowsze dane: WIG +0,2 proc. WIG20 +0,27 proc., WIG30 +0,24 proc., mWIG40 +0,06 proc.
Dolar zyskuje po dobrych danych z gospodarki:
Sierpniowa sprzedaż detaliczna +0,6 proc. m/m - największy wzrost od kwietnia. Z kolei ceny importu spadły najmocniej od listopada.
Uważamy, że utrzymujący się niski poziom inflacji (obecnie poniżej 1 proc.) powinien być zaporą przed znaczącym wzrostem rentowności w kolejnych miesiącach - pisze w analizie MetLife TFI i jednocześnie - mimo niedawnych spadków - widzi szansę na kontynuację pozytywnego trendu na rynku akcji:
Słowa Draghiego sprawiają, że euro wspięło się na poziom 138,79 jenów, czyli najwyżej od dwóch miesięcy.
EBC jest gotowy do dalszych działań w celu zachowania stabilności cen - powiedział Mario Draghi szef Europejskiego Banku Centralnego.
Dostawy gazu ziemnego do Polski były w czwartek mniejsze niż zakładane w kontraktach, jednak nieco większe niż w środę, kiedy odnotowano 45-procentowy spadek - informuje PGNiG.
220 polskich firm jest zainteresowanych polskim projektem jądrowym, z czego 58 ma doświadczenie w tej dziedzinie - poinformował dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Gospodarki Zbigniew Kubacki.
W przyszłym tygodniu detaliczne ceny paliw będą stabilne - prognozuje e-petrol.pl. Również analitycy BM Reflex przewidują, że na większości stacji benzynowych ceny paliw powinny być podobne do obecnych.
Sierpniowa podaż pieniądza M3 +7,4 proc. r/r - więcej od prognoz.
Osłabienie rubla wynika z ucieczki kapitału z Rosji, tu nie ma pozytywnego trendu dla eksporterów - ocenia Maciej Jędrzejak z Saxo Banku. - Myślę, że nie ma przeciwwskazań do dalszego osłabienia rubla, bo trzeba pamiętać, że unijne sankcje to nie koniec - dodał. A rynek surowców z ropą poniżej 100 dolarów jest "sztuczny".
Katowicki Holding Węglowy (KHW) chce wyemitować euroobligacje o wartości 500 mln euro – poinformował zarząd spółki podczas konferencji prasowej w Katowicach.
Na zachodzie nad kreską Paryż i Hiszpania: DAX -0,24 proc., FTSE100 +0,22 proc., CAC40 -0,07 proc., IBEX35 +0,19 proc.
Ukraiński KSG AGRO wystrzelił +15,02 proc. Nieźle radzą sobie też: PROJPRZEM +9,67 proc., Energa +2,31 proc. czy Forte +1,77 proc.
Spadki na m.in. LPP -3,47 proc., KGHM -1,86 proc., BZWKB -1,38 proc. Najlepiej radzą sobie PGE +3,46 proc., mBank +2,49 proc., Alior +2,22 proc.
Przy Książęcej jesteśmy już wyżej niż wczoraj: WIG +0,25 proc., WIG20 +0,26 proc., WIG250 +0,03 proc.
Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow oświadczył, że wprowadzając kolejne sankcje przeciwko Rosji, Unia Europejska podkopuje proces pokojowy na Ukrainie.
Przyszły rok powinien sprzyjać giełdowym inwestorom. Spodziewane są wzrosty na rynku akcji. WIG 20 ma szansę dojść do 3.000 pkt. Ten rok indeks zakończy prawdopodobnie w okolicach 2 400 pkt. - ocenił Wojciech Białek z CDM Pekao.
A w przyszłości jak będą kształtować się ceny tych surowców? Oceniają Dorota Sierakowska z DM BOŚ i Paweł Kordala z XTB:
Z kolei cena ropy odbija się i rośnie po ogłoszeniu sankcji, jednak nadal poniżej 100 dol. za baryłkę:
Przepychanki z Rosją odbijają się na cenach gazu. W ciągu 7 dni podrożał o ok. 5 dolarów.
Na walutach bez większych rewelacji:
W reakcji na sankcje złoto podrożało. Ale trend zniżkowy:
Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, w lipcu 2014 r. wzrosła o 2,3 proc. r/r, po wzroście o 2,8 proc. rdr w czerwcu.
Sejm uchwalił ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym. Zakłada ona, że bank będzie wypłacał swojemu klientowi przez określony czas lub jednorazowo świadczenie pieniężne, zabezpieczone hipoteką ustanowioną na każdym rodzaju nieruchomości, także gruntach.
Rosyjski bank centralny pozostawił stopy procentowe na dotychczasowym poziomie 8 proc. Jednocześnie prognozuje wzrost inflacji powyżej 7 proc. w tym roku. Wcześniej szacowano ją na ok. 6. Celem jest zbicie inflacji do 4 proc. (powodzenia). Wzrost PKB ma wynieść 0,4 proc.
PGNiG w czwartek otrzymało od Gazpromu więcej gazu niż w środę. Jednocześnie spółka nie zwiększyła tego dnia zamówienia na gaz - dowiedziała się PAP nieoficjalnie ze źródeł zbliżonych do spółki.
CI Games nieźle zyskuje. Spółka poinformowała, że gra Lords of the Fallen została dopuszczona na platformę Sony PlayStation4.
Euro lekko zyskuje po danych z eurostrefy:
W WIG20 małe zmiany: do najsłabszej trójki dołącza ukraiński Kernel -2,24 proc., obok KGHM i LPP. Mocne wybicie PGE +2,7 proc.
Pierwsza poważna rysa na trendzie wzrostowym #KGHM od początku jego wzrostów w marcu 2014.
— Paweł Biedrzycki (@PawelBiedrzycki) wrzesień 12, 2014
Do referendum ws. niepodległości Szkocji już mniej niż tydzień. Przybywa analiz o gospodarczych skutkach odłączenia:
"Scottish GDP would suffer a one-off contraction of somewhere between 4% and 5%" - UBS on economic impact of #indyref Yes vote.
— Jamie McGeever (@ReutersJamie) wrzesień 12, 2014
Zatrudnienie w strefie euro +0,4 proc. r/r i 0,2 proc. m/m w II kwartale. Dla całej UE 0,3 proc. m/m:
Produkcja przemysłowa w eurostrefie za lipiec +1 proc. m/m i +2,2 proc. r/r - lepiej od prognoz.
Euro area industrial production +1.0% in July 14 over June 14, +2.2% over July 13 #Eurostat http://t.co/zFSTQEoB3a pic.twitter.com/P8KNYeUXAX
— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) wrzesień 12, 2014
Złotym poszarpią dane globalne (sprzedaż detaliczna w USA) - prognozuje DM mBanku. "Dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej, które mogą być potencjalnie ważne dla oczekiwań na stopy procentowe, choć niekoniecznie dla EURUSD (być może rynek walutowy zdyskontował już więcej niż rynek stopy procentowej)" - czytamy w porannym raporcie. A na giełdzie:
Na rynku krajowych obligacji skarbowych otrzymuje się lekka korekt, rentowności krajowych obligacji są coraz bliżej do powrotu ponad próg 3 proc. - zwracają uwagę BM Alior Banku. I warto popatrzeć na mniejsze spółki.
Ostatni dzwonek na zakup akcji PZU z prawem do dywidendy. Kurs 505,15 zł (+0,65 proc.).
Rosoboronexport, rosyjska firma państwowa z branży zbrojeniowej nie spodziewa się, że europejskie sankcje dotkną jej eksportu - poinformowały rosyjskie agencje prasowe cytując zastępcę szefa firmy.
Korekta na: KGHM -1,52 proc., LPP -1,45 proc. i Pekao -0,63 proc.
Najlepiej radzą sobie: Alior +2,25 proc., Bogdanka +1,74 proc. i PGE +1,42 proc.
Dziś polskie obligacje znów drożeją, ale trend ogólnie spadkowy:
But but but... the ECB! RT @RandomJog: Slope of the POLGB curve - i'll leave it here... pic.twitter.com/ZNb94tNP6F
— barnejek (@barnejek) wrzesień 12, 2014
Spółki energetyczne odreagowują wczorajsze spadki: PGE +1,33 proc., Tauron +0,19 proc., choć ENEA -0,31 proc. Lepiej się czuje także PGNiG +0,61 proc.
A w indeksach spadki: WIG20 -0,04 proc., WIG30 -0,02 proc., mWIG40 -0,01 proc. Mniejsze spółki również na minusie WIG250 -0,04 proc.
Zmiany na giełdach - Niemcy i Francuzi pod kreską: DAX -0,38 proc., FTSE100 +0,11 proc., CAC40 -0,24 proc., IBEX35 +0,13 proc.
GAZ-SYSTEM wznowił przesył gazu na Ukrainę.
Spółka-córka mBanku - Aspiro chce sprzedać 100 proc. akcji BRE TUiR na rzecz Avanssur.
Jednocześnie zostanie podpisana umowa współpracy pomiędzy Aspiro a AXA w zakresie ubezpieczeń na życie oraz ubezpieczeń majątkowych. Przewidywana łączna wartość wynagrodzenia z tytułu zawarcia umów z podmiotami z Grupy AXA wyniesie około 570 milionów złotych, z czego kwota wynagrodzenia w wysokości około 180 milionów złotych będzie rozpoznana przez okres 10 lat.
Po chwilowych znizkach na otwarciu, reszta Europy także rośnie: DAX +0,06 proc., FTSE100 +0,18 proc., CAC40 +0,1 proc., IBEX35 +0,25 proc.
Zielone otwarcie na GPW: WIG +0,23 proc., WIG20 +0,29 proc. Widać odreagowanie na kursie PGNiG po wczorajszym gazowym zamieszaniu. Nadal tracą PGE i Tauron.
W Hiszpanii deflacja - CPI za sierpień -0,5 proc. r/r, podobnie w Słowacji -0,2 proc. r/r. A we Francji zmniejszenie salda obrotów bieżących:
#Francja: w VII 2014 saldo rachunku obrotów bieżących -2,2 mld EUR (poprzednio: -7,2 mld EUR)
— macroNEXT (@Macronextcom) wrzesień 12, 2014
Nowe unijne sankcje odcinają od europejskiego kapitału 3 rosyjskie firmy naftowe: Rosnieft, Transnieft i Gazprom Nieft.
Sankcje obejmują zakaz zakupu, sprzedaży, świadczenia usług inwestycyjnych lub pomocy w emisji papierów wartościowych i innych instrumentów finansowych o terminie zapadalności powyżej 30 dni.
Takie same restrykcje obejmą rosyjskie banki państwowe, na które już w sierpniu UE nałożyła nieco łagodniejsze sankcje (termin zapadalności papierów, których dotyczyły restrykcje, wynosił 90 dni) oraz trzy duże rosyjskie firmy zbrojeniowe: OPK Oboronprom, United Aircraft Corporation i Urałwagonzawod.
Unijne sankcje mogą się spotkać z rosyjskimi kontrsankcjami, a te bardziej uderza w samych Rosjan - uważa Adam Zaremba z Saturn TFI.
Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie lekko spadają. To może być już 3. z kolei tydzień spadku jej notowań - informują maklerzy.
Analitycy są niedźwiedzio nastawieni jeśli chodzi o notowania metalu, z powodu obaw o spadek popytu wywołany słabością gospodarek w Azji i Europie. Dodają, że wprowadzenie kolejnych sankcji wobec Rosji może doprowadzić do dalszego osłabienia gospodarczego w krajach Unii Europejskiej.
Rosyjska giełda nurkuje:
W reakcji na nową listę sankcji rubel ponownie tanieje - jest najsłabszy do dolara w historii.
W Dzienniku Urzędowym UE opublikowano w piątek nowe unijne sankcje wobec Rosji za destabilizowanie sytuacji na wschodzie Ukrainy. W ramach nowych działań zamrożono m.in. aktywa znanych członków parlamentu: Władimira Żyrinowskiego i Igora Lebiediewa.
Jeśli w referendum w sprawie niepodległości Szkocji zwyciężą jej zwolennicy i kraj oderwie się od Zjednoczonego Królestwa, to skutki dla międzynarodowych rynków i szkockiej gospodarki mogą być negatywne - ostrzegła rzecznik MFW Bill Murray.
Banki masowo straszą zwolenników niepodległości Szkocji.
— Andrzej Stefaniak (@AndStefaniak) wrzesień 12, 2014
A może zainwestować w kukurydzę?
Według raportu #USDA zbiory kukurydzy w sezonie 2014/15 będą najwyższe w historii. pic.twitter.com/yBHwHBwWdz
— Raiffeisen o Rynkach (@RaiffeisenRynki) wrzesień 12, 2014
Przed nami:
- podaż pieniądza M3;
- produkcja przemysłowa w strefie euro;
- i oczywiście reakcja na unijne sankcje;
Dzień dobry, oto jak zaczynamy:
- Dow Jones Industrial spadł o 0,12 proc., do 17.049,00 pkt., a S&P 500 zyskał 0,09 proc. i wyniósł 1.997,45 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 0,12 proc. i wyniósł 4.591,81 pkt.
- waluty: euro 4,19546 (+0,02 proc.), dolar 3,2466 (+0,04 proc.), frank 3,4692 (+0,06 proc.), funt 5,26736 (-0,27 proc.);
- Azja: Chiny +0,38 proc., Japonia +0,16 proc., Australia -0,33 proc., Korea Południowa +0,38 proc., Indie +0,05 proc., Hong Kong -0,28 proc.
- surowce: ropa Brent 98,75 dol. (+0,62 proc.), gaz 3,84 dol. (+0,52 proc.), złoto 1235,94 dol. (-0,36 proc.);
CO DZIAŁO SIĘ NA RYNKACH WE WTOREK 11. WRZEŚNIA - CZYTAJ.
Autor: Radosław Fellner / Źródło: tvn24bis.pl