TVN24 Biznes | Moto

Wzmożone kontrole na drogach. "Nie tylko policjanci z laserowymi miernikami prędkości"

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
Antoni Rzeczkowski o nowych stawkach mandatów
Antoni Rzeczkowski o nowych stawkach mandatówTVN24
wideo 2/4
TVN24Antoni Rzeczkowski o nowych stawkach mandatów

W związku ze świątecznymi wyjazdami od piątku na drogach będzie więcej policyjnych patroli. - Na drogach pojawią się nie tylko policjanci z laserowymi miernikami prędkości z rejestracją obrazu, ale także pojazdy policji wyposażone w wideorejestratory - zapowiedział komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Robert Opas zapowiedział, że policjanci będą kłaść szczególny nacisk nie tylko na widoczność patroli, "ale też na działania, które mają na celu pomoc uczestnikom ruchu drogowego, oraz na zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych w kraju, w miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień". Policjanci w niektórych miejscach będą też kierować ruchem.

Opas podkreślił jednak, że funkcjonariusze będą egzekwować przede wszystkim przestrzeganie ograniczeń prędkości. - Na drogach pojawią się nie tylko policjanci z laserowymi miernikami prędkości z rejestracją obrazu, ale także pojazdy policji wyposażone w wideorejestratory, w tym oczywiście policjanci grup SPEED - zaznaczył.

Policjanci będą zwracać uwagę na korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz na właściwe przewożenie dzieci w pojazdach. - Będziemy również patrzeć na zachowania kierujących pojazdami wobec pieszych, szczególnie w rejonie oznakowanych przejść - powiedział Robert Opas. Wskazał, że należy też zwrócić uwagę na obywateli Ukrainy, którzy będąc w Polsce uczestniczą głównie w ruchu pieszym.

Opas zapowiedział, że policja w czasie świąt zintensyfikuje kontrole stanu trzeźwości i stanu psychofizycznego. Kierującym zalecił, by w przypadku podróży na dłuższych dystansach - zależnie od swoich umiejętności i od swojego organizmu - co 1,5 lub 2 godziny zrobić krótką przerwę.

Policja przypomniała, że w okresie wielkanocnym obowiązuje zakaz ruchu dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Zakaz ten 16 kwietnia będzie obowiązywał w godzinach 18-22, zaś 17 i 18 kwietnia w godzinach 8-22. Z zakazu wyłączone są m.in. autobusy i pojazdy posiadające zezwolenie na przewóz w tym czasie.

Mniej mandatów, więcej wypadków

Z danych KGP wynika, że w pierwszym kwartale bieżącego roku odnotowano znaczący spadek wykroczeń kierujących popełnianych wobec pieszych - 16 628, dla porównania w 2021 roku było to 19 217 wykroczeń. Mniej wykroczeń w ostatnim kwartale popełnili również sami piesi - nieco ponad 52 tys. W zeszłym roku było to ponad 64 tys.

Zmniejszyła się również liczba przekroczeń dozwolonej prędkości – 619 949 wobec 633 429 w 2021 roku. Policjanci ruchu drogowego zarejestrowali też blisko 50-procentowy spadek liczby wykroczeń polegających na przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym – 7063 wobec 14 035 w 2021 roku. Jednakże w pierwszych trzech miesiącach tego roku zarejestrowano 4136 wypadków – o 441 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Zanotowano więcej wypadków w rejonie samych przejść dla pieszych. W tym roku, w niemal 800 wypadkach zginęło 48 pieszych. Dla porównania w pierwszym kwartale ubiegłego roku doszło do 518 wypadków, w których zginęło 33 pieszych.

Taryfikator mandatów 2022

Od stycznia obwiązuje nowy taryfikator mandatów. Przepisy zwiększają wysokość grzywny, którą można nałożyć w postępowaniu mandatowym - z 500 zł do 5 tys. zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń - do 6 tys. zł. Nowe stawki mandatów, które obowiązują od 1 stycznia 2022 roku, zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Zgodnie z taryfikatorem mandat za przekroczenie prędkości do 30 km/h wynosi do 400 zł. Przy przekroczeniu prędkości od 31 do 40 km/h zapłacimy co najmniej 800 zł, a dalej - o 41-50 km/h - 1000 zł; o 51-60 km/h - 1500 zł; o 61-70 km/h - 2000 zł; o 71 km/h i więcej - 2500 zł.

2000 zł wynosi mandat za jazdę autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym niż wynikający z ustawy lub znaków drogowych. Według nowego taryfikatora mandat za korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem wynosi 500 zł.

Od stycznia wzrosły także mandaty za naruszenia skierowane przeciwko bezpieczeństwu pieszych. Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście grozi mandat w wysokości 1500 zł. Taki sam mandat może zapłacić kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną i nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

PAP/Maciej Zieliński
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: DarSzach/Shutterstock

Pozostałe wiadomości