Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada ułatwienia w funkcjonowaniu stref czystego transportu. Resort poinformował, że wjazd do strefy będzie możliwy bez naklejania nalepek na szybach pojazdów. Pierwsze strefy czystego transportu ruszą w przyszłym roku.
Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniło, że dotychczasowe regulacje przewidywały funkcjonowanie stref czystego transportu w oparciu o wydawanie nalepek. "Dla kierowców wjeżdżających do strefy oznaczałoby to konieczność wizyt w urzędzie i – w skrajnych przypadkach – zakupu i naklejenia nawet kilku nalepek na szybę samochodu, by móc przejechać przez całe miasto" - wskazano. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o elektromobilności maksymalny koszt za wydanie takiej nalepki to 5 zł.
Resort przygotował przepisy, które umożliwią prowadzenie stref czystego transportu w Polsce w oparciu o Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierujących (CEPiK), m.in. o dane dotyczące normy Euro, czyli poziomy emisji spalin. Chodzi o rozporządzenie ministra cyfryzacji z dnia 11 sierpnia br. w sprawie katalogu danych gromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów.
MC podkreśliło, że nowe przepisy znoszą niedogodności i pozwalają gminom na wykorzystanie danych z CEPiK w celu kontroli wjazdu aut do stref. "Już wkrótce wjeżdżający do strefy nie będzie musiał przedstawiać w gminie dowodu rejestracyjnego – dane dla gmin będą dostępne online" - czytamy w komunikacie.
Jak dodano, planowane zmiany umożliwią również wprowadzenie systemów automatycznej kontroli wjazdu do miast.
Strefy czystego transportu w Polsce
Ministerstwo Cyfryzacji podało, że pierwsze strefy czystego transportu ruszą od 2024 roku - w Krakowie i Warszawie.
Pod koniec 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o elektromobilności, która wprowadziła zmiany dotyczące stref czystego transportu. Zgodnie z przepisami strefy mogą być ustanawiane we wszystkich gminach, niezależnie od liczby mieszkańców. Dotychczas dotyczyło to jedynie gmin powyżej 100 tys. mieszkańców.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock