Nowa marka na polskim rynku paliwowym. Mamy listę wszystkich lokalizacji

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezes NIK o planowych kontrolach w Orlenie
Prezes NIK o planowych kontrolach w Orlenienik.gov.pl
wideo 2/7
nik.gov.plPrezes NIK o planowych kontrolach w Orlenie

Grupa MOL otworzyła pierwszą stację w Polsce pod swoją marką. Punkt znajduje się w województwie świętokrzyskim przy drodze ekspresowej S7. To jedna z ponad 410 stacji Lotosu przejętych przez węgierski koncern. Mamy listę wszystkich stacji, wcześniej należących do gdańskiego koncernu, które będą działały pod szyldem MOL. Wśród nich są między innymi obiekty w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu oraz we Wrocławiu.

MOL w ramach środków zaradczych, związanych z fuzją Orlenu z Lotosem, przejął większość, bo ponad 410 stacji paliw gdańskiego koncernu. Umowa w tej sprawie została podpisana pod koniec listopada 2022 roku. Z kolei sieć PKN Orlen powiększyła się o około 100 stacji paliw Lotosu.

MOL otworzył pierwszą stację w Polsce

Węgierska firma zakładała wstępnie, że pierwsza stacja w Polsce pod marką MOL zostanie uruchomiona w styczniu 2023 roku. Ostatecznie nastąpiło to na początku lutego.

"Nowa stacja węgierskiej marki paliwowej powstała przy trasie S7 w miejscowości Klemencice, mniej więcej w połowie drogi między Kielcami, a Krakowem, 230 km z Warszawy. Początkowo zapowiadano, że ruszy 10 lutego, ale uruchomiono ją przed weekendem" - napisał branżowy portal e-petrol.pl.

Wkrótce szyld MOL powinien się pojawić także w innych lokalizacjach. Mamy listę 413 stacji przejętych przez węgierski koncern. Wśród nich są między innymi obiekty w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie oraz we Wrocławiu.

Najwięcej stacji paliw pod marką MOL będzie obecnych w województwach mazowieckim - 56 oraz wielkopolskim - 47. Biorąc pod uwagę miasta, to liderem będzie Gdańsk z 13 obiektami. Węgierski koncern w Warszawie przejął 7 obiektów Lotosu.

LISTA STACJI

Jak wybierano stacje paliw?

"Pakiet stacji wybranych w ramach realizacji środków zaradczych był wynikiem wielopoziomowej analizy – zarówno na poziomie całej sieci, jak i na poziomie lokalnym - poszczególnych mikrorynków. Wytyczne do takiej analizy pochodzą z Komisji Europejskiej i opierają się na metodyce Komisji Europejskiej stosowanej przy ocenie koncentracji" - poinformowało wcześniej TVN24 Biznes biuro prasowe PKN Orlen.

Przedstawiciele płockiego koncernu pytani przez nas, czy MOL miał wpływ na wybór lokalizacji stacji Lotosu, które przejął, wyjaśnili, że "proces ustalania pakietu stacji do sprzedaży był elementem ustaleń z Komisją Europejską, a nie z poszczególnymi oferentami zainteresowanymi zakupem".

Wcześniej pojawiały się informacje, że węgierski koncern zapłaci za stacje Lotosu 610 mln dolarów.

Stacje paliw w Polsce

MOL będzie na czwartym miejscu pod względem liczby stacji paliw w Polsce.

Z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego wynika, że na koniec 2022 roku w Polsce najwięcej stacji w Polsce miał PKN Orlen - 1920. Na drugim miejscu znalazło się BP. W naszym kraju działały 574 stacje należące do koncernu. Na najniższym stopniu podium jest Shell z 455 punktami.

Na piątym miejscu jest sieć Moya - 401 stacji, a na szóstym CircleK- 393.

MOL jest obecny w Polsce od 1997 roku. Słowacka spółka zależna MOL - Slovnaft - jest właścicielem Slovnaft Polska z siedzibą w Krakowie i działa na południu Polski od 1997 roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Vlad Ispas / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości