Wiemy, które stacje Lotosu zostają w Orlenie. Reszta trafi pod skrzydła MOL-a

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Dawid Czopek o polityce cenowej Orlenu
Dawid Czopek o polityce cenowej OrlenuTVN24
wideo 2/10
TVN24Dawid Czopek o polityce cenowej Orlenu

Orlen przejął blisko 100 stacji Lotosu. Wśród nich są między innymi obiekty w Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Katowicach, Krakowie oraz Poznaniu. Mamy listę stacji przejętych przez płocki koncern. Pozostałe 417 stacji Lotosu trafiło do węgierskiej grupy MOL.

Sieć PKN Orlen powiększyła się o około 100 stacji paliw Lotosu, zarówno jego własnych, jak i franczyzowych. Na liście jest m.in. sześć obiektów w Trójmieście - po trzy w Gdańsku i Gdyni. Orlen zyskał też po dwie stacje m.in. w Warszawie, Szczecinie, Katowicach oraz Bytomiu.

Oznacza to, że sieć płockiego koncernu przekracza teraz 1900. Na koniec września 2022 roku było to 1825 stacji paliw.

Zgodnie z zapowiedziami rebranding stacji Lotosu miał się zakończyć w styczniu 2023 roku. Jako pierwsze barwy zmieniły obiekty m.in. w Rybniku, Koninie i Turku.

MOL przejął większość stacji Lotosu

Nie wszystkie stacje Lotosu zostały jednak w Grupie Orlen. W ramach środków zaradczych, związanych z fuzją, większość, bo 417 stacji paliw Lotosu przejął węgierski MOL. Umowa w tej sprawie została podpisana pod koniec listopada 2022 roku.

"Pakiet stacji wybranych w ramach realizacji środków zaradczych był wynikiem wielopoziomowej analizy – zarówno na poziomie całej sieci, jak i na poziomie lokalnym - poszczególnych mikrorynków. Wytyczne do takiej analizy pochodzą z Komisji Europejskiej i opierają się na metodyce Komisji Europejskiej stosowanej przy ocenie koncentracji" - poinformowało TVN24 Biznes biuro prasowe PKN Orlen.

Wcześniej pojawiały się informację, że węgierski koncern zapłaci za stacje Lotosu 610 mln dolarów.

Przedstawiciele płockiego koncernu pytani przez nas, czy MOL miał wpływ na wybór lokalizacji stacji Lotosu, które przejął, wyjaśnili, że "proces ustalania pakietu stacji do sprzedaży był elementem ustaleń z Komisją Europejską, a nie z poszczególnymi oferentami zainteresowanymi zakupem".

Węgierska firma zakładała wstępnie, że pierwsza stacja w Polsce pod marką MOL może zostać uruchomiona w styczniu 2023 roku.

Stacje paliw w Polsce

MOL będzie na trzecim miejscu pod względem liczby stacji paliw w Polsce. Na drugim miejscu - za PKN Orlen - znajduje się BP. Z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego wynika, że na koniec trzeciego kwartału w Polsce działało 565 stacji należących do koncernu.

W czołówce są też: Shell z 445 punktami, Moya - 391, a także CircleK (dawniej Statoil) - 388.

Stacje Lotosu, które zostały w Grupie Orlen:

lotos.pl
lotos.pl
lotos.pl
lotos.pl
lotos.pl
lotos.pl
lotos.pl

Komisja Europejska 20 czerwca ubiegłego roku wydała Orlenowi zgodę na przejęcie Grupy Lotos. Na początku sierpnia połączenie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym.

PKN Orlen, w wyniku realizacji środków zaradczych związanych z przejęciem Grupy Lotos, z początkiem grudnia stał się właścicielem 79 stacji na Węgrzech. Płocki koncern w ramach umowy z Grupą MOL docelowo przejmie 143 stacje na Węgrzech i 39 stacji na Słowacji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości