Moto

Miejsca parkingowe będą szersze o 20 centymetrów. Zmiany od stycznia

Moto

Miejsca parkingowe urosną, ale mogą być droższe. Zmiany od stycznia
Miejsca parkingowe urosną, ale mogą być droższe. Zmiany od styczniaTVN Turbo
wideo 2/5

Miejsca parkingowe będą szersze o 20 centymetrów. Wszystko za sprawą rozporządzenia podpisanego przez ministra infrastruktury i budownictwa. Zmiany wejdą w życie od stycznia 2018 roku. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Choć zmiana wydaje się niewielka, to ucieszy kierowców zwłaszcza większych samochodów.

- Nieraz jak parkuję, to mam problemy, bo poruszam się dużym autem. Nawet jeśli uda mi się dobrze zaparkować, to mam duży problem z wysiadaniem (...) Przepis, żeby zrobić większe miejsca jest jak najbardziej ok - mówi kierowca Łukasz Jawoszek.

Parkingi mogą być droższe

Zwiększenie minimalnej szerokości miejsca postojowego może też mieć negatywny skutki szczególnie dla tych, którzy planują wykupienie miejsca na własność.

- Zmiany przepisów mogą mieć wpływ na deweloperów. Przede wszystkim na ilość miejsc postojowych, które zmieszczą się w garażu. Nie można wykluczyć, że będą one droższe - mówi Aleksandra Goller ze Skanska Residential Development Poland.

Goller dodaje, że jest jeszcze druga możliwość. - Deweloperzy podejmą decyzję, żeby przejść na rozwiązania projektowe na platformach, co też wpłynie na koszt sprzedaży miejsc postojowych - mówi.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa w rozporządzeniu znosi również minimalną odległość wyznaczonych miejsc postojowych przy domach jednorodzinnych. Do tej pory samochód można było zaparkować nie bliżej niż 7 metrów od okien budynków i granicy działki.

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2018 roku.

Autor: red. / Źródło: TVN Turbo

Źródło zdjęcia głównego: TVN Turbo

Pozostałe wiadomości