Moto

Dowód rejestracyjny i polisa OC w telefonie. Ułatwienia dla kierowców

Moto

Policja o przepisach umożliwiających jazdę bez OC i dowodu rejestracyjnego
wideo 2/3

Do rządowej aplikacji mObywatel została dodana nowa usługa - mPojazd. Jest to elektroniczny dokument, w którym znajdziemy dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu.

mObywatel to przygotowana przez polski rząd bezpłatna i oficjalna aplikacja na smartfony, która gromadzi mobilne dokumenty, np. mTożsamość. Dzięki tej usłudze możemy potwierdzić swoją tożsamość wszędzie tam, gdzie nie jest wymagany dowód osobisty czy paszport, np. przy odbieraniu przesyłek poleconych na poczcie, przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy korzystaniu z usług w siłowniach, sklepach, przychodniach czy hotelach.

Aplikację mObywatel można pobrać m.in. z Google Play oraz App Store. By ją aktywować, trzeba założyć Profil Zaufany. Z kolei usługa mPojazd dostępna jest dla wszystkich posiadaczy smartfonów z systemem Android od 6.0 wzwyż. Wkrótce rozpoczną się prace nad stworzeniem podobnego modułu dla aplikacji przeznaczonej na telefony z iOS-em.

Nowa usługa

W poniedziałek 6 maja do aplikacji została dodana nowa usługa o nazwie mPojazd, przygotowana z myślą o właścicielach i współwłaścicielach pojazdów. A więc tych, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motocykli, skuterów itd. Oznacza to, że w aplikacji nie zobaczymy samochodów wypożyczonych, firmowych czy leasingowanych.

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu, w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Dodatkowo 30 dni przed końcem ważności ubezpieczenia OC aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem.

Znajdziemy tu dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. 30 dni przed końcem ważności badania technicznego aplikacja także nas o tym powiadomi.

Przypomnijmy, że od 1 października ubiegłego roku kierowcy mogą jeździć bez dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC. Dane pojazdu i informacje o polisie są bowiem gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), do których dostęp ma policja.

- Usługa mPojazd to ukłon w stronę kierowców. Wielu z nich woziło bowiem dokumenty ze sobą, ponieważ obawiali się problemów w przypadku stłuczki. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, stworzyliśmy moduł w aplikacji mObywatel, po to, żeby nie musieli wozić ze sobą dokumentów, ale jednocześnie posiadali dane z dowodu rejestracyjnego i polisy OC - tłumaczy tvn24bis.pl Tadeusz Płoszkiewicz z resortu cyfryzacji.

Jak zaznacza, w czerwcu ma zostać dodana w usłudze mPojazd dodatkowa opcja, dzięki której w przypadku stłuczki będzie można sprawdzić polisę OC drugiego kierowcy.

Bez prawa jazdy?

Płoszkiewicz poinformował również, że ministerstwo cyfryzacji i ministerstwo infrastruktury wspólnie pracują także nad zmianami w przepisach, dzięki którym już wkrótce kierowcy będą mogli zostawić w domu prawo jazdy.

- W tej chwili trwają prace legislacyjne, które są w początkowej fazie. W momencie, kiedy podstawa legislacyjna będzie gotowa, to będziemy mogli udostępnić w aplikacji dane z prawa jazdy - dodał Płoszkiewicz.

Wśród planowanych zmian jest nie tylko zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy, ale także między innymi likwidacja karty pojazdu oraz możliwość zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych przez nowego właściciela pojazdu.

Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock